Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Isofix Denilen Özellik Nedir?

0 1.437

Gün geçtikçe teknolojik gelişmeler ve farklı icatlar hayatımızın birer parçası olmaya devam ediyor. İşte bunlardan bir tanesi de arabalarda birer özellik olarak sunulan “ISOFIX” sistemidir. Aslında Avrupa’da uzun zamandır kullanılan bu sistem, 2010 yılından sonra yapılan trafik yönetmeliği değişikliği ile Türkiye’de de önem kazanmıştır.

Isofix denilen şey, yolcu arabalarında “çocuk koltuğu bağlantı noktası” olarak uluslararası standartlar çerçevesinde kabul görmüş bir sistemdir. Bazı ülkelerde ise LATCH (“Lower Anchors and Tethers for Children”) veya UCSSS (“Universal Child Safety Seat System”) adlarıyla da bilinir. Bu sistem 1997 yılında çocuk güvenlik koltuğu üreticisi Britax-Roemer ve otomobil üreticisi VW tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir.

6096_isofix_baglanti_noktalariYandaki fotoğrafta Isofix sistemine sahip bir araçtaki sökülebilir döşemeyi kaldırdıktan sonra ortaya çıkan bağlantı noktalarını görmekteyiz. Sistemdeki iki adet bağlantı noktası (mandal) merkezi arası mesafe 280 mm’dir. Bu sistemlerde çocuk ve koltuk beraber olmak üzere güvenle taşınabilecek azami ağırlık 29,5 kg. olarak tasarlanmıştır.
Sıradan (isofix özelliği olmayan) bir çocuk koltuğunda araca bağlantı yapılırken standart araç emniyet kemeri kullanılırken; Isofix özelliğine sahip çocuk koltukları arabaya bağlanırken araç emniyet kemeri kullanılmaz. Böylelikle, sık rastlanan yanlış takılan emniyet kemerinin tehlike riski minimuma indirilmiş olur.

Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde çıkarılan yeni trafik yönetmeliği, 1 Haziran 2010’dan itibaren geçerli oldu ve cezai yaptırımları beraberinde getirdi. Boyu 135 cm, ağırlığı da 36 kg. altındaki (yaklaşık 12 yaş) çocukları kapsayan oto çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğuna uymayanlar, trafik kontrollerinde 55 TL’den başlayan para cezalarını ödemek zorunda kalıyorlar. Uygulama taksi, dolmuş, servis gibi şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığında kullanılan tüm araçları da kapsıyor. Tüm bunlar dikkate alınacak olursa; ikinci el araç almayı düşünecek sürücülerin arabalarda Isofix özelliğinin olup-olmadığına dikkat etmesi yerinde bir karar olacaktır.

Herkese kazasız sürüşler dilerim.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Isofix
http://en.wikipedia.org/wiki/Isofix#mediaviewer/File:Isofix_anchorpoints.jpg
http://www.nenedirvikipedi.com/sozluk/isofix-nedir-isofix-ne-demektir-nasil-baglanir-kelime-anlami-ve-avantajlari-1689.html
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/06/20080609-2.htm

Yazar:Cem Armutcu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku