Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Stendhal Kimdir?

0 446

4139_portrait-of-stendhal-by-o-001

Stendhal; 1793 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Doğduğu yer ise Grenoble şehridir. Çocukluktan bu yana hep asker olma isteğine engel olamayan Stendhal, gençlik yıllarında orduya katıldı.İlk yıllar güzel geçen ordu daha sonra Stendhal’ın pek hoşuna gitmemiş ve kendisine göre olmadığını anlamıştır.

Bundan dolayı orduyu bırakıp Paris şehrine gitmiştir. Burada tiyatro ve felsefe ile ilgilendi. Daha sonraları bir kadına aşık olan Stendhal, bu aşkı için İtalya’ya gitmeyi bile göze aldı. Kadınla birlikte İtalya’ya giden Stendhal burada yazı çalışmaları ile uğraştı. Yazıda iyice kendini geliştiren Stendhal, 1827 yıllarında ilk romanı olan Armance’yi yayınladı. Aradan geçen iki yıl sonrasında ise; “Roma Gezintileri” ve bir yıl sonrasında ise “Kızıl ile Kara” adlı kitabını yayımladı. Kitap yayımlamasına rağmen para sıkıntısı çekiyordu. Bu yüzden devletteki görevini mecburi olarak sürdürmek zorunda kaldı.

4139_200px-stendhal

Konsolosluk görevinde çalışıyordu. Ancak ufak bir ara verdiği zaman kendisinin baş yapıtı olan Parma Manastırı’nı yayımladı. Stendhal, kitap yazabilmek için sürekli olarak çalıştığı işten izin istiyordu. Son aldığı izinde Paris’e döndü, ancak bu aldığı son izin oldu ve sebebi bilinmeyen bir nedenle sokakta hayatını yitirdi. Tarih 1842’yi gösteriyordu. Stendhal o dönemlerde pek önemli bir yazar olarak kabul edilmese bile, psikolojiyi ön plana çıkaran romancılar denildiğinde ilk olarak Stendhal akla gelmektedir. Yapıtlarında gözlemlere ağırlık verir, sezgileri kuvvetli ve süslemesiz bir üslup kullanırdı. Aynı kişiliği gibi, şimdiye kadar çok renkli yapıtlar sunmuştur. Kendi karakterini romanlarına da yansıtmıştır.

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku