Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Grand Theft Auto (GTA) Serisi Nedir?

0 302

Grand Theft Auto ya da daha GTA olarak bildiğimiz oyun, ilk defa 1997 yılında piyasaya sürülmüş ve oldukça beğeni toplamayı başarmıştır. Oyunu oldukça popüler yapan, oyuncunun oyun içersinde birçok kişinin aracını parasını zorla alabiliyor olmasıdır. Oyun MS-DOS, Windows, Playstation’da oynanabilecek şekilde piyasaya sürüldü. Size verilen görevleri başarı ile yerine getirmeniz halinde bir üst level olarak oyunu oynayabilme ihtimalinizin olmasıdır. Serinin ilk oyunu 2D olarak tasarlanmıştı. Oyun tamamen kuş bakışı bir şekilde oynanabiliyordu ve asli göreviniz yeterli miktarda paraya ulaşarak bir sonraki seviyeye geçmekti. Bunun için haritanın bir yerine bir tank yerleştirilmişti. Bu tankın bulunması ve önüne çıkan her şeyin ezilip yok edilmesi şeklinde tasarlanmış bir ilk oyun söz konusuydu.

1414220759_grand-theft-auto-san-andreas-mac-product-19b60406ed39708586eb594e0600afc4

Serininin ikinci oyunu yani GTA 2 ise, ilk oyun olan GTA’dan pek farklı değildi. Grafikler kısmen iyileştirilmiş ancak oyun yine kuş bakışı ve 2D olarak tasarlanmıştı. 1999 yılında ikinci oyun olan GTA 2, hatırı sayılır bir satış miktarına ulaşmıştı. Bunun yanında GTA 2 öncesi iki oyun daha piyasaya sürülmüştü bunlar, GTA: London 1969, GTA: London 1961. Özellikle Playstation’da ulaşılan satış miktarı üretici firma olan Rockstar’ı memnun ediyordu. 1997’de ilk kez piyasaya sürülen oyun büyük beğeni toplayınca firma GTA 3’ün çalışmalarına 1999 yılında start verdi. ve 3 yılda 2D’den 3D’ye geçiş sağlandı. Rockstor ve Capcom şirketleri serinin üçüncü oyununa GTA 3 adını verdiler ve ayrıca oyun Liberty City olarak anıldı. Oyunda New York şehri oluşturuldu ve oyunculara yine çeşitli görevler verildi. Bu görevlerin tamamlanması ile oyunun haritasının genişletilmesi öngörüldü. Rockstar ve Capcom GTA Liberty City’nin piyasaya sürülmesinin üzerinden çok geçmeden Vice City’i kullanıcılara sundu. Vice City, Liberty City’nin ulaştığı satış miktarını kısa sürede üçe katladı ve kullanıcılarca büyük beğeni topladı. Vice City’de ise Miami şehri konu alındı ve kullanıcılara yine çeşitli görevler verildi. Birebir GTA Liberty City’deki sistem öngörüldü.

2005’in sonlarına doğru ise GTA San Andreas piyasaya sürüldü bu seride ise grafiksel açıdan oldukça iyi iyileştirmeler yapıldı ve kullanıcılara daha önceki serilerde olmayan çeşitli özellikler de sunuldu. GTA San Andreas, California, Nevada eyaletleri konu alınarak hazırlandı. Kullanıcılar bu seride de çeşitli görevleri yapmakla yükümlü kılındı. Bu sayede oyun haritasının her yerine ulaşılabilmesi amaçlandı. San Andreas’dan oldukça iyi satış elde eden firma GTA IV’ü piyasaya sürdü. Serinin bu oyunu diğer oyunlara göre oldukça geliştirilmişti. Daha gerçekçi grafiklere sahip oyun New York eyaletinde geçiyordu. 2013 yılında ise GTA 5 piyasaya sürüldü, Serinin en yeni ve en gelişmiş oyunu olma özelliğini taşıyan bu son oyun Los Angeles şehri konu alınarak tasarlanmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.