Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İşe Alıştırma Eğitimi (Oryantasyon)

0 944

Yeni işe alınan personelleri en kısa zamanda üretken ve işletmenin parçası haline getirmek için verilen eğitime işe alıştırma eğitimi veya oryantasyon denir. Süresi, büyük işletmelerde altı aydan bir yıla kadar sürdüğü görülmektedir. Yeni personellerin bilgi ve ilgi ihtiyacını karşılama amacı güdülür. Yeni personellerin işini ve işletmeyi sevmesi işe alıştırma eğitimi başarısına bağlıdır.

İşe alıştırma programında izlenecek süreç:

İşe Alıştırma Eğitimi (Oryantasyon)1-İşletmenin Tanıtımı: İşletmenin kuruluş hikayesi, organizasyon yapısı, yönetim yapısı, ürün portföyü, üretim süreci, politikalar, disiplin kuralları, güvenlik vb. konular personele anlatılır.

2-Personel Haklarını Açıklama: Ücret unsurları ve hesaplama yöntemi, ücret ödeme zamanları, izinler, çalışma ve mola zamanları, eğitimler, sosyal güvenlik, danışma ve rehabilitasyon programları vb. konular aktarılır.

3-İşle İlgili Bilgiler: İşin amacı, konumu, diğer işlerle ilişkisi, çalışma yeri ve üretim teknolojisi tanıtımı, görevler, yetki ve sorumluluklar anlatılır.

4-Tanıştırma: Yeni personeller, yöneticiler, sendika temsilcisi, iş arkadaşları, eğitmen ve personel danışmanlarıyla tanıştırılır.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – Genel İşletme – Haziran 2008

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku