Diyabet Hastalarına İyi Gelen 10 Besin

Kandaki şeker oranıyla bağlantılı bir hastalık olan diyabet, kişinin beslenme düzeninden etkilenmektedir. İçeriğinde lif bulunan aynı zamanda mineral ve vitamin deposu olan sebzeler, kan şekerini sabit tutarlar ve daha az kalorilidirler. Yağı ve kalorisi az olan meyvelerde de bol miktarda lif bulunmaktadır. Diyabet hastası olan kişiler doğru beslenme şekliyle hastalığın etkilerini hafifletebilir ve ilerlemesini engelleyebilir. İşte diyabet hastası olan kişiler için faydalı 10 gıda.

1. Fasülye: İçeriğinde bol miktarda lif bulundurması sebebiyle, kişiyi uzun süre tok tutar, sindirimi yavaşlatır ve yemekten sonra kan şekerinin ani olarak yükselmesini engeller. Güçlü etkiye sahip olduğu için tüm kan şekerinizi düşürebilir. Konserve fasülyelerini duruladıktan sonra salatalarınıza ekleyebilir, kuru fasülyeyi ise öğlen yemeği için tercih edebilirsiniz.

2. Domates: Domateste fazla miktarda A,C vitamini ve potasyum bulunmaktadır. Ayrıca içeriğindeki likopen sayesinde kan basıncını düzenlemekte ve şeker hastalığı ile ilişkili kalp komplikasyonları riskini azaltmaktadır.

3. Kabak çekirdeği: Yağlı ve şekerli gıdalara olan zaafınızı engellemek için bir avuç kabak çekirdeği tüketebilirsiz. Ayrıca içeriğinde bulunan demir ve doymamış yağlar diyabet hastaları için oldukça faydalıdır.

4. Yağsız kırmızı et: Yüksek kaliteli proteine sahip olan yağsız kırmızı et, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. B12 vitamini kaynağıdır. Izgara, haşlama ya da fırında pişirilmiş olan kırmızı etin, az miktarda tüketilmesi kan şekerinin daha dengeli yükselmesine neden olur.

5. Brokoli: C vitamini, antioksidan ve krom minerali bakımından zengindir. Krom, kan şekerini ayarlayan insülin hormonunun etkinliğini arttırmada etkilidir. Brokolinin buharda pişirilmiş olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

6. Tarçın: Yapılan araştırmalar, günde yarım çay kaşığı tarçın tüketilmesinin kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Tarçındaki bileşenler insülinin vücutta etkili bir şekilde kullanılmasına yardım ediyor. Toz tarçını; tam tahıllı tostlarınıza, fırında pişmiş elmalarınıza, tavuk yemeklerinize serpebilirsiniz. Ya da çubuk tarçını sıcak suya batırarak tarçın çayı olarak tüketebilirsiniz.

7. Avokado: Sindirim hızını yavaşlatmakta ve kan şekerinin daha yavaş yükselmesine neden olmaktadır. İçeriğinde bulunan iyi yağlar ise insülin direncinin azaltılmasına yardımcı olur. Salatalarınıza doğrayabilir ya da rendeleyip sandviçlerinizin içine katarak tüketebilirsiniz.

8. Zeytinyağı: Kalp krizi riskinin azaltılmasında etkilidir. İnsülin direncini düşürerek kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olur. Faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağının 1 yemek kaşığında 119 kalori bulunduğundan dolayı, tüketilen miktara dikkat edilmelidir.

9. Balık: İyi bir protein kaynağı olan balık, aynı zamanda yağlı olarak tüketildiğinde en iyi Omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu yağlar damarlarımızın temiz kalmasını sağlar. Diyabet hastası olan kişilerde, trigliserid seviyesi yüksek, iyi kolestrol düzeyi ise düşüktür. Omega-3 yağ asitleri her iki seviyenin düzenlenmesine de yardımcı olur. Özellikle uskumru, somon ve ton balığında daha fazla Omega-3 yağ asidi bulunmaktadır.

10. Kabuklu yemişler: E vitamini bakımından zengindir ve iyi yağlar içermektedir. İyi yağlar aynı zamanda insülin direncini düşürmeye yardım etmekte ve kan şekerinin kolay kontrol edilmesini sağlamaktadır. İçeriğinde fazla miktarda lif ve magnezyum bulunan bu gıdanın kan şekerini düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur.

Yazar: Dilara Yeten

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :