Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Grunge Müzik Nedir ve Kurucusu Kimdir?

0 577

Grunge Müzik Nedir ve Kurucusu Kimdir?Seattle Sound olarak da adlandırılan müzik türüdür. 80’li yılların son döneminde alternatif rock’ın alt dalı olarak ortaya çıkmıştır. Müzik akımı, felsefe ve farklı bir kültür, bunun yanı sıra farklı giyim tarzlarını da ortaya çıkarmıştır. Hard Core, Punk ve Heavy metalden etkilenmiştir.Kirli gitar riffleri ile düzenlenmiş ve tatlı bir tona sahip müzik türüdür. Kelime anlamı olarak kirli, dağınık anlamına gelmektedir.

Tarz olarak agresif, nihilist ve daha çok depresyon halini barındıran sözlere ve müziğe sahiptir. Bu tarz ın isim babası ise Mark Armd’dır. 1980 ve 90’lı yıllar arasında giyim tarzı ve bunun yanı sıra farklı müziğiyle fazlasıyla popüler olmayı başarmıştır. Yamalı kotlar, oduncu gömleği ve salaş kıyafetler o dönemin modası haline gelmiştir. Her türün ve tarzın olduğu gibi bu akımın da bir öncüsü ve popüler olmasını sağlayan bir ismi vardı. Birkaç isim sizlere sunacağım ancak asıl ismi daha sonra uzunca anlatacağım sizlere.

Bu isimlerden bazıları; Alice in Chains, Mudhoney, Pearl Jam, Nirvana ve Soundgarden’dır… Bu grupların doğuş yerleri Seattle olduğu için bu tarzın vatanı olarak Seattle kabul edilir. Az önce de bahsettiğim gibi bir isim bu türün fazla popüler olmasına ve daha çok tanınmasına öncülük etti. Kurt Cobain/Nirvana. Bu isim hakkında sizlere kısa ve önemli bilgiler vermek istiyorum.

Grunge Müzik Nedir ve Kurucusu Kimdir?Kurt Cobain Kimdir?
1967 yılında Washington’da doğmuştur.Lise yıllarından sonra halen daha unutulmayan Nirvana isimli grubu kurmuştur. 1988 yılında konserlere başlayan grubun farklı tarzı dikkat çekmeyi başarmış ve yaptıkları müziğe Grunge denilmiştir. 1989’da ilk albüm macerası başlamıştır.”Bleach” 1991 yılında ”Nevermind” albümü ile ve özellikle Smells Like Teen Spirit şarkısıyla daha büyük kitlelere ulaşmış ve müziğinin daha fazla tanınır hale gelmesine öncülük etmiştir. 1992 tarihinde Rock şarkıcısı Courtney Love ile hayatını birleştirmiştir. Kısa bir süre sonra Francis Bean ismini verdikler kızları dünyaya geldi bu Cobain için dönüm noktası olabilirdi çünkü Cobain bir madde bağımlısıydı,kızının doğumundan sonra bırakmak için çok çaba harcadı ancak bu mümkün olmadı.

Grunge Müzik Nedir ve Kurucusu Kimdir?Avrupa turnesi yoldaydı ancak Cobain’in durumu pek de iç açıcı değildi kullandıkları yüzünden solunum yollarında büyük rahatsızlık vardı ve bu turnenin tamamlanmasına engel oldu. 4 Mat 1994 tarihinde İtalya’da bir otel odasında ağrı kesici ve alkol ile bulunan Cobain hastahaneye kaldırıldı ve geri döndü fakat bu onun için bir başlangıçtı. 5 Nisan 1994 tarihinde kendisini vurarak intihar etti ve ardından bir intihar mektubu bıraktı bu konu hakkında hala bir sonuç ortaya konulamadı intihar etti ya da ettirildi diyenler çok sayıda ancak bu Cobain’in öldüğü gerçeğini değiştirmedi.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku