Grunge Müzik Nedir ve Kurucusu Kimdir?

Seattle Sound olarak da adlandırılan müzik türüdür. 80’li yılların son döneminde alternatif rock’ın alt dalı olarak ortaya çıkmıştır. Müzik akımı, felsefe ve farklı bir kültür, bunun yanısıra farklı giyim tarzlarını da ortaya çıkarmıştır. Hard Core, Punk ve Heavy metalden etkilenmiştir.Kirli gitar riffleri ile düzenlenmiş ve tatlı bir tona sahip müzik türüdür. Kelime anlamı olarak kirli, dağınık anlamına gelmektedir.

Tarz olarak agresif, nihilist ve daha çok depresyon halini barındıran sözlere ve müziğe sahiptir. Bu tarz ın isim babası ise Mark Armd’dır. 1980 ve 90’lı yıllar arasında giyim tarzı ve bunun yanı sıra farklı müziğiyle fazlasıyla popüler olmayıbaşarmıştır. Yamalı kotlar, oduncu gömleği ve salaş kıyafetler o dönemin modası haline gelmiştir. Her türün ve tarzın olduğu gibi bu akımın da bir öncüsü ve popülerolmasını sağlayan bir ismi vardı. Birkaç isim sizlere sunacağım ancak asıl ismi dahasonra uzunca anlatacağım sizlere.

Bu isimlerden bazıları; Alice in Chains, Mudhoney, Pearl Jam, Nirvanave Soundgarden’dır… Bu grupların doğuş yerleri Seattle olduğu için bu tarzın vatanı olarak Seattle kabul edilir. Az önce de bahsettiğim gibi bir isim bu türün fazla popüler olmasına ve daha çok tanınmasına öncülük etti. Kurt Cobain/Nirvana. Bu isim hakkında sizlere kısa ve önemli bilgiler vermek istiyorum.

Kurt Cobain Kimdir?
1967 yılında Washington’da doğmuştur.Lise yıllarından sonra halen daha unutulmayan Nirvana isimligrubu kurmuştur. 1988 yılında konserlere başlayan grubun farklı tarzı dikkat çekmeyi başarmışve yaptıkları müziğe Grunge denilmiştir. 1989’da ilk albüm macerası başlamıştır.”Bleach”1991 yılında ”Nevermind” albümü ile ve özellikle Smells Like Teen Spirit şarkısıyla dahabüyük kitlelere ulaşmış ve müziğinin daha fazla tanınır hale gelmesine öncülük etmiştir. 1992 tarihinde Rock şarkıcısı Courtney Love ile hayatını birleştirmiştir. Kısa bir süre sonra Francis Bean ismini verdikler kızları dünyaya geldi bu Cobain içindönüm noktası olabilirdi çünkü Cobain bir madde bağımlısıydı,kızının doğumundan sonrabırakmak için çok çaba harcadı ancak bu mümkün olmadı.

Avrupa turnesi yoldaydı ancak Cobain’indurumu pek de iç açıcı değildi kullandıkları yüzünden solunum yollarında büyük rahatsızlıkvardı ve bu turnenin tamamlanmasına engel oldu. 4 Mat 1994 tarihinde İtalya’da bir otel odasında ağrı kesici ve alkol ile bulunan Cobain hastahaneyekaldırıldı ve geri döndü fakat bu onun için bir başlangıçtı. 5 Nisan 1994 tarihinde kendisini vurarak intihar etti ve ardından bir intihar mektubu bıraktıbu konu hakkında hala bir sonuç ortaya konulamadı intihar etti ya da ettirildi diyenlerçok sayıda ancak bu Cobain’in öldüğü gerçeğini değiştirmedi.

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar