8579__zk_1957Türk Yıldızları olarak adlandırılan 134. Akrotim Filo Komutanlığı, Türk Hava Kuvvetleri’nin gücünün tüm dünyaya tanıtılması ve Türk Milleti’nin silahlı kuvvetlere olan bağlılık duygularının pekiştirilmesi amacıyla 1992 yılında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halis BURHAN’ın talimatı üzerine kurulmuştur.

Türk Yıldızları akrobasi gösterilerinde, Halk arasında F5 diye bilinen NF 5A 2000 ve NF 5B 2000 uçaklarının Türk mühendisleri tarafından akrobasi uçuşları için modifiye edilmiş modellerini kullanmaktadır.

8 pilottan oluşan Türk Yıldızları -3 / 7.33 G kuvvetine maruz kalarak 1.000 metre ile 3.500 metre yükseklikleri aralığında zaman zaman iki uçak arasında 1 metre mesafe kalacak kadar birbirlerine yaklaşarak ve saatte 1.000 km hıza kadar yükselen hızlarda gösterilerini gerçekleştirmektedir.

Her yıl ortalama 30 gösteri gerçekleştiren Türk Yıldızları, aynı anda 8 savaş uçağı ile akrobasi uçuşu gerçekleştirebilen dünyadaki tek akrobasi timi olma özelliğinin yanı sıra 2001 yılında Bakü’de bir milyonun üzerinde kişinin izlediği uçuşu ile de en fazla kişi tarafından izlenen akrobasi uçuşu rekoruna da sahiptir.

Türk Yıldızları hakkında daha fazla bilgiye kendi sitelerindenulaşmanız da mümkündür.

Yazar:Ferhan Ermiş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here