Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gerilla Pazarlama Tekniği Ve Önemi

0 296

Gerilla Pazarlama Tekniği Ve ÖnemiGerilla pazarlama, diğer pazarlama yöntemlerinden farklı bir pazarlama stratejisidir. Gerilla pazarlama tekniğinde, müşterilerin satın alma kararını artırmayı hedefleyen ve standartların dışında olan yöntemler uygulanır. Bu stratejinin temelinde ise viral olma yatar. Bu bakımdan yerel olarak başlatılan bir kampanya insanların paylaşımları ile bir anda ulusal bir kampanyaya döner.
Günümüzde özellikle imajlarını değiştirmeye ya da yeniden canlandırmaya çalışan markalar için gerilla pazarlama popüler bir hale gelmiştir. Bu pazarlama tekniği markalara doğru bir biçimde uygulanırsa hem markaya artı bir puan kazandırır hem de düşük bir bütçeyle markanın geniş kitlelere ulaşabilmesini kolaylaştırır.

Gerilla Pazarlama Tekniği Nasıl Uygulanır?Gerilla Pazarlama Tekniği Ve Önemi

Gerilla pazarlamayı markalara uygun bir hale getirebilmek için bazı adımları gerçekleştirmek gerekir. Gerçekleştirilmesi gereken adımları ise şu şekilde sıralayabiliriz:
• Öncelikle pazar araştırılıp pazarın genel durumu öğrenilir.
• Daha sonra gerilla pazarlamasının sağlamış olduğu faydaların listesi yapılır.
• Ardından insanlar markayla iş yaptıklarında ne gibi faydalar elde eder konusunda çıkarımlar yapılır.
• Daha sonra gerilla pazarlamada kullanabileceğiniz silahlar seçilir.
• Ardından pazarlama planı ve bir takvim yapılır.
• Daha sonra pazarlamada markanızla iş birliği yapabilecek şirketler ya da kişiler bulunur.
• İyi sonuçlar vermeyen tespitler izlenip ölçümleme yaptıktan sonra bu tespitlerin ayıklaması yapılır.
• Son olarak da satış için kullanılabilecek bütün kanalları seçerek gerilla pazarlama stratejisi sonlandırılır.

Gerilla Pazarlama Tekniği Ve ÖnemiGerilla Pazarlama Yönteminin Önemi

Günümüzde markaların ya da firmaların pazarlamadaki sürdürülebilirliği yakalayamamasının nedenlerinin başında bütçe geliyor. Diğer nedenler ise zamansızlık ve nitelikli bir ekibin olmamasıdır. Geleneksel pazarlama süreçlerinde, bazı firmalar bütçe konusunda sıkıntı yaşamazken bazı firmalar bütçe nedeniyle sürdürülmesi ve yönetilmesi zor bir süreç yaşar. Bu nedenle küçük firmalar için gerekli olan pazarlama yöntemi stratejik pazarlamadır. Tam burada devreye stratejik bir pazarlama tekniği olan gerilla pazarlama girer. Çünkü bu teknik için yüksek bir bütçeye, uzun bir zamana ya da kalabalık bir ekibe gerek yoktur. Sıradan, iyi kurgulanmış ve uygun bütçeli gerilla kampanyalarıyla da geniş kitlelere ulaşmak son derece mümkündür. Bu süreçte şirketin ya da markanın gereksinimi olan tek konu kreatif olmaktır. Kısacası markalar veya şirketler yüksek bütçeli pazarlama ve geleneksel kampanyaları gerçekleştiremiyorlarsa gerilla pazarlama yöntemine odaklanmalıdırlar.

Gerilla Pazarlamasının AvantajlarıGerilla Pazarlama Tekniği Ve Önemi

Gerilla pazarlama tekniğinin markalara sağlamış olduğu bazı avantajlar mevcuttur. Bu avantajlardan ise şu şekilde söz edebiliriz:

• Genel olarak insanlar reklamlara güvenmemeyi tercih ederler. Çünkü geleneksel yapılan pazarlama, insanları yalnızca satın almaya yönlendiren bir girişimdir. Ancak gerilla pazarlama, insanlara bir şeyler satıldığını anlatmadan basit bir anlatım sunar.
• Standart reklamlar, genellikle kullanılan kelime ve görseller açısından sınırlı kalır. Fakat gerilla pazarlama markanız adına birçok açıdan özgürlük verir.
• Gerilla pazarlamadan sağlayacağınız en büyük fayda reklamınızın viralleşmesidir. İnsanlar, yerel bir şekilde yaptığınız kampanyanızla alakalı video ve fotoğraf paylaşırsa markanız ulusal bir boyuta çıkabilir. Buna ek olarak da kampanyanız, geleneksel pazarlama ya da reklam kampanyalarından daha hızlı bir şekilde hedef kitleye ulaşabilir.

Özetle gerilla pazarlama, doğru planlanan bir stratejiyle yapıldığında yüksek bütçeli kampanyalardan çok daha fazla başarı elde edebilir.

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.