Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnternet Girişimciliği ve İnovasyon

0 417

İnternet Girişimciliği ve İnovasyonGirişimcilik nedir ve girişimci kimdir sorularıyla başlamak gerekirse; Girişimcilik; bir işe, oluşuma sermaye koymak olarak kısaca nitelenebilir. Girişimci ise bu işe veya oluşuma kar amacıyla sermaye koyan, tüm üretim birimlerini en iyi şekilde bir araya getiren ve sermaye kaybından çekinmeyen kişidir. Çoğu girişim başarısızlıkla sonuçlansa da doğru aşamalarla oluşturulmuş, planlı bir girişimin başarısız olmasından söz edilemez. Başarılı bir girişim, ülkesine ekonomik canlılık getireceği gibi yeni iş imkânları yaratarak, mevcut üretim birimlerince oluşturulmamış veya piyasada bulunmayan ürünleri ve hizmetleri yaratarak önem kazanabilir.

Girişimciler öncelikle bir yol haritası belirlerler. İlk olarak gözlem güçlerini kullanarak yeni bir iş fikri türetirler. Bu daha önce yapılmış bir işin geliştirilmesi şeklinde olabileceği gibi aynı zamanda inovasyon şeklinde de olabilir. İnovasyon uluslararası kabul gören Oslo Klavuzunda şöyle tanımlıdır: İnovasyon, yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet), veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır. Eğer bir iş, düzenlenerek yeni bir iş fikri halini alırsa girişimci o işi düzenlemiş olur ve eksikleri tamamladığı için inovasyon gibi olmasa da yeni bir iş fikri olarak kabul edilebilir.

İş fikri ortaya çıktıktan sonra girişimciler alt yapı çalışması yürütürler; rakipler kimlerdir, iş için doğru yer neresidir, kimlerle çalışılmalıdır, ne kadarlık bir finansmana ihtiyaç vardır, gerekli ekipmanlar nelerdir? sorularına cevap verildikten sonra iş fikri hayata geçirilebilir.

İnternet Girişimciliği ve İnovasyonİnternet Girişimciliği
Günümüzde sosyal medya ağı, kişisel ve ticari internet siteleri hızla artmış, ticaretin ağı genişlemiştir. Artık her evde bir bilgisayar, PDA telefonlar veya internet erişimine sahip diğer cihazlardan en az biri bulunmaktadır. Böyle bir ortamda sosyal girişimcilerin bu geniş alanı görmemeleri beklenemezdi. Girişimci, gerçek dünyanın risklerine karşın sanal dünyanın daha az finansman isteği karşısında internet girişimcisi olma isteği kazanmış ve çeşitli yollar türetilmiştir. Facebook, Twitter, Google gibi siteler internet girişiminin en güzel örnekleridir.

Yazılımcıysanız zaten kolaydır; iyi bir kodlama, özgün içerik, sıkı bir tanıtım zinciri, sabır ve başarıya ulaşmanın sevinci. Ama herkes birer yazılımcı ya da programcı olamaz. Bu yüzden de internet girişimciliği denince akla sadece site kodlayarak, içerik ekleyerek, Google reklamlarıyla değil; tüm internet ortamları için planlı, güzel bir stratejik örgüyle örülmüş girişim hesapları gelmelidir. Örneğin, kurmuş olduğunuz bir işletmenin ürünlerini şehrinizin en çok bilinen caddelerinden biri üzerinde açtınız. Buna rağmen sizi bilen sayısı o caddeden geçen insanlar ve onların çevresi kadar olacaktır. Ama internet girişimciliğine atıldığınızda, kurumsal bir web site oluşturup, gerekli olan planla hareket ettiğinizde sizi ülkenin ve belki dünyanın her köşesinden müşteriler ziyaret ediyor olacak. Bir dünya mağazası haline dönüşmeniz çalışmalarınızla mucize olmaktan çıkmış bile olabilecektir. Bu sayede girişim sınırlarınızı dünya olarak belirlersiniz.

Global düzeyde internet girişimcisi olmanın size; her zaman açık olacak bir internet sayfasıyla müşteri güveni, kısalan dağıtım süresiyle hızlı dağıtım olanağı, ürünlerin web üzerinden satışı ile azalan maliyet (depo, dükkan gibi giderleri olmayan bir ürün için söylüyoruz), internetin geniş çevrelere ulaşması sayesinde belki yeni ortaklıklar gibi yararları olduğunu da unutmayın.

Yazar: Harun ALTAY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku