Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Florida Eyaleti

0 578

Florida, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güneyinde yer alan bir eyalettir. Birleşik Devletlerin 50 eyaletinden biri olan Florida bir turizm cennetidir. Eyaletin batı kısmının Meksika Körfezi’ne sınırı vardır. Kuzeyde ise Alabama ve Georgia bulunmaktadır. güney ve doğuda ise Atlantik Okyanusu vardır. Jacksonville, Florida Eyaleti’nin en büyük yüzölçümüne sahip şehridir. Bunun yanı sıra Miami, eyaletin en popüler şehri olarak bilinmektedir. Jacksonville ve Miami dışında, Tallahassee eyaletin en önemli bir başka şehri olarak kabul edilmektedir. Florida bir yarımada şeklinde uzanan yapısıyla oldukça düz yükseltisi olmayan bir kara parçasıdır. 2.170 km uzunluğunda sahil şeridi bulunan eyaletin, resmi iki dili vardır. İspanyolca ve İngilizce ağırlıklı olarak konuşulan iki resmi dildir. Bölgede %73 oranında İngilizce, %20 civarında da İspanyolca konuşulmaktadır. Ancak Miami şehrinde, İspanyolca konuşulma oranı %66 iken İngilizce ve Almanca konuşulma oranı %30 civarındadır.florida

Bölgenin en büyük gelir kaynağı turizmdir. Turizm odaklı bir ekonomiye sahip olan Florida’da oldukça lüks oteller bulunmaktadır. Çalışan ücretleri, Amerika’nın kuzey bölgesiyle kıyaslandığı zaman oldukça düşük kalmaktadır. Florida’da nüfusun bir kısmını özelliklerle Alman turistler ve Alman kökenli Amerikalılar oluşturmaktadır. Bunun haricinde çoğunluğu İspanyollardan oluşan bir yerleşim söz konusudur. Yerleşim tarzı olarak, evler genellikle tek ya da iki katlı olarak tasarlanmıştır. Bunun nedeni bölgenin tropikal bir bölge olması sebebiyle çokça kasırgalara maruz kalıyor olmasıdır. Bu yüzden tarım sektörü gelişmiş olmasına rağmen yine de kasırgalar nedeniyle büyük zararlara uğramaktadır.

jacksonvillefl2Florida hayvan haklarının maksimum düzeyde korunduğu bir bölgedir. Özellikle timsah, bukalemun, Florida panteri bölgenin en meşhur canlılarıdırlar. Ayrıca Florida’da Kennedy Uzay Merkezi bulunmaktadır; birçok uzay çalışması bu merkezden yürütülmektedir. Bölge ayrıca bir havalimanı ve alanı cennetidir; Amerika Birleşik Devletleri’nin en fazla havaalanı bulunun eyaleti olarak da bilinen Florida’da birçok uçuş okulu da bulunmaktadır. İklimsel olarak oldukça sıcak bir havaya sahip olan Florida’da kış yaşanmaz. Yazları oldukça sıcak geçerken kışlar ise ilk bahar havasına sahiptir. Yazın ortalama sıcaklık değerleri, 30-40 derece arasında değişmektedir. Ancak 90’nın üzerine bir neme sahip olan bölgede sıcaklık minimumda neredeyse 45-50 derece arasında hissedilmektedir. Bu denli bir topik iklime sahip olan Florida, ölümcül doğa olaylarının sık yaşandığı bir alandır. Özellikle ölümcül kasırgaların sıkça görüldüğü bir bölge olan Florida Karayipler bölgesinin hava ve deniz akımlarına oldukça yoğun bir şekilde maruz kalmaktadır. Son yıllarda meydana gelen Irene, Wilma, Isaac ve Katrina gibi kasırgalarda Florida Eyaleti oldukça yıkıcı sonuçlarla karşı karşıya kalmıştır. Bölgede Richter ölçeğine göre 4’ün üzerinde deprem neredeyse hiç yaşanmamaktadır; bunun nedeni bölgenin tektonik plakalardan uzak bir konuda olmasıdır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.