Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fazla Tüketildiğinde Zehir Etkisi Yaratan Gıdalar

0 6

Günlük hayatımızda tükettiğimiz besinlerin, zararlı olabileceğini hiç düşündünüz mü? İşte aşırı tüketildiğinde sağlığınıza ciddi zararlar verebilecek hatta vücudunuzda zehir etkisi yaratabilecek gıdalar.

Su: Uzmanlar tarafından bir insanın günde 2 lt su içmesi gerektiği belirtilmektedir. Ancak su içmeyi abarttığımızda ve art arda su içtiğimizde böbrekler çok fazla çalışır ve sonunda durma noktasına gelir. Ardından vücudun diğer bölgelerinde de sulanmalar görülür.

Kahve: İnsanlar güne başlarken ayılmak için ve gün içerisinde yorgunluklarını giderebilmek için sıklıkla kahve tüketirler. Ancak kahve aşırı dozda alındığında ciddi sorunlara yol açar. Uzmanlar günlük olarak 400 miligramdan fazla kafeini, aşırı doz olarak değerlendiriyor ve bu dozlarda kafeinin alınmaması gerektiğini vurguluyor. Bir fincan filtre kahvede 135-200 mg kafein bulunurken 1 fincan Türk kahvesi 57 mg kafein içermektedir. Aşırı dozda kafein tüketilmesi; kalp çarpıntısı, ateş yükselmesi ve kalp krizine yol açabiliyor.

Bal: Bal nasıl olur da zehir etkisi yaratır diyorsanız hemen açıklayalım. Arılar tarafından yeni oluşturulmuş 1 yemek kaşığı çiğ bal, yani pastörize edilmemiş, içerdiği grayano toksinleri nedeniyle, halsizlik ve ateş gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu baldan 5 yemek kaşığı tüketilmesi ise zehirlenmelere ve ölüme yol açabilir.

Acı badem: Doğanın en faydalı yemişlerinden olan acı bademin içerdiği hidrojen siyanür maddesinden dolayı günde 5 adetten fazla yenilmemesi gerektiği belirtilmektedir. 25 adet acı badem tüketilmesi ise ölüme yol açmaktadır.

Çikolata: Birçok kişi için vazgeçilmez olan çikolata, içerisinde az miktarda da olsa teobromin maddesi içermektedir. Bu güçlü maddenin sinir sistemini uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Eğer bir oturuşta 8 kg çikolata yerseniz, epilepsi nöbeti geçirebilirsiniz. Daha sonra bu durumu, iç kanama ve kalp krizi takip eder. Durup dururken 8 kg çikolata yenilmez ancak sağlıklı bir yaşam için tatlıyı mümkün olduğunca aza indirgemenin altını çizmek lazım.

Patates: Ölümcül bir zehire sahip olan it üzümü bitkisiyle aynı aileden gelir. Fazla tüketildiğinde; halsizlik, baş ağrısı, sindirim sisteminde bozukluk, ishal ve kusmaya neden olur. Eğer bozulmuş bir patatesin kabuklarından 120 gram yerseniz, ölebilirsiniz. Patates zehirlenmesi nadir görülen bir durum olmasına rağmen, dikkat edilmesinde fayda vardır.

Muskat: Muskatın, yemeklerde az miktarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak fazla tüketildiğinde önemli etkiler yaratır. Örneğin, bazı uyuşturucuların yarattığı halüsinojik etki, 8 gr muskat tüketildiğinde de ortaya çıkmaktadır.

Elma: Gerçek olmayan organik elmanın yapımında kullanılan pestisit, onu zararlı meyveler arasında zirveye taşıyor. Böceklenmelere karşı ve büyümesine yardımcı olsun diye kullanılan kimyasal ilaçlar meyve tarafından emilerek, tehlikeli olmaktadır. Meyvenin tehlikelerinden korunmak için kabuğu soyularak yenmelidir. Ayrıca elmayı bir bütün olarak tüketenlerdenseniz, bir su bardağı elma çekirdeği yerseniz siyanür zehirlenmesinden dolayı ölebileceğinizi unutmayın.

Yazar: Dilara Yeten

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.