Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evcil Hayvan Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 150

Ev hayvanları, her yaştan insan için çok kıymetli bir dostluk ve koşulsuz sevgi anlamına gelmektedir. Onlarla yaşamımızı paylaşır, bizim için çalışmalarını beklemeyiz. Yoğun bir günün ardından bizi sevgiyle karşılayan bir ev hayvanımız varsa, onunla geçireceğimiz zaman bizler için büyük bir mutluluk kaynağıdır.

Ancak bir ev hayvanı edinmek istiyorsak unutmamız gereken şeyler vardır.

Onu Gerçekten İstiyor Musunuz?

Bir çok insan istediğini düşünür. Ancak bir süre sonra ya ilgisini yitirir, ya da hayvanının sorumluluğu ağır gelmeye başlar. Özellikle sokağa salınan ev hayvanları kedi ve köpeklerdir. Bir çok ülkede faaliyet gösteren hayvan dernekleri binlerce ev hayvanını toplayarak barınaklarda bakım vermeye çalışmaktadırlar.

Ona Bakacak Zamanınız ve Uygun Bir Yeriniz Var Mı?

8558_1Bütün ev hayvanlarının bakıma ihtiyaçları vardır. Düzenli olarak yemek ve sularının verilmesi, kendisinin ve yaşam alanlarının temizliği, tuvalet ve dolaşma ihtiyacının karşılanması, periyodik sağlık kontrollerinin ve aşılarının yaptırılması bunların en başında gelmektedir. Çalışıyor olmak, tatilde olmak hatta hasta olmak bu durumu değiştirmez. Eğer çok fazla zaman ayırmadan evcil bir hayvan beslemek isteniyorsa süs balığı tercih edilebilir.
Bir çok ev hayvanı evde beslenebilir. Ancak kedi, köpek, tavşan beslemek için bir bahçemizin olması en uygunudur.

Maddi Olanaklarınız Onun Bakımını Üstlenmeye Uygun Mu?

Küçük hayvanların bakımı daha ucuz olmakla beraber yemi, maması belli bir maliyet gerektirir. Zamanı geldiğinde aşılarını yaptırmanız, hastalandığı zaman veterinere götürmeniz gerekecektir. Bunlar da bütçenize ek masraf demektir.

En önemlisi ise;

Aile Fertleri Hayvanları Seviyor Mu?

Evde hayvan sevmeyen ve ya hayvan kılına tüyüne alerjisi olan bir aile bireyi varsa onu evde istemeyecektir. Ev hayvanı evde kalsa bile sevilmediğini hissederek mutsuz olacaktır.

Eğer ailemize bir hayvan dahil etmeyi düşünüyorsak çok iyi düşünmeli, onunla hayatımızı ve sevgimizi paylaşmalıyız.

Geçmişe baktığımızda, insanların ev hayvanlarını ne kadar zaman önce beslemeye başladıkları bilinmemekle birlikte İsrail’in kuzeyinde, tahmini 12 bin yıl öncesine dayanan bir mezar bulunmuştur. Mezarda bir insanla bir köpeğin kalıntıları vardır ve insanın eli köpeğin boynunu tutmaktadır.

Mısır firavunlarının da kedi ve köpek besledikleri bilinmektedir. Duvar resimlerinde ve papirüslerinde evcil hayvan figürleri yer almaktadır.
Kaynakça:
http://www.milliyet.com.tr/ev-hayvanlari-ruhunuza-iyi-gelir-pembenar-detay-genelsaglik-1205823/
http://www.hakkindabilginedir2016.com/evde-evcil-hayvanlarin-bakimi-nasil-yapilmalidir-21247

Yazar:Ayfer Yeşilova

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku