Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnciçiçeği Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

0 416

Son dönemlerde en fazla kullanılan bitki türlerinden biri de inciçiçeği bitkisidir. Halk arasında mayısçanı bitkisi olarak da bilinen inciçiçeği bitkisi genel sağlık açısından bazı faydalar sunması nedeniyle günümüzde başta ülkemizde olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde kullanılmaktadır. Zambakgiller ailesinden olan inciçiçeği bitkisi çiçeklerinin küçük çan şeklinde olması nedeniyle birçok toplumlar arasında mayısçanı ismi ile tanınmaktadır.

İnciçiçeği Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?Bir tür süs bitkisi olan inciçiçeği bitkisi ortalama olarak 20 cm boyunda olmaktadır. Çiçeklerinin üzüm salkımı şeklinde olduğu bu harika bitki türünün yemişleri ise oldukça küçük boyutta olabilmektedir. Yemişlerinin kırmızı rengli olduğu bu harika bitki türünün başlıca özelliklerinden biri de harika bir kokuya sahip olmasıdır. Dolaysıyla hoş kokusu sayesinde günümüzde birçok evlerde ve işyerlerinde süs bitkisi olarak kullanılabilmektedir. Peki inciçiçeği bitkisi nedir faydaları nelerdir dilerseniz inciçiçeği bitkisi hakkında genel bilgileri sunduktan sonra şimdi de bu harika bitkinin faydalarının neler olduğu hakkında sizlere hemen bilgiler sunalım.

İnciçiçeği Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

İnciçiçeği bitkisinin genel itibariyle birçok faydaları bulunmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda bu harika bitkinin özellikle de şu sağlık sağlık sorunlarına faydalar sağlayabildiği gözlemlenmiştir. İşte bu harika bitkinin faydalar sağlayabildiği sağlık sorunları şunlardır;

  • Kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor: İnciçiçeği bitkisinin başlıca faydalarından biri bazı kalp hastalıklarında yardımcı tedavi olarak kullanılmasıdır. Bu harika bitki türü aynı zamanda geçmiş dönemlerde de birçok medeniyetler tarafından bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.
  • Çarpıntı rahatsızlığında fayda sağlıyor: Bu harika bitkinin faydalarından biri de çarpıntı sorununa iyi gelebilmesidir. Dolaysıyla uzmanlar özellikle de 50 yaş üzeri bireylerde çarpıntı rahatsızlığının sıkça bulunması nedeniyle inciçiçeği bitkisini tavsiye etmektedirler.
  • Kalp hastalıklarına bağlı meydana gelen suyun sökülmesine yardımcı oluyor: İnciçiçeği bitkisinin faydalarından biri de kalp hastalıklarına bağlı oluşan suyun dökülmesini kolayca sağlayabilmesidir.

Sizler de inciçiçeği bitkisinden faydalanmak isterseniz doktorunuza danıştıktan ve doktorunuzun uygun görmesi durumunda kullanabilirsiniz. Ev ilaçlarında kullanılmayan inciçiçeği bitkisi günümüz aktarlarının birçoğunda uygun fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Bu ayrıntı hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra inciçiçeği bitkisi nedir faydaları nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Bitkileri kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.
Kaynakça:
herbalistatabay.com

bitkiler.gen.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku