Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Fotoğrafçılıkta ISO Ayarları Nedir, Nasıl Yapılır?

0 425

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve fotoğraf makinesinin hızla mükemmelleşmesi ile fotoğraf çekmek günlük hayatımızın olmazsa olmazları arasına geldi. Bu yüzden profesyonel fotoğrafçılığa olan ilgi oldukça arttı. Bizde sizler için en önemli konulardan biri olan ISO ayarı nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

7866_28ISO fotoğrafçılıkta en çok kullanılan terimlerden birisidir. Bazı fotoğraf makinelerinde ASA olarak geçebilir. Temel olarak ISO ayarı fotoğrafların ışık ayarlarını ayarlamak için kullanılır. Eğer filmli bir makine kullanıyorsanız ISO ışığa duyarlılık anlamına gelir. Kullanılan makinenin üzerinde yazan değere göre iyi bir çekim elde edilebilir.

Dijital makinelerde ise sensöre düşen ışığa duyarlılık ayarını değiştirmek ISO ayarıdır. ISO değerini yükseltmek fotoğrafın parlak çıkmasına yardımcı olur. Eğer otomatik ayar modunda kameranızı kullanıyor ve fotoğrafları beğenmiyorsanız bu ayarı yaparak düzenleme yapabilirsiniz.

ISO değeri fotoğrafın karanlık çıktığı alanlarda yükseltilmeli çok aydınlık çıktığı ortamlarda düşürülmelidir. Yalnız ISO değerini çok fazla arttırmak sensör üzerine çok ışık düşmesine ve fotoğrafta gürültüye yol açacaktır. Bu sayede piksellere yoğun bir ışık vurur ve bu ışık yan pikselleri etkiler ve fotoğrafta gürültü adı verilen karıncalanmalar ve kumlanmalar görülür.

ISO / ASA ayarları bilinenin aksine sadece karanlık ortamlarda kullanılmaz. Orta seviye bir ışık bulunan ortamlarda yüksek enstantaneli görüntü yakalamak istiyorsanız ISO kullanılır. Örneğin ışığın değişken olabileceği bir geminin fotoğrafını çekmek için veya bulutlu bir havada kuş fotoğrafı çekmek için muhakkak ISO ayarlarınızı doğru ayarlamalısınız.

Eğer akıllı telefon kullanıcısıysanız ve fotoğraf çekmeye merakınız varsa muhakkak ayarlarınızı otomatikten manuel ayarlara alarak fotoğraf çekin. ISO ayarlarını kameranızın izin verdiği ölçüde değiştirerek fotoğraf çekin. Elbette ISO değeri diğer değerlerin iyi ayarlanması ile fotoğrafı harika bir görünüme kavuşturacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku