Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göğüs ve Dekolte Sivilceleri Nedenleri ve Etkili Tedavi Şekilleri

0 713

Birçok kişi göğüs ve dekolte bölgesi sivilceleri de dahil olmak üzere vücudunun çeşitli yerlerinde sivilce problemleri yaşarlar. Akne veya diğer ismiyle sivilce her yaşta kişide görülebilen en yaygın görülen cilt problemleri arasında yer almaktadır. Bu yazıda göğüs bölgesinde neden sivilce oluştuğu, nedeni ve tedavisi ile ilgili için bazı ipuçları bulunmaktadır.

Göğüs Aknesi Nedir?

Akne, sağlıkçılar tarafından tedavi edilen en yaygın cilt durumudur. Ciltteki yağ bezleri doğal olarak sebum adı verilen bir madde üretir. Akne, gözenekleri ölü cilt hücreleri tarafından tıkandığında sebum birikmesine neden olur. Cutibacterium acnes, cilt gözenekleri içindeki bakteriler için kullanılan tıbbi terimdir. Bu bakteri gözeneklerini tıkayabilir ve cildin iltihaplanmasına neden olabilir, bu da kızarıklık, şişme ve akne lekelerine neden olabilir. Akne, ortaya çıkan sivilceleri, beyaz veya siyah uçları ve kistleri tanımlamaktadır.
Akne en çok yüz ve boyunda görülür, ancak göğüs, omuz, üst kol ve sırtta da görülebilir. Hayatlarının bir noktasında, neredeyse herkes en az birkaç sivilce veya siyah nokta problemi yaşamaktadır. Tipik olarak, akne ergenlik döneminde başlar ve genellikle gençleri etkiler. Bazı kişiler sadece birkaç sivilceye sahip olurken, bazıları yara izi ve kendine olan öz güveninin zayıflamasında önemli sorunlara yol açabilecek daha ciddi şikâyetler yaşayabilirler. Kistik akneden skar oluşabilir, ağrılı ve şiddetli bir akne şeklinde olabilir. Çoğu gençte akne problemleri 20’li yaşlarının başında kaybolurken, bazılarında daha uzun süre sivilce görülebilir. Bazı kişiler gençlik yıllarında hiç akne şikayeti yaşamazlarken, 20’li veya 30’lu yaşlarında akne şikâyetleri ile karşılaşabilirler.

Göğüs Sivilce Nedenleri

Göğüs ve Dekolte Sivilceleri Nedenleri ve Etkili Tedavi ŞekilleriAkneye yatkın kişiler hassas ve aşırı aktif yağ (yağ üreten) bezlerine sahiptir. Foliküllerin ölü cilt birikmesi engellenirse, ekstra yağ ciltte kalır. Bu beyaz noktalara ve siyah noktalara neden olabilir. Yağ bezleri genellikle ergenlik döneminde daha aktif hale gelir. Propionibacterium acnes, herkesin cildinde yaşayan akne bakterileridir. Genellikle, bu bakteri herhangi bir soruna neden olmaz. Bununla birlikte, akneye yatkın olanlar için, yağ birikmesi bakterilerin hızla çoğalması için bir ortam yaratır. Bu iltihaplanmaya ve kırmızı veya irin dolu lekelere neden olur.
Akne, özellikle şiddeti konusunda kalıtsal olabilir. Ebeveynlerden birinde veya her ikisinde sivilce varsa, çocukları sivilce problemi yaşayabilirler. Ve bazen akne ilaçlar veya durumlar tarafından tetiklenir. Örneğin, bazı doğum kontrol hapları ve hormonlu diğer ilaçlar akneyi tetikleyebilir. Kadınlar için akne özellikle çok daha karmaşık nir problem haline gelebilir. Androjenler, erkek özelliklerinde ve erkek üreme aktivitesinde rol oynayan bir grup hormondur, ancak herkesin bu hormonları vardır. Kadınlarda polikistik over sendromu gibi hiperandrojenizm bozuklukları varsa, akneye daha yatkındırlar. Kadınlar anti-androjen ilaçları aldığında, akne riski azalır. Çünkü androjenler sebum üretimini teşvik eder ve bu nedenle akne ile yakından bağlantılıdır.
Akne vücuttaki hormonal değişikliklerle ilişkili olabilir. Kişi düzensiz dönemler veya olağandışı saç dökülmesi veya büyümesi ile birlikte olağandışı sivilce problemi yaşıyorsa, bu değişiklikleri sağlık uzmanına bildirmesi tavsiye edilir. Göğüs aknesi, vücuttaki diğer herhangi bir sivilce ile aynı şekilde ortaya çıkar. Göğüste patlamaya neden olabilecek bazı faktörler şunlardır:
• Giyimden sürtünme
• Aşırı terleme
• Su kaybını önleyen veya azaltan cilt bakım ürünlerinin kullanılması
Çoğu akne gibi, göğüsteki akne zayıf hijyen sonucu değildir. Akne kirli ciltten dolayı kaynaklanmaz ve sert sabunlar, kimyasallar veya kaba ovma ile daha fazla iltihaplanabilir. Sivilceyi daha da kötüleştirebilecek diğer faktörler şunlardır:
• Bazı ilaçlar
• Özellikle hamilelik ve ergenlik döneminde, bezlerin daha fazla yağ üretmesine neden olan hormonal değişiklikler
• Karbonhidrat, yağsız süt ve çikolata bakımından zengin gıdalar
• Daha fazla kortizol hormonu üreten stres

Göğüs Sivilcelerinden Kurtulma Yolları

Göğüs ve Dekolte Sivilceleri Nedenleri ve Etkili Tedavi ŞekilleriAkne kronik bir durumdur, bu yüzden tedavisi gerçekten zor olabilir. Bununla birlikte, doğru göğüs akne tedavisini bulmak için birçok faktörü gözden geçirmek gerekir. Bu sorunu çözmek ve gerçekçi hedefler belirlemek için dermatologtan yardım alınmalıdır. Dermatolog, kişinin sivilce tedavisini tam olarak yapabilmek, tedavinin olumsuz yan etkileri yönetmek ve ilacı doğru şekilde aldığından emin olmak için 8 ila 12 haftada bir muayene etmek isteyebilir.
Tipik olarak, hem tezgah üstü ürünler hem de bir dermatolog tarafından yapılan tedavi de maksimum faydaları görebilmek için iki ila dört ay sürdürülmesi gerekmektedir. Akne tedavileri beş ana kategoriye ayrılır:
• Topikal tedaviler
• Oral antibiyotikler
• Oral kontraseptif haplar
• İzotretinoin kapsülleri
• Diğer tedaviler

Topikal Tedaviler

Topikal tedaviler, hafif ila orta derecede aknesi olan kişiler için en yaygın tedavidir. Topikal tedavi cildin tüm etkilenen bölgesine uygulanmalıdır.
Oral antibiyotik tedavisi
Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları antibiyotik hapları reçete eder. Bunlar topikal tedavi ile birlikte reçete edilebilir. İki ila altı ay boyunca antibiyotik alınması gerekebilir.
Oral kontraseptif tedaviler
Oral kontraseptif haplar bazen akne tedavisinde yardımcı olabilir. Akne tedavisi için en etkili oral kontraseptif haplar, anti-androjenik etkiye sahip bir progestin içerir. Oral kontraseptif tedaviden herhangi bir ilerleme görülebilmesi için üç ila dört ay sürdürülmesi gerekebilir.
İzotretinoin
İzotretinoin, tedaviden sonra iki yıla kadar sonuç üretebilen akne için oldukça etkili bir tedavidir. İzotretinoin ayrıca ciddi yan etki riskine sahiptir. Kişi Hamileyse izotretinoin kullanmamalıdır, çünkü potansiyel yan etkiler depresyon ve intihar duygularını içermektedir. Potansiyel yan etkilere değip değmeyeceğine karar vermek için uzman bir dermatolog veya sağlık uzmanından yardım alınmalıdır.
Diğer tedaviler
Sivilceyi hedefleyen başka tedavi yöntemleri de vardır ve bu tedavi yolları şu şekildedir:
• Enflamatuar akne için ışık ve lazer tedavisi
• Akne sonrası skarları hafifletmek veya gidermek için lazer tedavisi ile yüz cilt yenileme
Göğüs sivilcelerinden kurtulmak için yaşam tarzı değişiklikleri
Göğüs ve Dekolte Sivilceleri Nedenleri ve Etkili Tedavi ŞekilleriYaşam tarzı değişiklikleri göğüs sivilcelerinden kurtulmaya yardımcı olabilir. Akne kesilmeleri ve alevlenmelerle çeşitli faktörler ilişkilendirilmiştir. Bu faktörler her kişi için farklı olsa da, cildi akneye yatkınsa, bu yaşam tarzı değişikliklerinin çoğunu veya tamamını alışkanlıkları arasına dahil etmek isteyebilir. Bu yaşam tarzı değişikliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:
• Gözenekleri tıkayabilecek kozmetiklerden kaçınmak
• Telefonlar, kafa bantları, kasklar, çene kayışları, gitar kayışları, sütyen kayışları ve omuz yastıkları dahil olmak üzere vücuda fiziksel baskı uygulayan nesnelerden kaçınmak
• Aşırı terlemeyi sınırlamak (egzersizden hemen sonra duş almak yardımcı olabilir)
• Günde iki defadan fazla yıkamadan kaçınmak
• Akne alevlenmesine neden olan ilaçlardan kaçınmak
• Sivilceleri sıkmaktan veya patlatmaktan kaçınmak (bu, bakterileri çevre bölgelere yayabilir)
• Sivilceleri şiddetlendiren yiyeceklerden kaçınmak (birçok kişi süt ürünlerinin sivilce alevlenmesine neden olduğunu bildirmektedir)
• Bol su içmeye çalışmak
• Meditasyon ve yoga gibi stres yönetimi aktivitelerini uygulamak (stres cildin daha fazla yağ üretmesine neden olabilir)
• Çok fazla doğrudan güneş ışığından kaçınmak ( bronzlaşma akne kopmalarını daha da kötüleştirebilir)

Bir Uzman Ne Zaman Görünmelidir?

Yeni bir tedaviye başlarken, herhangi bir sonuç almak, altı ila sekiz hafta sürebilir. Sivilcenin tamamen temizlenmesi üç ila dört ay sürebilir. Tedaviye başlandıysa ve sekiz hafta içinde herhangi bir değişiklik fark edilmediyse, bir dermatoloğa danışmanın zamanı gelmiş demektir.
Göğüs aknesi rahatsız edici olabilir ve bazı kişilerin kendilerini utanmalarına ve kendine olan güvenlerini yitirmelerine neden olabilir. Akne tedavisi için birçok seçenek vardır. Aknenin yaygın olduğunu, çoğu insanın başına geldiğini ve kirli cildin bir sonucu olmadığını unutulmamalıdır.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/chest-acne
https://flo.health/health-articles/beauty/body-care/chest-acne
https://www.womenshealthmag.com/beauty/a19932489/how-to-get-rid-of-chest-acne/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.