Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Günümüzün Rezerv Parası: ABD Doları

0 57

Günümüzün Rezerv Parası: ABD DolarıÖncelikle Rezerv Paranın ne demek olduğu sorusunu cevaplamamız gerekirse Rezerv Para, Merkez Bankaları ile Uluslararası para piyasalarının portföyünde bulunan döviz ve altın cinsinden varlıkları temsil etmektedir. Bir para biriminin Rezerv para olabilmesi için, Dünya ticaretinde çok büyük paya sahip bir ülkenin para birimi olması, istikrarlı bir ekonomiye istikrarlı bir kur değeri olması ve en önemlisi ise döviz piyasalarında kolay bir şekilde alınıp satılabiliyor olması gerekmektedir.

ABD‘nin ekonomik, Siyasi ve Askeri gücü nedeni ile birinci sırada yer alıyor olması, Dolarında tüm ülkeler için Rezerv Para olarak kullanılmasının başlıca sebebidir. Her ne kadar Mortgage krizi nedeni ile ABD ekonomisi krize girmiş olsa bile Diğer ülke Merkez bankaları Doları rezerv para olarak portföylerinde tutmaya devam etmişlerdir.

Son dönemler de ABD Doları’nın rezerv Para olmaktan çıkartılması yönünde talepler bulunuyor. Bu taleplerin temelinde yatan sebep Ekonomik kriz nedeni ile ABD Merkez Bankası- FED’in ekonomisini finanse etmek, Bütçe açıklarını kapatmak için Dolar basarak Dolar arzını arttırmasından ve Senyoraj geliri elde etmesinden kaynaklanmaktadır.
Senyoraj geliri , bir ülkenin bastığı paranın yazılı değerinden, para basma maliyeti çıkarıldıktan sonra kalan gelirdir. Aslında basılan her bir para birimi Merkez bankasının pasifinde yer alan bir borçtur. Eğer ki basılan para ekonomik büyümenin çok üzerinde ise Ülke de enflasyonda artış görünür. Oysa ki ABD Dolarının Rezerv Para olması nedeni ile dolar Talebinin çok olması bu enflasyonist etkiyi azaltmaktadır.

ABD’nin, Doların tüm dünya da rezerv para olma özelliğini istismar ediyor olması nedeni ile yeni rezerv para arayışları başladı. Aslında bu söylentilerin yayılıyor olması bile Dolar’ın kısa sürede değer kaybetmesine neden olur ki Bu da ülkelerin Merkez Bankasında ki Rezervlerin değerinin düşmesine yol açar. Kısa vade de hiçbir ülkenin böylesi bir kaybı göze alabilmesi ise mümkün olmasa gerek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku