Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ege’de Şirin Bir Köy; Şirince

0 425

6601_irince_koyu_nasil_gidilirİzmir ilimizde yer alan şirince köyü doğal güzellikleri ve ilgi çekici atmosferi ile ziyaretçi akımına uğramaya ara vermiyor. Her geçen gün artan ziyaretçi sayısı ile şirince köyünün adı dilden dile yayılmaya ara vermeden tüm hızıyla devam ediyor. Şirince köyü tarihsel olarak yapılan incelemeler ile incelendiğinde ilgi çekici bir tarihi olduğu herkes tarafından kolayca görülebiliyor. İlk adı Kırkınca olan köy cumhuriyet kurulduğundaki ilk yıllardan beri Şirince köyü adını taşıyor. Şirince ismini veren o dönemki İzmir valisi tarafından köy güzel ve kendi gibi şirin isimle anılmaya başlıyor. 19. yüzyılda henüz bir Rum kasabası olan şimdiki adıyla şirince köyü o dönemde 1800 haneli bir kasaba olmasına rağmen günümüzde göçlerle insanların köylerini terk etmeleri sebebi ile hane sayısı her geçen yıl daha da aza iniyor.

Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Şirince tam anlamı ile adını taşıyor şirin evleri o sıcak ortamı ile ziyaretçilerine çok güzel anılar yaşatan bu köyde iki tane olmak üzere eski Rum kilisesi bulunuyor. Aynı zamanda bu köy, tam bir doğal park. Köye gittiğinizde köyün yeşile gark olduğunu göreceksiniz.

6601_irince_koyuNasıl Gidilir?

Şirince Köyü’ne ulaşmak ve birbirinden özel doğal güzelliklerin tadına vermek isteyen kişilerin en önemli duraklarının başında şirince geliyor. Şirince Köyü’nü ziyaret edebilmek için öncelikle kişilerin yaşadıkları yerlerden İzmir ilimize gelmeleri gerekiyor. Şirince köyüne otobüsler ve kendi şahsi araçları ile ulaşan müşteriler doğal güzelliklerin o şirin hayatın tadını çıkarıyorlar. Şirince Köyü’nü ziyaret eden kişiler için köy içerisinde ve bölgede konaklama imkânları da bulunabiliyor. İzmir İli’nden sonra 83 km gidilerek veya İzmir’in ilçesi olan Selçuk İlçesi’nden 8 km yol alarak Şirince Köyü’ne ulaşılabiliyor. Şirince Köyü’nü ziyaret eden kişiler tertemiz hava ve doğal güzelliklerle dolu bir gezinti yaptıktan sonra yaşadıkları yerlere dönüyorlar.

Kaynakça:
http://www.sirincerehberi.com/

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku