Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Spor Yaparken Sağlığınızdan Olmayın

0 239

Spor Yaparken Sağlığınızdan OlmayınSpor sağlığın temelidir. Ancak spor yaparken dikkatli olmak gerekir. Öyle ki, spor sırasındaki yapılan yanlış hareketler vücudunuzda rahatsızlıklara neden olabilir. Yanlış bir hareketle sağlığınızdan olabilirsiniz. Risklerden uzak, etkili bir spor için genellikle yapılan hataları şöyle sıralayabiliriz:

Sabırsız olmak

Sporla ilgilenenlerin çoğu, özellikle de fazla kilolarından kurtulmak isteyenler hızlı sonuç elde etmek isterler. Fakat spor yaparak kısa sürede kilo vermek mümkün değildir. Bu yüzden spor yaparken sabırlı olun ve kilo vermek için kendinize zaman verin. Yavaş yavaş ve sabırla yapılan spor sizi fazla kilolardan kurtaracak ve kaslarınızı geliştirmek için daha sağlıklı ve etkili sonuca götürecektir.
Spora Başlamadan Önce Isınma Hareketleri Yapmamak
Her defasında spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmak gerekir. Nitekim bu ısınma hareketlerinden sonra spor esnasında daha rahat hareket edeceksiniz. Aynı zamanda bu hareketler kaslara kan ve oksijen gitmesini hızlandırır ve vücut sıcaklığını arttırarak spora hazırlar. Spordan önce mutlaka 10-15 dakika kadar ısınma hareketleri yapmalısınız.
Spor Sonrasında da Isınma Hareketleri Yapmalısınız
Spordan önce olduğu gibi sonrasında da ısınma hareketleri yapmak oldukça önemlidir. Soyunma odasına gitmeden önce 10-15 dakika vücudun soğuması için düşük tempoda koşu yapmak ve vücuttaki gerginliği azaltmak, kasları yumuşatmak için gereklidir. Kaslarınızı rahatlatmadan sporu bitirmek vücudunuz için zararlıdır.

Soğuk su içmek

Spordan önce, sonra ve spor sırasında su içmek önemlidir. Öyle ki, spor yaparken vücudumuz su kaybeder. Kaybettiğimiz suyun içinde tuz ve mineraller vardır. Bu nedenle bol bol su içmelisiniz. Ancak içtiğimiz su soğuk değil, oda sıcaklığında olmalıdır.
Düzensiz Spor Yapmak
Mümkün olduğunca düzene soktuğunuz spor programınızı aksatmamaya dikkat edin. Çünkü bir hafta spor yapmazsanız vücudunuz hamlaşmaya başlayacak ve başa dönmüş olacaksınız.10 dakikalık sporla bile vücudunuzun kazandığı kondisyonu koruyabilirsiniz. Günlük yaptığınız sporu atlamak yerine, zamanını kısaltabilirsiniz.

Spor Yaparken Sağlığınızdan OlmayınHer Gün Antrenman Yapmak

Spor yapmayı çok seviyor olsanız bile, vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğunu asla unutmamalısınız.
Sürekli Aynı Bölgeleri Çalıştıran Hareketler Yapmak
Spor yaparken vücudun her yerini aynı zamanda geliştiren hareketleri dengelemek gerekir. Çünkü karın yağlarını eritmek için sadece karın bölgesi için yapılan hareketler yeterli olmayabiliyor. Diğer kaslarınızı da çalıştırmalısınız.

Antrenmandan Önce Ve Sonra Yanlış Beslenme

Kaslarınızı kuvvetlendirmek için doğru beslenmek de önemlidir. Ayrıca yediklerinizin miktarını da göz önünde bulundurmalısınız. Hiç kimse yağ yerine kaslarını kaybetmek istemez. Antrenmandan 2 saat önce karbonhidrat almalısınız ki yağ kaybetmek için yeterli enerjiniz olsun. Spordan sonra ise protein içerikli besinler tüketmelisiniz. Protein içerikli besinler spor sonrası kaslarınızın gelişmesi için size yardımcı olacaktır.

Yazar:Elif Çetİnel

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.