Parolaları Artık Sahipleri Bile Bilmeyecek

Günümüzde gelişen teknolojiye rağmen hala önemli işlemlerde kullanılan parolaların unutulması bir türlü önlenemiyor. Tüm güvenlik girişimlerine rağmen bu sorun tam manasıyla aşılamıyor. Stanford Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmayla çok ilginç bir durumla karşılaşıldı. Bu parola sorununa da çözüm olabilecek bu araştırma sonucu parolayı oluşturan kullanıcılar bile oluşturdukları parolaları bilmeden işlem yapabilecekler. Nasıl mı?

Bu araştırmayla varılan sonuca ” örtülü öğrenme ” adı verildi. Bu öğrenmeye göre oluşturulan parolayı biz bilinçli olarak bilmeyeceğiz. Sadece beynin ezberlemesi sağlanacak. Zaten sürekli girilen şifreleri bir süre sonra ağızla söylemekte zorluk çekebiliyoruz. Ancak şifreyi girerken elimiz direk tuşlara yöneliyor. Bu durum da bununla alakalı. Yani şifre kullanıcı tarafından hatırlanmasa bile beyin tarafından istem dışı hatırlanacak. Bu üniversitede yapılan araştırmada 30 haneli şifre deneklere 100′ den fazla gösterildi. Zamanla denekler bu şifreyi bilinçsiz bir şekilde ezberledi. Yani çoğu denek şifreyi söyleyemedikleri halde doğru şekilde girebildiler. Bu durum sağlandıktan sonra tekrar etme işlemi sona erdirildi ve 2 hafta beklendi. Tekrarsız geçen 2 hafta sonunda da bu şifre girme işleminde çok az sayıda hata yapıldığı ortaya kondu. Bu sistem daha da olgunlaştırıldığında parola unutma sorununa ciddi bir çözüm getirecek gibi görünüyor.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :