Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hovannes Adamian Kimdir?

0 469

Hovannes Adamian Kimdir?Adamian bir Ermeni tüccar ve benzinliği olan bir iş adamının ailesinde doğdu. 1897’de Bakü’de eğitimini tamamladı. Zürih ve Berlin üniversitelerinde okudu. İlk olarak Zürih Üniversitesi kimya bölümünden mezun oldu ve 1901’de Berlin Üniversitesi’nden elektrik mühendisi derecesini aldı. O yıllarda, ilk buluşlarını yaptığı bir laboratuvar kurdu. Daha sonra İsviçre’ye taşındı. Siyah beyaz ve sonra renkli televizyon sistemleri tasarladı. M. Le Blanc ve P. Nipkov gibi diğer renkli televizyon kurucuları tarafından teorik çalışmalar geliştiren Adamian, dünyada renkli televizyonda pratik sonuçlar elde eden ve renkli televizyon transferleri gerçekleştiren ilk kişi oldu. 20’den fazla icadın yaratıcısıydı.

Azerbaycan‘ın Bakü şehrinde doğan Adamian, eğitimine Fransa, İsviçre ve Almanya‘da devam etmek için Avrupa’ya taşındı. Orada mühendis olarak çalıştı ve daha sonra icatları üzerinde çalışmaya başladı.

Adamian’ın renkli televizyon teknolojisinin gelişimine yaptığı başlıca katkı, üç renk ilkesiydi.

Maurice Le Blanc, televizyonda bir renk sistemi için ilk teklifi, 1880 gibi erken bir yılda detay olmadan yapmıştı ve Polonyalı mucit, 1897’de tarif ettiği gibi çalışamayan renkli bir televizyon sisteminin patentini almıştı. Adamian, renkli görüntüleri kabloyla 600 kilometre (373 mil) mesafeden yayınlamak için ilk girişimde bulundu ve ilk televizyon projesini 31 Mart 1908’de Almanya’da ve 1 Nisan 1908’de Büyük Britanya’da patentledi. İki yıl sonra Fransa’da ve Rusya’da patentini aldı.

1913’ün sonlarında Ermeni mühendis, 1924’ten Sovyetler Birliği’nin çöküşüne kadar Leningrad olarak adlandırılan Rusya’nın St. Petersburg şehrine taşındı. Kendi yöntemiyle bir laboratuvar oluşturdu ve bilimsel deneylerine devam etti. 1920’de şöyle yazdı: “Sadece burada yaratıcı çalışmanın mutluluğunu hissettim ve şimdi acı çektiğim tüm özelliğe rağmen sevgi dileklerimle mutlu ve memnunum; Soğuk bir odada çalışıyorum ve sık sık uzaktan su getirmeye zorlanıyorum. ”

Yirmi yıllık araştırması beş yıl sonra meyve verdi. Şubat 1925’te sürekli renkli televizyon sistemi için ilk projeyi sundu ve Erivan Devlet Üniversitesi’nde oluşturulan özel bir laboratuvarda gösteri yaptı. Burada isimleri televizyoncu olan özel bir komite huzurundaHovannes Adamian Kimdir?“Herades” adlı üç renkli bir yayın üretti ve işletti. Bir sonraki ekranda laboratuvardan aktarılan bir dizi renkli figür ve deseni göstermeyi başardı. Üç renkli ilkesi, 1928’de Londra’da gösterilen ilk deneysel renkli televizyonun temeliydi.

Adamian, Leningrad’da 12 Eylül 1932’de 53 yaşında karaciğer kanserinden öldü. Yerel Ermeni mezarlığına gömüldü ve kalıntıları Erivan’a getirildi ve 1970 yılında ünlü Ermenilerin Pantheon’unda yeniden gömüldü.

Kaynakça:
Britannica

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku