Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Irvin D. Yalom Kimdir?

0 654

5277_imagesÇocukluk ve Gençlik Yılları

Irvin Yalom, Amerika’ya göç etmiş fakir bir ailede 13 Haziran 1931 tarihinde Washington’da dünyaya geldi. Maddi açıdan zorlu bir çocukluk dönemi geçirmesine ve ailesinin dini eğitim dışında eğitimleri olmamasına rağmen okumaya karşı büyük bir tutku duyuyordu. Siyah ve beyaz ırkın ayrıldığı bir mahallede tek beyaz ırk kendi ailesi idi. Burada yaşamak onu korkutuyordu ve de o kitapların dünyasına sığınmıştı. Haftada iki gününü şehirdeki kütüphaneye bisikletle gidip, sırasıyla bütün kitapları okuyarak geçiriyordu. Henüz daha bu dönemde kitap yazmanın insanın arkasında bırakacağı en önemli şey olduğunu düşünüyordu. Ergenlik döneminde okuma alanı roman ve hikayeler oldu. Tolstoy, Dostoyevski, Sartre, Kafka gibi büyük felsefi yazarlar tarafından etkilendi. Bu durum bilimle edebiyatı iç içe anlatmasında, alanına farklı bir bakış açısı getirmekte etkili olacaktı.

Akademik Hayatı5277_604498

George Washington Üniversitesinde sanat eğitimi , Boston Üniversitesinde de tıp eğitimi almış, uzmanlık dalı olarak psikiyatriyi seçmiştir. John Hopkings Üniversitesinde uzmanlığı üzerine eğitim alırken Freudcu bir psikanalistin hocalığını yapmasıyla bu ekolün zayıf yanlarını farketmiş ve felsefeye ağırlık vermeye başlamıştır. Freudcu bakış açısında eksik gördüğü en önemli yan “o an da orada olma” kavramıdır. Nitekim yakaladığı bu felsefi bakış ve kavrayış eserlerinde kendini göstermiştir. Akademik kariyerine 1963′ de başladığı Stanford Üniversitesinde halen psikoterapist, yazar ve fahri profesör olarak görev yapmaktadır.

Eserleri5277_rvin_yalom

Grup terapileri ve varoluşçuluk üzerine yoğunlaşan yazar ilk eseri “Grup Psikoterapisinin Teoriği Ve Pratiği” ni 1970 yılında yazmıştır. Bu eserde seans deneyimlerini terapi çalışmalarıyla harmanlayıp; Grup terapilerinin dinamiğini, işleyişini, olumlu ve olumsuz yönlerini ele almıştır. Bilimsel bir eseri sıradan okuyucu kitlesinin bile okuyup, anlamasını sağlamasıyla alanındaki diğer yazınlardan farklıdır. Bu esere bu yönleriyle American journal Of Psychology tarafından “Muhtemelen konusunda yazılmış en iyi kitap” yakıştırması yapılmıştır.

Varoluşun “kader, hakikat, ölüm, yüzleşme, inanç” gibi sorularını ilk romanı olan Nitzsche Ağladığında’da Nietzsche, Freud ve Salome’ nin hayatlarını kurgu hikayede işlemiştir. Edebiyatla felsefenin başarılıyla aynı çatıda toplanmış romanlarından biri olarak kabul edilmektedir. İkinci ses getiren romanı Divan’ da ise mesleğinin başlarında olan bir doktorun, ünlü ve başarılı meslektaşının hastalarıyla cinsel ilişkiye girip girmediğini soruşturmakla görevlendirilmesi konu edinildi. Görünenlerin arka yüzü olarak değerlendirilebilecek bu eserde hasta doktor ilişkisini, doktorların hastalara bakışını ve zaman zaman cinsel istek duymasını, bu meslekte görülen megolamanlığı yine kendine has üslubuyla işlemiştir.
2000 yılında The American Psychiatric Association Yalom’ un dine ve psikiyatriye katkılarından dolayı Oscar Pfister ödülüne layık görmüştür.
The Schopenhauer Cure(Bugünü yaşama arzusu) adlı eserinde San Fransisco’ da yaşayan bir psikoterapistin ölümcül bir hastalığa tutulması öğrenir ve iç hesaplaşması başlar.

5277_yaloms_book_fairGeçmişteki kurtardığı ve kurtaramadığı hastalarını düşünür. Çıkmazda olan psikolterapist yardımcı olamadığı eski hastası Philip’ e rastlar ve onun Schopenhauer sayesinde iyileştiğini ve kısa zaman sonra psikoterapist olacağını öğrenir. Philip’e mentörlük konusunda yardım ederse nasıl Schopenhauer’ un onu iyileştirdiğini anlatacaktır. Son eserinde olduğu gibi tema ölüm ve ölüm korkusu, hayatın son demlerinde yaşayan insanların psikolojisidir.

Yayınlanmış Eserleri

*Grup Psikoterapisinin Teori ve Pratiği
*Nietzsche Ağladığında
*Divan
*The Schopenhauer Cure
*Varoluşcu Psikoterapi
*Ölüm Korkusunu Yenmek
*Şizofreni Terapisi
*Alkolizm Terapisi
*Anksiyete Terapisi
*Annem ve Hayatın Anlamı
*Aşkın Celladı
*Bağışlanan Terapi
*Bugünü Yaşama Arzusu
*Cinsel Terapi
*Depresyon Terapisi
*Din ve Psikiyatri
*Ergen Terapisi
*Evlilik Terapisi
*Güneşe Bakmak – Ölümle Yüzleşmek
*Her Gün Biraz Daha Yakın
*Kısa Süreli Grup Terapileri
*Okul Öncesi Çocukların Psikoterapisi
*Okul Çağı Çocuklarının Psikoterapisi
*Yeme Bozuklukları Terapisi

Kaynakça:
http://okumagunlukleri.blogspot.com.tr/2011/07/varoluscu-psikoterapi-irvin-yalom.html
http://onedio.com/haber/irvin-yalom-la-edebiyat-terapi-ve-insan-kaygilari-uzerine-bir-soylesi-20611
http://www.yasamoykusu.com/biyografi-1215-Irvin_D._Yalom
http://www.biyografi.info/kisi/irvin-d-yalom
http://www.edebiyathaber.net/irvin-d-yalom-psikoterapi-bilimini-edebiyatin-diliyle-anlatan-bir-filozof/

Yazar:Didem Sertdemir

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.