Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gülmenin Faydaları Nelerdir?

0 200

5126_bebek (1)Hepimiz farklı nedenlerle her gün en az bir kaç kere güleriz. Güldükten sonra nasıl rahatlattığınızı fark ettiniz mi? Gülmenin sağlığa bir çok faydası vardır ve kahkahanın genellikle en iyi ilaç olarak lanse edilmesinin nedeni budur.

Bir kişi hangi yüzyılda doğmuş olursa olsun, yaşam her zaman çok stresli olmuştur. Önceki nesiller farklı nedenlerle de olsa, bugün olduğundan daha az stres veya zihinsel gerginlik altında değildi. Mizah ve kahkaha insanı kendi sorunları ve talihsizliklerinden bir anlığına da olsa uzaklaştırmaktadır. Bu yöntemin eskiden olduğu gibi bugün de etkili olduğu görülmektedir.

Kahkahanın hayatın farklı zorluklarıyla başa çıkmada hayatı daha kolay bir hale getirdiği konusunda hiç şüphe yok iken, aynı zamanda klinik olarak kan dolaşımını arttırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlığımızı koruduğu gösterilmiştir. Bu da bir dizi hastalığın önlenmesi ayrıca hem fiziksel hem de duygusal acıların rahatlamasını sağlamaya yardımcı olur. Kahkaha tedavisi hipertansiyon, ülser, artrit, felç, diyabet ve hatta kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların riskini azaltmak için kullanılabilir. Kişiye iyi bir rahatlama sunarak, stres ve depresyonun rahatlatmasına yardımcı olur.

5126_laughter-newGülmenin Faydaları Nelerdir?

Gülmek sadece yüz ifadelerinin değişmesini değil, aynı zamanda vücutta bir dizi kimyasal değişikliklere neden olur. İyi doyurucu bir kahkaha çeşitli organların normal işleyişi için faydalı olan hormonları ve serbest enzimleri salgılamaya yardımcı olur. Bu durum gülme ile beyin ve farklı bezlerin uyarılması arasında bir bağlantıdan kaynaklanmaktadır.

-Bağışıklık Sistemini Canlandırır:

Kahkaha doğal antihistaminikler salgılaması için vücudu uyarır. Ayrıca, vücutta üretilen doğal bir antibiyotik gibi görev yapan T-hücrelerini aktive eder. Bu bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek bir çok hastalığı önler. Kahkaha dolaşımı ve kandaki oksijen düzeyini arttırdığı için, lenfatik sisteme giden oksijenli kan da artar. Bu da patojenlere karşı vücudun bağışıklığını güçlendirir.

-Hormonları Düzenler:5126_bagi (1)

Kahkaha stres yanıtı ile ilişkili kortizol, epinefrin ve dopac gibi bazı hormonların seviyelerini azaltır. Böylece stres, depresyon, üzüntü ve öfkeyi rahatlatmaya yardımcı olur. Gülmek ağrıyı azaltır ve “endorfinler” denilen pozitif ve iyi hissetmenizi sağlayan hormonları salgılayarak anksiyete ve depresyon duygularını azaltır. Bu da dikkati geliştirir ve nabız ve kalp hızını korur.

-Hipertansiyonu Engeller:

Gülmenin hipertansiyon sorunu yaşayan insanlar için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Kan basıncını normale düşürmeye yardımcı olur. Gülmek derin nefes almaya neden olur ve kan dolaşımını artırır, böylece oksijen ve gerekli besinler vücudun tüm parçalarına dağılır.

-Masaj Etkisi Yapar:

İyi bir kahkaha siz farkında bile olmadan size vücudun içinden yapılan bir masaj gibi etki eder. Kahkaha atmak solunum, karın, sırt, bacak ve yüz kasları için iyi bir egzersizdir. Bağırsakları ve iç organları çalıştırır, karın kaslarını güçlendirir. Bu aktivite sindirim ve besin emilimi için avantajlıdır. Kahkaha kalori yakmaya da yardımcı olur. Bir iyi, güçlü bir kahkaha diyaframı titreştirir, derin nefes almak da daha fazla oksijen almayı sağlar bu nedenle gülmek en iyi solunum egzersizlerinden biridir.

-Kan Şekerini Dengeler:

Kahkahanın kan şekeri seviyelerini kontrol etmede olumlu bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. Kahkaha tedavisi diyabet tedavisinde önemli bir araçtır.

5126_laughter-relieves-pain (1)-Pozitifliği Davet Eder:

Kahkaha kişinin kendine güvenini artırır, yaşamın çatışma ve zorlukları ile başa çıkmak için zihinsel güç verir. Depresyondan çıkmaya yardımcı olur. Stresi azaltarak zihinsel sağlığı geliştirir, sadece birkaç dakika için bile.olsa günlük hayatımızdaki tüm gerginlikleri unutmamızı sağlar. Kahkaha hayatın güzel yanlarını görmemizi sağlayan olumlu bir çerçeve içinde bakmamızı sağlar. Başkaları ile birlikte gülmek bağ kurmaya ve empati yapmaya yardımcı olur ve böylece bağlanmayı ve sosyal etkileşimi arttırır. Bu kişinin kendine güvenini arttırır ve daha iyi bir kişisel görünüm sağlar. Gülümseyen bir yüz, bir grup içinde her zaman popülerdir. Bu iki kişi arasındaki mesafeyi azaltır ve onları bir araya getirir. Başkaları ile sağlıklı iletişimi arttırır.

Hayata olumlu yaklaşan sağlıklı bir birey konunun toplumsal, kişisel veya profesyonel olduğuna bakılmaksızın iyi karşılanır. Mizah ve yaşamın küçük, en sıradan yönlerinde bile mizahı bulabilmek iyi bir anlamda bir yetenektir ve bir kişinin toplum içindeki konumunu yükseltir. Böyle bir kişi sizi en rahatsız edici durumlarda bile iyi hissettirmeyi başarabilir. Bu kişilere kolayca güvenip, yargılanma endişesi olmadan en utanç verici sırlarınızı söyleyebilirsiniz. Neden biliyor musunuz? Çünkü bu kişiler kendi hatalarına gülmekle çok meşguldürler. Gülmek sağlık da dahil olmak üzere hayatımızın birçok yönünü, refah ve enerji düzeylerini etkiler. Bu nedenle her zaman güne gülümseyerek başlayın!

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku