Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hassas ve Kişisel Verilerinizi Nasıl Korursunuz

0 57

İnternette gezinirken kişisel verilerimizin parçalarını her yere bırakıyoruz. Ancak bazı tehlikeli posta listelerinde bırakılan veya yalnızca sosyal medya profilimizde görüntülenen bir telefon numarası, can sıkıcı bir satıcının veya daha da kötüsü, evinizin yakınındaki bir takipçinin sıkıntılı bir arama yapmasına neden olabilir. Hassas verilerinizi nasıl koruyacağınızı aşağıda öğrenin.

Hassas veriler nedir?

Hassas veriler, kimsenin izinsiz erişmemesi gereken önemli bilgilerdir. Bir kişinin dini inançları, siyasi görüşleri, genetik veya sağlık verileri, ırk veya etnik köken, biyometrik veriler vb. hakkındaki ayrıntıları kapsayan geniş bir terimdir. Bu tür bilgilerin sızması, birinin mali veya itibarına zarar verebilir veya yanlış ellere geçerse kötü amaçlar için kullanılabilir.

İş dünyasında, hassas veriler, şirketten ayrılmaması gereken gizli verilerdir. Bu, müşterilerin kişisel ve finansal verileri veya rakiplerin kötüye kullanabileceği önemli ticari sırlar veya stratejiler olabilir.

Kişisel veri nedir?

Kişisel veri çok daha dar bir terimdir. Adı ve soyadı, kimlik numarası, sürücü belgesi ayrıntıları ve diğer kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler gibi birini tanımlamak için kullanılabilecek verileri içerir. Bazıları ancak ek bilgilerle birleştirildiğinde bir kişiyi tanımlayabilir.

Örneğin, birisi ev adresinizi ve adınızı alarak sizi tanımlayabilir. Siber suçlular, çevrimiçi olarak bulunan herhangi bir küçük veri parçasını toplayabilir ve bunları bir kişi hakkında oldukça önemli bir bilgi paketinde bir araya getirebilir.

Daha genel olarak, kişisel veriler, kötü niyetli birinin gizliliğinizi ihlal etmek veya size veya akrabalarınıza karşı kullanmak için kullanabileceği herhangi bir veridir.

Hassas veriler nasıl korunur?

Çevrimiçiyken kendinizi daha güvenli hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Güçlü parolalar kullanın. Karmaşık parolalar oluşturmak ve depolamak için parola yöneticilerini kullanabilirsiniz.

Bir VPN hizmeti kullanın. VPN, hassas ve kişisel verilerinizin korunmasında çok ciddi bir öneme sahiptir. İnternet trafiğinizi şifreleyecek ve kimse çevrimiçi ne yaptığınızı göremeyecek. Herkese açık Wi-Fi kullanıyorsanız veya hassas dosyaları internet üzerinden paylaşıyorsanız VPN kullanmak çok önemlidir. VPN kullanmanın önemini ve diğer faydalarını öğrenmek için linki ziyaret edebilirsiniz: https://surfshark.com/tr/download

Dosyalarınızı şifreleyin. Dosyaları birinci sınıf şifrelemeyle korumak için bir araç kullanın. Birisi dosyalarınızı ele geçirse bile onlara erişemez.

Çevrimiçi gezinirken mantığınızı kullanın. Şüpheli bağlantılara veya reklamlara tıklamayın ve şüpheli mesajları veya tehlikeli web sitelerini açmaktan kaçının. Ayrıca tanımadığınız kişilere kişisel bilgilerinizi vermeyin.

Sosyal hesaplarınızı gizli tutun. Sosyal medya sayfalarınızı yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilere görünür yapın.

Tanımlanabilir kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Telefon numaranız veya ev adresiniz gibi ayrıntıları herkesin göremeyeceği bir yerde saklayın.

Kişisel verilerinizi kimler kötüye kullanabilir?

Bilgisayar korsanları, kurbanlarına zorbalık yapmak veya onları taciz etmek gibi çeşitli nedenlerle kişisel verileri kullanabilirler. Örneğin, özel bir resminizi ele geçirebilir ve sizi onu yayınlamakla tehdit edebilirler. Ayrıca fotoğrafınızın içeriğini değiştirerek itibarınızı zedeleyebilirler. Siber suçlular, kişisel bilgileri birini takip etmek ve hatta fiziksel olarak saldırmak için bile kullanabilirken, diğerleri bu bilgileri paranızı kapmak, çevrimiçi kimliğinizi çalmak veya spam göndermek gibi tamamen pragmatik nedenlerle kullanabilir.

Ama verilerinizle ilgilenenler yalnızca siber suçlular değildir. Sosyal medya ağları, ISP’ler (internet servis sağlayıcıları), üçüncü taraf kuruluşlar, web siteleri ve devlet kurumları, pazarlama amacıyla kullanıcıların kişisel verilerini ve gezinme alışkanlıklarını düzenli olarak toplar. Dijital ayak izlerinizi takip etmek için sıklıkla çerez kullanırlar.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.