Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sigmoid Kolon Nedir?

0 12

Sigmoid, kolon bağırsağın son kısmı olan rektum ve anüsten önceki kısımdır. Yaklaşık bir buçuk metre uzunluğunda bağırsağın son 40 santimetresidir ve S harfi şeklindedir. Görevi, tuvalete gitmeye hazır olana kadar dışkı tutmaktır ve çok fazla kas dokusu içerir. Sigmoid içerisindeki kaslar iki şekilde düzenlenir: Bazı kas dokusu demetleri, sigmoid borusunun uzunluğu boyunca aşağı ve yukarı hareket eder ve bazı demetler, borunun etrafındaki dairesel bantlar halinde düzenlenir. Kasın dairesel bantları, tüpü haustra adı verilen küçük keselere sıkıştırır ve sigmoidin bir miktar dolgun boncuk gibi görünmesini sağlar. Kaslar kasıldıkça, haustra hareket eder ve bağırsak yolu boyunca dışkıyı iter.

Sigmoid Kolonu Nasıl Çalışır?

Kolon dört kat doku içermektedir ve iç tabaka bir mukoza zarıdır. Mukus, vücudun dışkıdaki tüm bakterileri emmesini önler ve dışkıların tüp boyunca kaymasına yardımcı olmaktadır. Mukus zarının yanında bir bağ dokusu, kan damarı ve sinir tabakası bulunur. Bu doku tabakası, sindirilen besinlerde kalan besinleri uzaklaştırır. Sinirler tuvalete gitme dürtüsünü kontrol etmektedir. Sigmoid tüp boyunca dışkıyı ilerletmek için bir üçüncü katman kastan oluşmuştur ve serosa adı verilen dördüncü bir düz epitel doku tabakası, organı hareket ederken sürtünmeden yırtılmasını önleyen bir sıvının salgılanmasıyla kolonun dışını korur.

Sigmoid Nerede Bulunur ve Ne İşe Yarar?

Bağırsakların sigmoid kısmı, karın boşluğunda aşağıda bulunup kadınlarda rahim yakınında ve erkeklerde mesanenin yakınında durmaktadır. Sigmoidin asıl işi, dışkı maddesi için vücuttan çıkıncaya kadar bir tutma odası görevi görmektir. Sindirilen yiyecekler sigmoide ulaştığında, besin maddelerinin çoğu zaten mide ve ince bağırsaklardan çıkarılır, ancak sigmoid dışarı atılmayı beklerken dışkıdan su ve vitamin alabilir.

Sigmoid Kolonda Bir Problem Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?

Sigmoid kolonunda bir sorun varsa, muhtemelen karın ağrısı hissedilir. Bulantı, iştahsızlık, ishal veya kabızlık yaşanabilir. Ayrıca dışkıda da kan görebilir ve bazen sigmoid kolon problemleri olan kişiler kendilerini yorgun hissederler, anemikler olurlar veya kilo verirler. Sigmoid kolonunda hangi problemleri ortaya çıkabilir?

Polipler

Polipler kolonda çoğu kez kanserli olmayan doku topaklarıdır. Herkeste oluşabilir, ancak yaşlandıkça daha fazla oluşma olasılığı daha yüksektir. Sigara içmek ve fazla kilolu olmak da riski arttırır. Polipleri bulmak ve çıkarmak için kolonoskopiye yaptırmak önemlidir, çünkü zamanla büyüyebilirler ve polip büyüdükçe kanserli olma olasılığı da artmaktadır.

Kolorektal Kanser

Amerikan Kanser Derneği kolorektal kanserde bu yıl 145.000’den fazla yeni vaka teşhis edilmesi beklemektedir ve bu durumun Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın üçüncü kanser olduğunu bildirmektedir. Kolon kanseri, genellikle poliplerde, kolon içinde anormal hücreler oluştuğunda ortaya çıkmaktadır. Kanserli hücreler, kolonun iç katmanlarından organın duvarları boyunca ve sonunda tedavi edilmezse bırakılırsa kan damarlarına ve lenf sistemine yayılabilirler. Erken tanı iyileşme şansını artırmaktadır. Bu nedenle, özellikle risk faktörlerinden veya semptomlardan herhangi birine sahip olunduğunda düzenli kolon taraması yaptırmak önemlidir.

Ülseratif Kolit

Bu hastalık bağırsak kanalında açık yaraların oluşmasına neden olarak zaman zaman şiddetli olabilen ağrıya neden olmaktadır. Uzun vadeli bir hastalıktır, ancak buna sahip olan kişiler herhangi bir belirti hissetmedikleri yerde remisyon dönemleri geçirebilirler. Ulusal Diyabet Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne göre, kişinin ailesinde hastalık öyküsü varsa veya bağırsak bağışıklık sistemi aşırı hassassa ülseratif kolit riski daha yüksek olabilir. Ülseratif kolit konusunda endişeleri olan kişiler bir gastroenteroloğa başvurarak hastalığın teşhis edilmesini sağlayabilirler.

Crohn Hastalığı

Ülseratif kolit gibi, Crohn hastalığı da intestinal sistemde iltihaplanma, şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Crohn hastalığı çoğu zaman üst gastrointestinal sistemi etkiler, ancak sigmoid kolon da dâhil olmak üzere herhangi bir yerde oluşabilirler. Crohn hastalığı, bağırsaklarda ve vücudun diğer bölümlerinde enfeksiyonlara yol açabilir ve bazı kişiler için hayati tehlike yaratabilir. Bu nedenle ciddi komplikasyonların oluşmasını önlemek için bir doktorla konuşmak ve erken tedaviye başlamak önemlidir.

Fistül

Bir gastrointestinal fistül, mide sıvısının vücudun diğer kısımlarına sızmasına izin veren bağırsaklardaki bir deliktir. Bu açıklıklar genellikle karın bölgesinde bir ameliyat veya işlem yapıldıktan sonra gerçekleşir. Crohn’s gibi uzun süre enflamatuar bir bağırsak hastalığı varsa, fistül gelişebilir. Gastrointestinal fistüller son derece tehlikeli bir sistemik enfeksiyon olan sepsise neden olabilir. Kişide ciddi sorunlara yol açmamak için fistülleri onarmak veya tedavi etmek mümkündür. Bunlar dikilebilir, yapıştırılabilir, boşaltılabilir ve antibiyotiklerle etkili bir şekilde tedavi edilebilir, bu yüzden bu tür problemden şüphelenenler bir doktordan yardım almaları önemlidir.

Divertiküler Hastalık

Divertiküller, bağırsak duvarındaki zayıf noktalardan dışarı doğru itilen küçük balon benzeri keselerdir. Divertikül çoğu zaman hiçbir belirti göstermez, ancak zaman zaman acı verici ve sorunlu hale gelebilirler. Divertikül engellenebilir, apse oluşturabilir, yırtılabilir ve vücudun diğer bölgelerine irin veya kan akabilir. Bu komplikasyonlar tehlikeli olabilir, bu nedenle ateş, kusma başlarsa veya karın bölgesi hassaslaşırsa doktordan yardım alınmalıdır.

Volvulus

Volvulus, bir bebeğin bağırsaklarının oluşma biçimiyle ilgili bir sorundur, bu da bağırsakta bükülme veya kendi üzerine kıvrılma ile sonuçlanır. Bu durum tıkanmaya ve kan kaynağının kesilmesine neden olabilir. Bu hastalığa sahip bebeklerde ağrı, karın şişkinliği, bulantı ve kusma oluşabilir. Ayrıca koyu veya kırmızı barsak hareketlerine de sahip olabilirler. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, hızlı bir şekilde müdahale etmek önemlidir, çünkü bu durum hayati tehlike oluşturabilir. Doktorlar sıklıkla bebeğin bağırsağının zarar görmüş kısmını onarabilirler.

Teşhis

Kolon sorununu niteliğine bağlı olarak, bir gastroenterolog, onkolog, radyolog veya kolorektal cerraha görünülebilir. Sigmoid kolonu değerlendirmek için yapılan testler aşağıdaki gibidir:
Kolonoskopi: Kolonoskopiler, doktorun kolonun sağlığını kontrol etmesini sağlamaktadır. Üzerinde küçük bir kamera bulunan ince, esnek bir tüp anüse yerleştirilir. Doktor, kolondaki astarı muayene odasında bir ekranda görebilir.
Sigmoidoskopi: Sigmoidoskopi doktorun bir ışık kaynağı ve kamera ile bir ince tüp kullanarak bağırsağın sadece sigmoid bölümünü kontrol etmesini sağlar. İşlem sırasında, bağırsakları açmak için hava kullanılacak, böylece doktor açıkça görebilecektir. Bu işlem için anestezi yapılıp yapılmayacağı kişiye bağlıdır.
Biyopsi: Bir rektal biyopsi sırasında doktor rektum veya sigmoidin küçük bir bölümünü laboratuvarda test ettirmek için alacaktır. İşlem genellikle sigmoidoskopi sırasında yapılır, bu nedenle uyanık olunması muhtemeldir ve biyopsi genellikle zarar vermez.
Cerrahi: Sigmoid hastalıktan dolayı hasar gördüğü durumlarda, cerrahi olarak onarılmasını veya yeniden bölümlenmesini sağlamak gerekebilir. Bu işlemler geleneksel bir kesi ile veya laparoskopi ile yapılabilir.
Sigmoid, kalın bağırsağın alttaki üçte birlik kısmıdır. Rektuma bağlı ve vücuttaki dışkının tuvalete gidene kadar sürede kaldığı kısmıdır. Sigmoid problemi varsa, alt karında ağrı hissedebilir, dışkıda kan, iştahsızlık, anemi, karın şişkinliği veya yorgunluk gibi başka semptomlar oluşabilir. Bu semptomlara sahip olan biri gastroenterologa görünmesi gerekir. Çünkü kanser ve Crohn hastalığı gibi hayatı tehdit eden durumlar dâhil olmak üzere bir dizi hastalık kolonu etkileyebilir.

Kaynakça:
niddk.nih.gov
hopkinsmedicine.org
cancer.org
mayoclinic.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.