Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hafızanın Sınırı Var Mıdır?

0 171

Hafızanın Sınırı Var Mıdır?İnsan beyni, yeryüzündeki en karmaşık ve muhteşem yapılardan birisidir. İnsanlara, her gün yeni bir bilgiyi depolayabilme ve gerektiğinde bu bilgileri hatırlayabilme olanağı sağlamaktadır. Hepimizin bildiği gibi bir fotoğraf makinesinin hafıza kartı dolduğunda daha fazla fotoğraf kaydedilemez ya da flash bellek hafızası dolduğunda içine daha fazla yükleme yapılamaz. Peki insan beyni nasıl oluyor da bu kadar bilgiyi depolayabiliyor?

Uzun süre beynin kapasitesini ölçmeye çalışan nörologlar, hafızasıyla inanılmaz şeyler başaran insanlar karşısında şaşırtıcı sonuçlar elde etti. Çoğumuz bir telefon numarasını bile ezberleyemezken, 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Çinli Çao Lu, 2005 yılında pi sayısının 67.980 rakamını ezberleyerek dünya rekoru kırdı. Başka bir örnek olan 10 yaşındaki Orlando Serrell, beyzbol sopasıyla kafasının sol tarafına aldığı darbeden sonra araba plakalarını ezberlemeye ve önceki yıllara ait bir tarihin hangi güne denk geldiğini söylemeye başladı. Peki bütün bu olgular insan beyninin kapasitesine dair neler anlatıyor?

Hafıza kapasitemiz beynimizin fizyolojik yapısına bağlıdır. Beynimiz 100 milyon sinir hücresinden (nöron) oluşmaktadır ve beyinde iki tane birbirine benzeyen sinir hücresi yoktur. Bir sinir hücresinin bir birim hafızaya denk düştüğünü varsayarsak, beynimizin tümüyle dolmuş olması gerekirdi. Bu nedenle, bilim adamları hafıza kapasitesinin sinir hücreleri arasındaki bağlantılarda olduğunu düşünmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda , insan beyninin düşünülenden 10 kat daha fazla depolama kapasitesine sahip olduğu ve her bir nörondan çıkan ağ şeklindeki bağlantıların binlerce başka sinir hücresine ulaşarak, hafıza kapasitesinde büyük alanlar oluşturduğu tespit edildi. Her bir sinir hücresi bağlantısı (sinaps) 4.7 bit’lik bilgi saklayabilmekte ve bu da insan beyninin kapasitesinin 1 petabayt olduğu anlamına gelmektedir. 1 petabayt ile 13.3 yıl HD filmi kaydedilebilir.

Hafızanın Sınırı Var Mıdır?Olağanüstü hafıza kapasitesine sahip olan insanların beyinleri, bahsettiğimiz normal bir insan beyni hafızasından çok mu farklı ? Bu sorunun cevabı, hayır. Pi sayısını ezberleyen Lu gibi insanlar sadece seçili bilgileri hatırlamak için beyinlerini eğitmektedirler. Örneğin ABD Hafıza Şampiyonu Nelson Dellis, yıllar önce beyin jimnastiğine başladığında bir deste oyun kağıdının sırasını 20 dakikada ezberlerken, şimdi ise bu işi 30 saniye içerisinde yaptığını belirtiyor. Fakat bunu başarmak için günde 5 saat hafıza alıştırmaları yapıyor. Bu durum hafıza stratejileri üzerinde çalışan herkesin bu işi başarabileceği fikrini ortaya çıkarıyor.

Yazar: Dilara Yeten

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku