Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Greyfurt Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0 369

5427_g2Üzerinde yaşadığımız doğa, bünyesinde barındırmış olduğu birçok bitki türüyle insanlara oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Bu faydaların başında beslenme gelse de, besin alarak vücuda alınan birçok bitkinin sağlık bakımından mucizevi etkileri bulunmaktadır.

Greyfurt meyvesi de, bu tür besinler arasında yer almaktadır. Bu meyveyi sağlık açısından önemli yapan besin öğeleri arasında ise ilk sırada C vitamini yer almaktadır. Bu meyve, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Öyle ki, bir greyfurtta yaklaşık olarak 80 mg C vitamini bulunmaktadır. Bu da, meyvenin vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasında oldukça etkili olduğunun bir göstergesidir. Bunun dışında, bu meyvenin daha birçok faydasının olduğu ispatlanmıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, meyvede bulunan besin öğelerinin virüs, mikromantar ve de bakteri gibi insan sağlığını tehdit eden canlılara karşı savunma görevi yürüttüğü belirlenmiştir. Greyfurttan sıkılan meyve suyu ve çekirdeğinin özütü, bu meyvenin koruyucu özelliğinden faydalanmak için kullanılmaktadır.

5427_g1

Greyfurt, diş eti kanaması sorunu olan kişiler için çok faydalıdır. Meyvenin, diş eti kanamalarını azaltıcı bir etkisi bulunmaktadır. Meyvenin bu özelliğinden faydalanabilmek için, bir günde iki adet greyfurt yenmesi yeterlidir. Bunun neticesinde, diş eti kanamalarında ciddi derecede azalma, yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. Aynı zamanda, meyvenin yüksek miktarda C vitamini içermesi nedeniyle, meyve vücutta oluşan yaraları daha çabuk iyileştirme özelliğine sahiptir. Greyfurt, kansere karşı da etkilidir. Özellikle de, meyvenin prostat kanseri oluşmasına çok büyük oranda engel olduğu anlaşılmıştır. Bu duruma neden olan faktör ise, meyvenin bünyesinde barındırmış olduğu lipokin maddesidir. Bu maddeyle ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, maddenin kansere karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Günümüzün en büyük sorunları arasında gösterilen sigarayı bırakamama durumunda da, meyvenin etkileri bulunmaktadır. Greyfurt, insan vücudunda bulunan nikotinin vücuttan atılmasını sağlamakta ve de kişilerde sigara içme isteğini azaltmaktadır. Eğer birey sigarayı bırakmayı düşünüyorsa, meyvenin bu özelliği bu bireyler için büyük bir önem arz etmektedir. Yine birçok kişi için büyük bir sorun hale gelen yüksek kolesterol, meyvenin sağladığı etkiler arasında yer almaktadır. Meyve, yüksek kolesterolü düşürme özelliğindedir. Bu durumun nedeni ise, meyvenin yapısında bulunan liflerdir. Aynı zamanda bu lifler, çözülebilir özelliktedir. Bu lif kolesterolü düşürmenin yanı sıra, aynı zamanda kabızlığı da gidermektedir. Meyvenin sindirim sistemine oldukça önemli sağlıklı etkileri bulunmaktadır. Greyfurt, kanda bulunan kötü yapıdaki kolesterolü %25 oranında düşürmekte, iyi kolesterolü de %25 oranında artırmaktadır. Fakat greyfurt meyvesinin kolesterol ilaçlarıyla birlikte kullanılmaması gereklidir.

Greyfurt meyvesinin birçok faydası bulunduğu gibi, yanlış kullanımda zararları da olabilmektedir. Greyfurt, kesinlikle ama kesinlikle ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bunun nedeni ise, meyvenin yapısında bulunan maddelerin, vücut içerisinde çeşitli tepkimeler oluşturarak ilaçların yan etki göstermesine neden olmasıdır. Bu da, ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, ilaç kullanan kişilerin greyfurt meyvesi yememesi gerektiği ortaya çıkarılmıştır. Yine yapılan araştırmalar, birçok ilaç türünde meyvenin ters etki yaptığını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle de, hiçbir ilaç türüyle birlikte greyfurt meyvesi tüketilmemelidir. Yoksa bu meyvenin kişiye faydasından çok zararı dokunmaktadır.

Yazar:Erdoğan Gül

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.