Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Genetik Miras Nedir? Sağlığa Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0 403

Genetik Miras Nedir?

8049_14Bilimsel verilere ve doktorların büyük bir kısmının açıklamasına göre birtakım hastalıklar ve alışkanlıklar ayrıca da huylar kalıtsaldır yani genlerden gelir. Genlerimizle nesilden nesile gelen huylarımızla birlikte genlerden birbirine geçen nesilden nesile görülen kalıtsal hastalıklar de vardır. Tüm bunlara genetik miras denir. Genetik mirasla geçen hastalıkların büyük bir kısmı ileriki yaşlarda görülür. Özellikle tiroid, kalp rahatsızlığı, tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklar genetik miras dediğimiz yolla geçen ve 40’lı 50’li yaşlarda görülen hastalıkların başında gelir. Bu hastalıklardan kişi kendisine dikkat ederse ve sürekli olarak kontrollerini yaparsa kendisini koruyabilir. Kendisine hassas davranan ve dikkat eden bu kişiler bu hastalıklardan ya tamamen kurtulmuş olur ya da daha ileriki yaşlarda yakalanır. Ayrıca kendisini koruyup da hastalıktan kurtulsa bile bir kişinin geninde o rahatsızlık devam eder ve çocuğunda görülme ihtimali hala vardır. Genetik mirasın ne demek olduğunu öğrendiğimize göre genetik mirasın sağlığa faydaları ve zararları nelerdir bunlara bakalım.

Genetik Mirasın Sağlığa Faydaları

Genetik mirasın sağlığa en büyük faydası farkındalıktır. Çünkü kişi genetik mirasından kendisine gelebilecek hastalıkların farkında olursa kendisini koruyup kollar ve bu sayede de sağlık kontrollerini düzenli yaptırır. Ayrıca hem yeme içmesine hem de sporuna dikkat ederek kendisini korur. Kendisini koruyan bir birey bir sonraki nesle daha güvenli bir genetik miras bırakır. Bu kişinin de aynı hassasiyeti göstermesi ile bir sonraki nesle çok daha güvenli bir genetik miras kalır. Bu şekilde devam edilerek genetik mirastan kurtulması tamamlanır.

Genetik mirasın sağlığa faydalarından bir diğeri de kişinin hayatını daha düzenli bir şekle sokmasıdır. Kişi farkındalıkları ile yüzleşerek daha doğru ve daha sağlıklı bir hayat sürer. Çünkü hastalıklarını bilerek kabullenir ve bunlara uygun olarak tedavi dönemini yaşar. Bu kişiler farkında olmadan hastalığını bilmeden yaşayan ve çok geç farkına varıp da tedavi olamayan kişilerden çok daha şanslıdırlar.

Genetik Mirasın Sağlığa Zararları

Genetik mirasından bihaber olan ya da haberdar olsa bile asla kaçıp kurtulamayacağını düşünen kişilerde görülen durum genelde yukarıda bahsettiğimizin tam tersidir. Bu kişiler daha çok hastalıkları ile yüzleşemedikleri için psikolojik olarak da kendilerini hastalıklara yakın görürler ve hastalıklarını büyük bir kısmı daha erken yaşta görmeye başlarlar. Bu kişiler hasta olduklarını öğrendiklerinde tedavi olmak yerine kaçınılmaz sona yakalanırlar. Ayrıca bu kişiler hasta olma düşüncesi ile hastalıktan önceki zamanlarını da adeta hastaymış gibi geçirirler.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku