Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Havlıcan Bitkisi Nelere İyi Gelir?

0 259

Günümüzde en fazla kullanılan harika bitkilerden biri de havlıcandır. Birçok özelliklerinin bulunduğu bu harika bitki türü özellikle de sağlık açısından harika faydalarının bulunması sayesinde uzmanlar tarafından tavsiye edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Zencefiller familyasından olan havlıcan bitkisi ıtırlı bir bitki türü olup daha çok Doğu Asya bölgesinde yetişmektedir. Köklerinin genellikle baharat yapımında kullanıldığı bu harika bitki türü içeriğinde bolca alpinol ve alpinin maddelerinin bulunması sayesinde günümüzün en fazla tercih edilen bitkileri arasında bulunmaktadır. Peki harika bitkilerden olan havlıcan bitkisi nelere iyi gelir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını sizlere hemen sunalım.

Havlıcan Bitkisinin İyi Geldiği Sağlık Sorunları Şunlardır;

 • Havlıcan Bitkisi Nelere İyi Gelir?İştahı harika bir şekilde açıyor: Bu harika bitkinin harika faydalarından biri iştahı harika bir şekilde açmasıdır.
 • Tükürük ifrazını azaltıyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de düzenli olarak kullanıldığı takdirde tükrük infazını önemli ölçüde azaltmasıdır.
 • Göğsü yumuşatıyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de düzenli bir şekilde kullanılması sonucunda göğsü harika bir şekilde yumuşatmasıdır.
 • Vücudu serinletiyor: Bu harika bitkinin harika faydalarından biri de vücudu serinletebilmesidir.
 • Mide ve bağırsak gazlarını gideriyor: Bu harika bitkinin düzenli olarak kullanılması aynı zamanda mide ve bağırsak gazlarının giderilmesini de sağlamaktadır.
 • Mideyi güçlendiriyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de düzenli olarak kullanıldığı takdirde mideyi kuvvetlendirmesi ve hastalıklara karşı koruyabilmesidir.
 • Soğuk algınlığı hastalıklarına iyi geliyor: Bu harika bitkinin iyi gelebildiği hastalıklardan biri de grip ve nezle gibi soğuk algınlığına bağlı olaeak meydana gelen hastalıklara fayda sağlayabilmesidir.
 • Baş ağrısını ve baş dönmesini kesiyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de baş ağrısı ve baş dönmesi sorunlarına fayda sunmasıdır. Yarım baş ağrılarının giderilmesinde oldukça faydalı olan havlucan bitkisi aynı zamanda baş dönmesi rahatsızlığında da oldukça faydalıdır.
 • İdrar söktürüyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de diğer birçok bitkilerde olduğu gibi idrar söktürmesidir.
 • Romatizma hastalıklarına iyi geliyor: Bu harika bitkinin faydalarından biri de romatizma hastalıklarına iyi gelmesidir. Özellikle de romatizmaya bağlı oluşan ağrıların giderilmesinde oldukça faydalı olan havlıcan bitkisi bu niteliği sayesinde romatizma rahatsızlığı bulunanlar tarafından kullanılabilmektedir.
 • Niksist rahatsızlığına fayda sağlıyor: Havlıcan bitkisinin iyi gelebildiği hastalıklardan biri de niksist rahatsızlığıdır. Bu bitki düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde niksist rahatsızlığına oldukça fayda sağlamaktadır.

Yukarıda da görüldüğü üzere günümüzün en faydalı bitki türlerinden olan havlıcan bitkisi birçok sağlık sorunlarına faydalar sağlamaktadır. Sizler de bu harika bitkiden faydalanmak isterseniz günlük olarak düzenli ve yeteri kadar kullanabilirsiniz. Bu harika bitkinin iyi gelebildiği sağlık sorunları hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra havlıcan bitkisi nelere iyi gelir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Bitkileri kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.
Kaynakça:
herbalistatabay.com

bitkicenter.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.