Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hazine Bonosunda Gelir Nasıl Arttırılır?

0 258

Günümüzde oldukça fazla sayıda yatırım aracı bulunmaktadır. Bu araçlar arasında hangisini tercih etmeniz gerektiğine çok iyi bir şekilde karar vermeniz gerekir. Zira risk oranları büyük olan yatırım araçlarında kazançlar da aynı şekilde büyük olmaktadır. Yatırımcılara bu konuda en çok önerilen şey ise yatırım aracını kendi karakterine göre belirlemesidir. Bu sayede yatırım aracına uyum daha hızlı bir şekilde olurken buradan elde edilecek kazanç da aynı şekilde artmış olacaktır. Eğer genel olarak yatırım konusunda risk almayı sevmiyorsanız bu alanda yönelmeniz gereken farklı yatırım imkanlarıda vardır. Bunlardan belki de en çok getirisi olan ise hazine bonosudur. Günümüzdeki en düşük riske sahip yatırım aracı olarak Hazine Bonosunda Gelir Nasıl Arttırılır?kabul edilir. Halen popülerliği hiçbir şekilde düşmemiş olan bu yatırım aracına, halen ilgi çok büyük bir şekilde devam etmektedir.
Bu alanda elde edeceğiniz kazançlar ilk anlardan itibaren belli olmaya başlar. Risk oranı da son derece düşük olduğundan dolayı bu alana olan ilgi çok fazladır. Genel olarak uzun vadeli bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkar. Yani bu konuda herhangi bir acele sonuç isteyenlerin mümkün olduğu kadar kaçınması gereken alanlardan biri olacaktır. Bu bakımdan yıllık, 6 aylık veya 3 aylık olarak yatırım araçları sunmaktadır. Tabii sizinde eğer bu konuda daha fazla gelire ulaşmayı hedefliyorsanız bazı şeylere dikkat kesilmeniz gerekecektir.

Reel Sektör Riski

Piyasalardaki faizler hazine bonolarının belki de en büyük rakibidir. Çünkü bu iki sonuç arasında ters bir orantı bulunur. Reel piyasa faizlerinde bulunan yükselişler, hazine bonolarınıda etkilemeye başlayacaktır. Bu nedenle hazine bonolarında gelirlerde aynı şekilde düşmeye başlar. Yani reel faizler yükseliş gösterdiği zamanların içinde elinizde hazine bonosu bulunuyorsa bunun yerine reel faize paranızı yönlendirirseniz kazancınız daha az olabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için yapmanız gereken şey ise düzenli olarak piyasa takibi yapmaya başlamaktır.

Hazine Bonosu Vergisi

Günümüzde yatırımcıların seçmiş olduğu araçlarda genel olarak vergi bulunmaz. Hazine bonolarında ise bir adet vergi bulunur. Bir yatırımcı eğer herhangi bir dönem içinde hazine bonusunu elinde bulundurursa bunun vergisini de ödemek zorundadır. Yani bu konuda biraz daha dikkatli davranmanızda fayda vardır. Özellikle bir uzmana danışmanız karşılaşacağınız zor durumlara engel olabilir. Çünkü işin başında olan kişilerin pek de anlayabileceği bir konu değildir. Bu alanda çok dikkatli olmak ve buna göre hareket etmek gerekir. Eğer doğru işlemler yapmaya Hazine Bonosunda Gelir Nasıl Arttırılır?başlarsanız bu sayede vergiyi ödemekten kurtulabilirsiniz. Ya da normal zamanlarda ödemek zorunda olduğunuz verginin biraz daha azını ödeme şansını yakalayabilirsiniz. Yani bu konuda işinin uzmanına danışmak konunun net olarak çözülmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle bu adımı hazine bonolarında atlamamanız gerekir.

Yazar: Cansu Kutlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.