Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mucitleri Yanlış Bilinen İcatlar

0 346

Otomobil, uçak, ampul, telefon, radyo gibi hayatımızı büyük ölçüde etkileyen icatların gerçek mucitleri, her dönem ilginç bir tartışma konusu olmuştur. Hangi icadın kime ait olduğu konusunda farklı iddialar öne sürülmektedir.

Telefonun Mucidi–Anotino Meucci

Mucitleri Yanlış Bilinen İcatlarHerkes telefonun gerçek mucidi olarak Graham Bell’i bilse de bu bilgi doğru değildir. Graham Bell, yalnızca telefon patentine sahiptir. Graham Bell’in 1876 senesinde telefon patentini almasından çok çok önce, 1854 yılında Antonio Meucci ilk telefonu çoktan üretmişti bile. Meucci’nin ‘teletrofono’ ismini verdiği bu icat, ses dalgalarının elektrik dalgalarına dönüşmesi esasında çalışıyordu. Bu sayede, elektrik dalgaları diğer tarafta sese çevriliyordu.
Meucci’nin yaptığı en büyük yanlış, icadını o zamanlar ticarete dökmek istemediği için 1871 yılına kadar patent başvurusu yapmaması. Sonrasında patent almak istese de 250 dolara ihtiyacı olur ve maddi sıkıntılardan dolayı bu parayı veremez. Yıllık süreçlerle yenilenen 10 dolarlık bir patent alsa da 1874 yılında bu ücreti yeniden ödeyemediği için patent elinden alınır. 1874 yılında Graham Bell, ‘telephone’ isimli cihazıyla Meucci’nin patentini satın alır. ABD Kongresi, 2002 yılında telefon mucidi olarak Anotino Meucci’ni kabul etse de patent hala Graham Bell’e aittir.

Uçağın Mucidi–Richard Pearse

Bir diğer gerçek mucidi yanlış tanınan icat, uçaktır. Uçağın patentinin her ne kadar Wright Kardeşleri’ne ait olduğu bilinse de ilk uçuşu gerçekleştiren insan Richard Pearse’tır. 31 Mart 1903 tarihinde Richard Pearse ilk uçak modelinin yapımını tamamlamıştır. Ancak çoğu kişi, ilkMucitleri Yanlış Bilinen İcatlar uçak dendiğinde 17 Aralık 1903’te Wirght Kardeşler’inin ikonik uçuşunu hatırlar. Pearse’in uçak modeli, günümüz uçaklarına daha çok benzemektedir. Bu modelde, çift kanat yerine tek kanat bulunmaktaydı. Ayrıca, tek pervaneye sahip olan modelin dengeleyicileri de arka tarafta bulunmaktaydı.

Röntgen’in Mucidi–Wilhelm Conrad Röntgen

Tıpta hastalıkların tanısını yapmak için kullanılan Röntgen, bilinenin aksine Thomas Edison tarafından değil, Alman asıllı fizikçi olan Wilhelm Conrad Röntgen tarafından icat edilmiştir. 1857 senesinde katot ışınlarını incelemek adına bir araya gelen Wilhelm Röntgen, Johann Hittorf ve Philip Lennard yaptıkları bir sıra deneyler sırasında bilinmeyen bir ışık türüne rastlar ve bunu X-RAY olarak adlandırır.

Radyonun Mucidi–Nikola Tesla

Radyonun gerçek mucidi, Marconi değil, Nicola Tesla’dır. Radyo mucidi olarak Marconi’nin bilinme sebebi, radyonun patentini almasıdır. Tesla, radyoyu Marconi’den iki yıl önce üretmiştir Mucitleri Yanlış Bilinen İcatlarancak o sıralar daha büyük buluşlarla uğraştığı için pantent almamıştır. Aynı zamanda, Marconi, radyoyu icat ederken Tesla’nın patentlerinden de faydalanmıştır.  Marconi, radyoyu 1895 senesinde icat ettiğini ilan eder fakat bu cihaz, Tesla’nın yazılarındaki cihazla büyük benzerlik gösterir. Ancak Tesla her ne kadar radyoyu kendisinin icat ettiğini bildirse de gerçek mucit olarak Marconi kabul edilir.

Modern Otomobilin Mucidi–Karl Benz

Mucitler konusunda yanlış bilinen bir diğer bilgi ise otomobil ile ilgilidir. İlk modern otomobilin mucidi Henry Ford olarak bilinir. Ancak Henry Ford, araba ürettiği fabrikalarda bant sistemini geliştiren ilk insandır. Modern otomobillerin mucidi ise Karl Benz adına bir mühendistir. Karl Benz, benzinle çalışan ilk otomobili 1885 yılında Almanya’da üretmiştir. Sonrasında ise kendi şirketi Benz&Cie adına modern otomobilin patentini almıştır. 1888 yılında bu otomobilin üretimine başlamıştır. Henry Ford ise ilk otomobilini 1896 yılında üretmiştir.

Teleskobun Mucidi–Hans Lippershey

Çoğumuz Galileo Galilei’i teleskobun mucidi olarak tanırız. Ancak Galilei, bu gezegenin en iyi astronomlarından biri olsa da teleskobun mucidi değildir. Bilim dünyasında büyük değişimlerin başlangıcını koyan teleskopun gerçek mucidi, Hans Lippershey’dir. Bir tüccar olan Lippershey, 1608 yılında teleskobu icat etmiştir. İlk teleskop, bir objeyi sadece 3 katına kadar Mucitleri Yanlış Bilinen İcatlarbüyütebiliyordu. İcattan sonra, teleskopların sayısız üretimi gerçekleşti ve dünyanın dört bir yanına yayıldı. Galiei, teleskobu tam olarak icat etmese de ona konveks ve konkav lensleri gibi birkaç yenilikler getirdi.

Ampulün Mucidi–Sir Humphry Davy

1802 yılında, Sir Humpry Davy, güçlü bir elektrik pili icat etti. İnce bir platin tel içerisinden elektrik akımını geçirerek ilk ampulü elde eden Davy, modern ampulün atası olarak bilinmektedir. Devy, ampul yapımında platini seçmişti çünkü erime sıcaklığı en yüksek olan metallerden biri olduğunu biliyordu.
Bundan 75 yıl sonra, Thomas Edison, ilk ticari olarak başarılı olan ampulü üretmeye başlamıştır. Bununla birlikte, Edison’un ezeli rakibi George Westinghouse’un da Edison’dan farklı bir ampul yaptığı bilinmetedir. Hatta Edison Westinghouse’a, ampulün gerçek mucidi olarak kendisini gördüğü için dava açar ancak davayı kaybeder.

Yazar: Gülhar Memmedli

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.