Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Goji Berry’nin Sağlığa Kattığı Değerler

0 233

Goji Berry'nin Sağlığa Kattığı DeğerlerÇin tıbbında 2000 yıldan fazla süredir kullanılan Goji meyveleri, binlerce yıl önce Himalaya Dağları’ndaki keşişler tarafından yenildiğinde meditasyona yardım ettiği inanılmaktadır. Kalori bakımından düşük, yağsız, iyi bir lif kaynağı ve yüksek antioksidan içeren, goji berry, hastalıkla mücadele etmenize, kilo kontrolü sağlamanıza ve sindirim sisteminizi düzene sokmanıza yardımcı olur. Genellikle çiğ, kurutulmuş veya sıvı veya toz formda yenilen goji berry, çoğu uzman doktorlarca “süper meyve” adıyla tam bir vitamin deposu sayılmaktadır.
Tıbbi bir bitki geçmişine sahip goji berry, eski Çin döneminden beri varlığını sürdürmektedir. Bugün bile birçok kişi, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi etmek için goji berry tüketmektedir. Volfberries olarak da bilinen bu kırmızı meyveler, tatlı, hafif ekşi bir tada sahip olup, genellikle kurutulmuş formda tüketilmektedir.
Diyetinize daha fazla besin eklemek isterseniz ve goji berry meyvesinin sizin için doğru olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam etmelisiniz.

Beslenme Bilgisi
Goji meyveleri de dahil olmak üzere iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olup, C vitamini, lif, Demir, vitamin A, çinko içermektedir. Ayrıca antioksidan özelliğe sahiptir.
Goji Berry meyvesi 8 ana amino asit içermekte olup, tek bir porsiyon, günlük protein değerinin yaklaşık yüzde 10’unu sağlamaktadır. Bu da meyve için şaşırtıcı miktarda protein demektir.

Karmaşık karbonhidrat içeren Goji Berry meyveleri, kan şekerinizin yavaş yavaş artması ve daha sonra fazla şeker riskini azaltacağınız anlamına gelir.

Goji Berry'nin Sağlığa Kattığı DeğerlerBağışıklık Sistemi Ve Goji Berry
Bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe kalkan olan Goji Berry, vitaminlerle de kuvvetli bir besin takviyesi sağlar.
Laboratuvarlardaki test sonuçları, Goji Berry’nin yaşlanmış fare üzerinde ki deneyinde grip aşısının etkinliğini arttırdığını göstermiştir. Bu önemli bir adımdır çünkü grip aşısı her zaman virüse karşı yeterli koruma sağlayamamıştır. Bu çalışma sonucu bize erişkin bireylerde de aynı sonucu göstereceğini ispatlamış olup, bireylerin çeşitli enfeksiyona karşı da iyi bir antioksidan olduğunu göstermiştir.

Goji Berry'nin Sağlığa Kattığı DeğerlerDiyete Yardımcı
Zengin, tatlı tadı, yüksek lif içeriğiyle ile diyetlerinizde takviye yapacağınız Goji Berry, öğlen yemeklerinde kan şekerinizi kontrol altına alarak yağ depolamanızı önleyebilirsiniz. Ayrıca ara öğünler de yoğurdunuza veya salatanıza ekleyebilirsiniz.
Düşük kalorili, düşük şekerli seçenek olarak beslenme değerleri onları daha yüksek şeker içeriğine sahip diğer kurutulmuş meyvelere mükemmel bir alternatif yapar. Goji Berry , sadece 23 kaloriye sahip mükemmel bir aperatiftir.
Goji Berry Meyvesinin Göz Sağlığına Etkileri
Göz sağlığını koruduğu bilimsel olarak kanıtlanan Goji Berry, A vitamini ve Keroten içeren yapısı sayesinde göz sağlığı için önemli bir besin kaynağı içermektedir. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde katarakt oluşumunu ve gelişimini önlemektedir.
Goji Berry’nin göze diğer faydaları;
– Gözdeki hücreleri yeniler ve görme kaybını en aza indirir.
– Gözde oluşan ağrıları dindirir.
– Gözde kayma sorununu zamanla düzene sokar.
– Gözün beyaz kısmında oluşan sarı lekeleri temizler.

Goji Berry'nin Sağlığa Kattığı DeğerlerBeyin Hücrelerini Korur
Serbest radikaller, nöronlara veya beyin hücrelerine saldırabilir ve bu hasarlı beyin hücreleri, nörodejeneratif hastalıklar geliştirebilir. Bu hastalıklara karşı Goji Berry tüketmek etkili bir kalkan olabilir. Goji Berry özleri önemli nöroprotektif aktivite göstermiştir. Araştırma yapan ekip, goji berry’in yaşlanmayı önleyici etkilere sahip olduğunu ve önleyici bir ilaç olarak önermektedirler.
Cilt bakımı
Ultraviyole radyasyonu, dünyanın çeşitli yerlerinde ozon tabakasının tükenmesi nedeniyle hepimizin yüz yüze kaldığı tehditlerden biridir. Cildin UV ışınlarına maruz kalması, aşırı durumlarda deri hasarına ve hatta cilt kanserine neden olabilir. Bu riski, Goji Berry tüketerek azaltabiliriz. Goji Berry özleri cildimizi UV radyasyonunun neden olduğu zararlardan koruyabilir. Araştırmalar, Goji Berryy’nin, antioksidan potansiyeli nedeniyle deri iltihaplanmasını ve bağışıklık kazanılmasını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Goji Berry'nin Sağlığa Kattığı DeğerlerKan Şekerini Düzene Sokar
Goji Berry, potansiyel olarak düşük kan şekerine sahip olup, şeker toleransını arttırarak insülin direncini hafifletir, İnsülin üreten hücrelere iyileştirme yapar. Özellikle düşük kan şekeriniz varsa, diyetinize goji meyveleri eklemeye başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Düzenli tüketimde kan şekerini düzene sokar.
Artan testosteron
Goji çileklerinin cinsel doğurganlığa bağlı uzun tarihi vardır. Sıçanlarda yapılan bir çalışma goji Berry önemini ciddi ölçüde göstermiş olup, yapılan deney sonucu, artmış sperm miktarı ve hareketi, kısaltılmış ereksiyon, yakalama ve boşalma tepkisi, gelişmiş cinsel yetenek, testosteron seviyelerinin düzelmesinde iyileşme olduğunu göstermiştir.

Süper Besin Goji Berry
Bazı markalar, goji Berry’i süper besin olarak pazarlamaktadır. Araştırma sonucu on dört gün düzenli olarak tüketen bireylerde, enerji, Atletik performans, uyku kalitesi, odaklanma yeteneği, dinginlik, genel refah arttığı gözlemlenmiştir.
Aynı grup aynı zamanda yorgunluk, stres ve sindirim konularında daha iyi sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Ancak sonuçlar kendi kendine rapor edildi ve diğer koşulları hesaba katılmamıştır.
Bazı sağlık önerileri ayrıca goji Berry’nin, ömrünü uzattığı, kalp krizi riskini önlediği, düşük kan basıncı, Artrit ağrısını azalttığını öne sürmektedir.
Goji Berry, beta-sitosterol adı verilen kimyasal bir bileşen içerir. Bu, büyümüş hücrelerin boyutunu azaltmaya yardımcı olabilir ve tümör hücrelerinde apoptozise veya “hücre intiharı” na neden olabilir.

Diyetinize eklemek için yeni bir besleyici yiyecek arıyorsanız, Goji Berry iyi bir kaynak olabilir. Yüksek bir vitamin ve mineral ile paketlenmiş ve yoğun bir protein değeri, genel esenlik düzeyinizi arttırmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar Goji Berry’nin kendinizi daha iyi hissetmenize ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor ve sağlık yararları özellikle yaşlı erişkinler için yararlı gibi görünüyor. Ancak artrit ağrısı ve kanser karşıtı etkilerini azaltma yetenekleri ile ilgili iddialar daha fazla klinik kanıtlara ihtiyaç duymaktadır.

Goji Berry diğer meyvelerden daha pahalıdır. Eğer maliyeti sizin için yasaklayıcıysa, NHS sağlık örgütü, buğday çimi ve yeşil çay önerir. Bir ek almadan önce daima doktorunuzla konuşun.

Kaynakça:
https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-goji-berry-or-wolfberry.html
http://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-goze-faydasi.html

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.