Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 433

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilmeniz GerekenlerBipolar bozukluk ruh halindeki aşırı kayma işaretli zihinsel bir hastalıktır. Belirtiler arasında mani adı verilen son derece yüksek bir ruh durumu olabilir. Ayrıca depresyon atakları da içerebilirler. Bipolar bozukluk, bipolar hastalık veya manik depresyon olarak da bilinir. Bipolar bozukluğu olan insanlar okulda veya işte gündelik hayat görevlerini yönetmede veya ilişkileri sürdürmekte zorluk çekebilir. Tedavi yoktur, ancak semptomların tedavisinde yardımcı olabilecek pek çok tedavi seçeneği vardır.
Bipolar Bozukluk Olguları
Bipolar bozukluk nadir bir beyin bozukluğu değildir. Aslında, ABD’li yetişkinlerin yüzde 2.8’i veya yaklaşık 5 milyon kişiye bipolar teşhisi konulmuş olup, bipolar hastalığı olan kişilerin semptom göstermeye başladığı ortalama yaş ise 25 yaş civarı olduğu tespit edilmiştir. Bipolar bozukluktan kaynaklanan depresyon en az iki hafta sürer. Yüksek manik bir olay birkaç gün veya haftalarca sürebilir. Bazı insanlar yılda birkaç kez ruh hali atakları yaşarlar, bazıları ise nadiren yaşayabilir.
Bipolar Semptomlar
Bipolar bozuklukta ortaya çıkabilecek üç ana belirti vardır: mani, hipomani ve depresyon.
Mani yaşarken, bipolar bozukluğu olan bir kişi duygusal açıdan yüksek bir his olabilir. Onlar heyecanlı, dürtüsel, gösterişli ve enerjiyle dolu hissedebilirler.
Hipomani genellikle bipolar II bozukluk ile ilişkilidir. Mania’ya benziyor, ancak şiddetli değil. Maninin aksine, hipomani iş, okul ya da sosyal ilişkilerde herhangi bir sıkıntıya neden olamaz. Bununla birlikte, hipomanili insanların ruh hallerinde değişiklikler görürler.

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilmeniz GerekenlerBir depresyon atağı sırasında karşılaşabileceğiniz sorunlar;
– Derin üzüntü
– Umutsuzluk
– Enerji kaybı
– Bir zamanlar keyif aldıkları faaliyetlere ilgi yokluğu
– Çok az ya da fazla uyku dönemleri
– İntihar düşünceleri
Nadir bir durum olmasına rağmen, çeşitli semptomları nedeniyle bipolar bozukluk teşhis etmek zor olabilir.
Kadınlarda Bipolar Semptomlar
Erkekler ve kadınlar eşit sayıda bipolar bozukluk tanısı alıyor. Bununla birlikte, bozukluğun ana belirtileri iki cinsiyet arasında fark olabilir. Birçok durumda, bipolar bozukluğu olan bir kadın şunları yapabilir:

– Daha hafif mani atakları geçirmek
– Manik dönemlerden daha depresif dönem geçirmek
– Bir yıl içinde dört veya daha fazla mani ve depresyon atağı geçirmek
– Tiroid hastalığı, obezite, anksiyete bozuklukları ve migren dahil olmak üzere diğer koşulları aynı anda yaşamak
– yaşam boyu alkol kullanım oranı yüksektir
Bipolar bozukluğu olan kadınlar da daha sık tekrarlanabilir. Bunun menstrüasyon, gebelik veya menopozla ilişkili hormonal değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Erkeklerde Bipolar Semptomlar
Hem kadınlar hem erkekler bipolar bozukluğun ortak semptomlarını yaşarlar. Bununla birlikte, erkekler kadınlardan farklı belirtilerle karşılaşabilirler. Bipolar bozukluğu olan erkekler ;

– Daha şiddetli ataklar, özellikle de manik dönemlerde,
– Madde kötüye kullanımı sorunları var.
Bipolar bozukluğu olan erkekler kadınlara göre kendi başlarına tıbbi bakım aramaktan daha az olasıdır. Ancak intihar edip ölme ihtimalleri daha yüksektir.
Bipolar bozukluk tipleri
bipolar bozukluk tipileri: bipolar I, bipolar II ve siklotimi.
Bipolar I
Bipolar I, en az bir manik atağın görünümü ile tanımlanır. Manik dönem öncesinde ve sonrasında hipomanik veya majör depresif dönemler yaşayabilirsiniz. Bu tür bipolar bozukluk erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkiler.
Bipolar II
Bu tip bipolar bozukluğu olan insanlar, en az iki hafta süren bir majör depresif dönem yaşarlar. Ayrıca yaklaşık dört gün süren en az bir hipomanik atağı vardır. Bu tip bipolar bozukluğun kadınlarda daha yaygın olduğu düşünülmektedir.
Siklotimi
Siklotimili insanlar hipomani ve depresyon atakları geçirirler. Bu semptomlar bipolar I veya bipolar II bozukluğun neden olduğu mani ve depresyondan daha kısa ve daha az şiddetlidir. Bu koşulu olan insanların çoğu, ruh hallerinin istikrarlı olduğu bir ayda yalnızca bir veya iki ay gibi bir sürede yaşamaktadır.
Teşhisini tartışırken doktorunuz size ne tür bipolar bozukluklar yaşadığını söyleyebilir. Bu arada bipolar bozukluk türleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
Çocuklarda Bipolar Bozukluk
Çocuklarda bipolar bozukluğun teşhisi tartışmalıdır. Bu büyük ölçüde çocukların yetişkinlerle aynı Bipolar semptomları göstermediği için olur. Ruh halleri ve davranışları doktorların yetişkinlerde bozukluğun teşhisi için kullandığı standartlara uymamaktadır. Çocuklarda ortaya çıkan birçok bipolar semptom, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi çocuklarda görülebilen bir dizi rahatsızlıktan gelen belirtilerle örtüşür. Bununla birlikte, son on yıl içinde, doktorlar ve zihinsel sağlık uzmanları çocuklarda bu durumu tanımaya başladı. Bir tanı, çocukların tedaviye başlamasına yardımcı olabilir, ancak bir tanıya ulaşılması birkaç hafta veya ay sürebilir. Zihinsel sağlık sorunları olan çocukları tedavi etmek için eğitilmiş bir profesyonelden özel bakım isteyebilir.

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilmeniz GerekenlerYetişkinler gibi, bipolar bozukluğu olan çocuklar yüksek ruh hali atakları yaşarlar. Çok mutlu görünebilirler ve heyecanlı davranış işaretleri gösterirler. Bu dönemlerin ardından depresyon gelebilir ve bütün çocuklar duygu durum değişiklikleri yaşarken, bipolar bozukluğun neden olduğu değişiklikler çok belirgindir.
Çocuklarda Manik Belirtiler
Çocuğun manik döneminde bipolar bozukluğun neden olduğu semptomlar şunları içerebilir:
– Çok aptalca davranışlarda bulunmak ve aşırı mutluluk duymak
– Hızlı konuşmak ve konudan konuya atlamak
– Odaklanmakta veya konsantre olmakta sorun yaşamak
– Riskli şeyler yapmak veya riskli davranışlarla deney yapmak
– Öfke patlaması yaşamak
– Uyku bozukluğu
– Uyku kaybı yaşamak ve uyku kaybından sonra yorgun hissetme
Çocuklarda depresif belirtiler
Çocuğun bipolar bozukluğun neden olduğu depresif dönem belirtileri şunları içerebilir:

– Değişken ruh hali (çok üzgün olmak, Sürekli gülmek veya istemsiz dolaşma)
– Çok fazla veya çok az uyku
– Normal faaliyetler için az enerji harcama veya hiçbir şeye ilgi işareti göstermeme
– Sık sık baş ağrısı veya mide bulantısı da dahil olmak üzere, iyi hissetmemek hakkında şikayetçi olma
– Değersizlik ya da suçluluk duygusu yaşamak
– Az ya da çok yemek
– Ölüm ve muhtemelen intihar hakkında düşünme
Olası Diğer Teşhisler
Çocuğunuzda tanık olabileceğiniz bazı davranış sorunları, başka bir durumun sonucu olabilir. DEHB ve diğer davranış bozuklukları bipolar bozukluğu olan çocuklarda ortaya çıkabilir. Çocuğunuzun alışılmadık davranışlarını belgelemek için çocuğunuzun doktoruyla birlikte çalışın ve bu da sizi tanıya götürmesine yardımcı olacaktır.

Doğru teşhisin bulunması çocuğunuzun kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olacak tedavileri belirlemenize yardımcı olabilir.
Gençlerde bipolar bozukluk
Hormonlardaki değişimler, ergenlikle birlikte gelen yaşam değişiklikleri, en iyi olan çocuğun bile zaman zaman biraz üzgün veya aşırı duygusal olmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bazı genç ruh halleri, bipolar bozukluk gibi daha ciddi bir durumun sonucu olabilir.

Bipolar bozukluk tanısı, erken yetişkin yıllarda sık görülür. Gençler için, manik dönemin daha yaygın semptomları şunlardır:
– çok mutlu olmak
– Riskli davranışlara katılmak
– Yabancı madde kullanımı
– Aşırı cinsel ilişki veya cinsel yolla aktif olma
– Uyku bozukluğu yaşıyor ancak yorgunluk belirtileri göstermiyor veya yorulmuyor
– Kısa süreli öfke problemi
– Odaklanmada sorun yaşamak veya kolay dağılan dikkat
Gençler için, depresif bir dönemin daha yaygın semptomları:

– Çok ya da çok az uyku
– Çok fazla veya çok az yemek
– Çok üzücü ve küçük heyecan uyandıran bir his
– Faaliyetlerden ve arkadaşlıklardan çekilmek
– Ölüm ve intihar hakkında düşünme
Bipolar bozukluğun teşhisi ve tedavisi, gençlerin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/bipolar-disorder?ref=global

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku