Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İki Etmenli Aşk Kuramı Nedir?

0 285

Yilbasinda AdrenalinDuygusal yaşantının iki aşamalı bir algılama sürecinin etkileşiminin sonucu olduğunu söyleyen bir teoridir. Genel( fizyolojik) uyarılma ile bu uyarılmaya ilişkin bilişsel değerlendirmenin etkileşiminin bir sonucudur.

Kişi ilk önce fizyolojik uyarılmayı hisseder. Çevrede buna uygun bir açıklama arar. Eğer bu uyarıyı, açıklamayı duygusal bir kaynağa bağlarsa o duyguyu yaşar. Örneğin; bir kadın ve bir erkeğin yolda, asansör kapısında birbiriyle çarpışıp, birbirlerini fark edip birbirlerine aşık olduğu film senaryoları bu teoriye dayanır. Yani, biz ilk önce fizyolojik olarak uyarılıyoruz (çarpışma), daha sonra çarpışmanın heyecanını duygusal kaynağa bağlıyoruz.Çarpışma anındaki heyecan ve korkumuzu, karşıdaki kişiyi beğendiğimiz yönünde yorumluyoruz.

5728_2_milyon_dolarlik_oyuncaklar_buyuk_ilgi_gorduDerse yetişmek için koştuğumuzu, kalbimizin küt küt attığını düşünelim. Son anda derse yetişip herhangi bir sıraya oturduk, o heyecanla dersi kaçıracağımız korkusu ile sıra arkadaşımızı gördüğümüzü düşünelim. Bu durumda bu fizyolojik uyarımı yanımızdaki kişiyi beğendiğimiz, elektrik aldığımız yönünden algılamamızdır. Özetleyecek olursak, heyecan korku kaygı duyduğumuz anlarda (fizyolojik uyarılma),bu uyarılmanın sebebini çevremizdeki, en yakınımızdaki kişilere bağlarız.

Kaynakça:
termbank

Yazar:Nur Altn

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.