Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Green Screen (Yeşil Ekran) Teknolojisi Nedir? Ne için kullanılır?

0 1.473

Green Screen (Yeşil Ekran) Teknolojisi Nedir? Ne için kullanılır?Vide sektöründe, kliplerde, reklamlarda hatta haber programlarında sıkça gördüğümüz Green Screen teknolojisi, yeşil veya mavi arka plan ile iki farklı videoyu birbirine iç içe geçirmek için kullanılır. Bu şekilde tehlikeli, yüksek miktarda harcama gerektiren sahneler ve çekilmesi imkânsız olan bilim kurgu filmlerinin kolay şekilde çekilmesi mümkün olur. Bu teknoloji için aynı zamanda Chroma key , Greenbox, Bluescreen, Bluebox gibi farklı adlar da kullanılmaktadır. İlk olarak 1940 yılında Larry Butler tarafından çekilmiş The Thief of Bagdad (Bağdat Hırsızı) filminde kullanılmıştır ve green screen tekniği sayesinde Oscar ödülünü kazanmıştır.

Green Screen Nasıl kullanılır?

Son yıllarda green screen teknolojisi hemen hemen her alanda kullanılır hale geldi. Çoğu dizi ve film sahnelerinde hem maliyet hem de zaman açısından tasarruf sağlamak amacıyla bu teknoloji yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.
Sahneler yeşil ya da mavi arka plan önünde çekilir. Daha sonra özel bilgisayar programları sayesinde bu yeşil ya da mavi fon silinerek videoda kullanılacak olan arka plan, efektler, ya da istenen başka bir video montajlanır. Düşünülenin aksine çok fazla detay ve dikkat gerektiren bir iştir. Green screen, ışıkların ve açıların doğru ayarlanmadığı durumlarda kötü sonuçlar verebilir. Bu tür durumlarda sahnenin tekrar çekilmesi kaçınılmaz bir durumdur.
Niçin Yeşildir?Green screen teknolojisinde fon olarak yeşil renk kullanılabildiği gibi aynı zamanda mavi renk fon da tercih edilebilir. Bunun nedeni mavi ve yeşilin ten renklerine en uzak renkler olmasıdır. Vücut renginde olmayan renkler dijital ortamda birbirinden daha kolay ayrılırlar.

Green Screen (Yeşil Ekran) Teknolojisi Nedir? Ne için kullanılır?Bu teknolojide daha çok yeşil rengin tercih edilmesindeki sebep ise yeşilin maviye göre kontrast açısından daha etkin bir renk olmasıdır. Sahnede kullanılan kostüm ve diğer objeler de bu durumda dahildir. Örneğin yeşil arka fonda yeşil renk giyinen bir aktörün olması dijital ortamda ayırt edilemeyeceği için montaj yapmaya da engel olur. Sonuç olarak aktörün giydiği kıyafetlerde görünmez olur. Bu durumda arka fonda mavi renk tercih edilir.
Açık hava çekimlerinde ise yeşil renk zemin kullanılmaya dikkat edilir. Çünkü mavi renk kullanımı gökyüzünün de mavi olması nedeniyle aynı şekilde montajda sıkıntıya yol açabilir. Bu nedenle yeşil ve mavi renkler green screen teknolojisi için büyük bir önem taşıyor.

Yazar:Elif Çetİnel

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.