Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hindistan Yolunu Batıya Açan Kaptan: Vasko Dö Gama

0 317

4034_vasco_da_gamaKristof Kolomb’un Hindistan’a yaptığı seferlerde Hindistan’a yakın adalar zannederek Hint Adaları olarak adlandırdığı Amerika Kıtası yakınlarındaki adalara keşif yapıp çıkmasından tam olarak 2 yıl sonra, Portekiz ile İspanya arasında anlaşma yapıldı.Yapılan bu anlaşmada Papa hakem görevini üstlendi. Bu anlaşmada: Atlas okyanusunun batısında keşfedilen ada, kıta ve keşfedilecek herşey İspanyaya, Atlas okyanusunun doğusundaki keşfedilecek herşey ise Portekizlilere bırakılacaktı. Bu anlaşmadan sonra artık Portekizliler Afrika üzerine keşifler yapmaya, İspanyollar ise batıda bulunan Amerika kıtasına keşifler düzenlemeye başladı. Bu anlaşma ile ayrılan doğu batı kısmına yapılan keşifler daha da hızlandı.Allah tarafından, kendisinin deniz yolu ile Hindistan’a ulaşmakla görevlendirildiğine inanan Portekizin Kralı Don Manuel, Afrika kıtasının güney tarafından gidilerek Hindistan’a varılmasını emretti.

4034_trade-route-of-vascoDeniz yolunu kullanarak Hindistan’a varmak herkesin beceremeyeceği bir meseleydi. Hiçbir gemici kolay kolay cesaret edemiyordu bu yolculuğa. Zamanında Bertolomeo Diaz kimsenin cesaret edemediği bu yolculuğa cesaret edip denizlere atmıştı kendini. Çok büyük mücadeleler sonucunda Ümit Burnunu bulmuştu. Ancak bu cesaret biryere kadar gitmiş ve daha sonra fazla ilerlemeyip Ümit Burnunda geri dönmüştü. Nihayet bu keşif için genç ve tecrübe sahibi iki tane gemici bulundu. Bu iki gemici 28 yaşındaki Vasko dö Gama ile kardeşiydi. Gama, Kristof Kolomb gibi, Marko Polo’nun Haritalar Kitabı adlı kitabından baya etkilenmişti. Gama, Hindistan’a ulaşmak ve oranın büyük zenginliklerine kavuşmak için can atıyordu.

4034_200px-vasco_da_gama_(without_background)Artık bu keşif zamanı gelmişti. Gama kardeşler kendisine verilen 170 gemici ve 4 gemilik bir filo ile 1497 yılında Lizbon şehrinden yola koyuldular. Vasko dö Gama, Saint Gabriel adlı amiral gemisini kontrol ediyordu. Gama, önceden de Bartolomeo Diaz’ın izlediği yolları izlemişti. Ancak bu yollar bilindiği için Gama bu yollardan çok hızlı bir şekilde ilerleyip 6 ay içerisinde Ümit Burnuna vardı. Bu yolculukta bir sürü bela başlarına geldi. Fırtınaya maruz kaldılar, gemilerinde hastalık boy göstermeye başladı ve salgın hale gelmeye başlamıştı. Tüm bu sıkıntılar içinde kuzeye doğru ilerlediler. Buranın Emir’i Vasko dö Gama’nın filosunu Türk filosu sanarak Gama ve gemilerini törenle karşıladı. Bu zamana kadar adını hep işittiği Müslüman Türklerin nihayet bu bölgelere de geldiğini düşünmüştü. Ancak gelenlerin başka bir dini inanca sahip olduklarını anlayınca onlara karşı olan tavrı tamamen değişti. Vasko dö Gama Arap gemicilerin bu denizlerde durmadan ilerlediklerini ve hatta Hindistan’a gittiklerini öğrenmişti. Bunun üzerine yanına 2 tane kılavuz aldıktan sonra hemen ertesi gün limandan ayrıldı.

Vasko dö Gama’nın sahip olduğu filo 1498 yılının mayısında Batı Hindistan’da bulunan Kalikut’a vardı. Buranın Emir’i gelen gemicilere çok iyi davrandı. Onlara işlemeli elbiseler, mücevherler ve baharat hediyelerinde bulundu.

Vasko dö Gama bu keşiflerini bitirip 1499 yılında Lizbon’a döndüğünde çok büyük bir törenle karşılandı. Tüm amacını gerçekleştirmiş ve Hindistan yolunu bulmuştu. Hatta zengin bile olmuştu. Gama’nın açtığı yollardan giden Portekizli gemiciler, kısa süre içerisinde Hindistan ve Çin kıyılarında birçok yer keşfettiler. Geçen zaman içerisinde buralarda büyük sömürgeler kurdular.

Vasko dö Gama ise zenginlik içerisinde 1524 yılında hayata gözlerini yumdu.

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.