Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

40 Yıl Hatırlık Türk Kahvesi

0 344

Kahve deyince aklımıza direkt Türk kahvesi gelir. Peki, hiç düşündünüz mü Türkiye’de kahve nerede üretilir ?

Kahve ağaçta yetişen bir bitki türüdür. Kahve ağaçları, narin bitkilerdir ve sadece tropikal iklimlerde yetişir. Tropikal iklim kuşağı yengeç ve oğlak dönenceleri arasında kalan bölgelerdir. Türkiye kuzey yarım kürede yengeç dönencesinin kuzeyinde kaldığından Türkiye topraklarında kahve yetişemez. Türkiye’de deneme amaçlı Mersin Anamur civarlarında ekimi yetiştiriciliği yapılmakla birlikte istenen sonuçlara ulaşılamamıştır. Böylece kahve Türkiye’ye yurt dışından gelmektedir. Yemen, Etiyopya, Hindistan, Endonezya, Vietnam ülkelerinin yanı sıra Brezilya, Kolombiya gibi Güney Amerika’da da yetişmektedir. Türkiye en çok Brezilya’dan ithal olarak kahve getirmektedir. Türk kahvesi olarak isimlendirdiğimiz kahvemiz sadece bir pişirme yöntemi adıdır.

turk-kahvesi

Faydaları:�Hafızayı güçlendirir. Yüksek tansiyonu önler. Kolesterolü düşürür. Sindirimi kolaylaştırır. Selülit oluşmasını engeller. Vücudun daha çok yağ yakmasını sağlar. Astıma yakalanma riskini azaltır. Migren dışında kaynaklanan baş ağrılarını giderir. Enerji verir aynı zamanda uyanık kalmayı sağlar. Kansere yakalanma riskini azaltır. Düzenli olarak kahve tüketmek, uzun vadede kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Depresyon ve alkolizm tedavisine iyi geldiği biliniyor. Kemikleri güçlendirir, fakat yaşlılarda fazla tüketilmesi sakıncalıdır. Cildi güzelleştirir fakat fazlası cildimize ve vücudumuza zarardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda kahvenin alışkanlık yaptığı kanıtlandı. Amerika’daki yeni bir araştırma sonucunda, bir bardak kahve; baş ağrısında, karaciğer ve mide rahatsızlıklarında da faydalı oluyor.

Zararları:�Kalpte çarpıntı oluşturur. Yüksek tansiyonu artırır. Ülser hastalarında zararlıdır. Hamilelikte az tüketilmelidir.

Kahve nasıl içilmelidir?

Kahvenin tansiyon yükseltici etkisinden dolayı kahve içmeden önce su içilirse tansiyon dengede kalacaktır. Su kahvenin üzerine değil öncesinde içilmelidir. Yine tansiyonun ani değişmemesi için kahve tok karnına içilmelidir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanların kullanmaması gerekir! Kesinlikle ağrı kesici ilaçlarla aynı anda içilmemelidir !

Kaynakça:
http://www.hastaliktedavi.net/kahvenin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir.html
http://www.sabah.com.tr/fotohaber/saglik/kahvenin_faydalari_ve_zararlari?tc=16&page=5
https://kidim2013.wordpress.com/2013/10/03/bol-kopuklu-turk-kahvesifaydalari-ve-zararlari-bu-yazidan-sonra-gun-de-2-fincan-kahve-icmeyi-aliskanlik-haline-getireceksiniz-2/
http://www.haberturk.com/saglik/haber/861158-turk-kahvesinin-faydalari

Yazar:öznur Günaydın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.