Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Wassily Kandinsky Kimdir?

0 683

Soyut sanat akımının öncüsü, ressam Wassily Kandinsky 16 Aralık 1866’da Moskova’da doğdu. Ailesinin isteğiyle 1886’da Moskova Üniversitesi Hukuk Bölümü’ne girdi. 1893’te doçent olan Kandinsky, Derpt Üniversitesi’nde profesörlüğe atandığı sırada hukuk alanındaki kariyerine son vererek resim eğitimi almaya karar verdi. Kandinsky bu kararında C. Monet’nin “Haystacks” serisinden bir tabloyu gördüğünde yaşadığı duygusal şokun ve Richard Wagner’in “Lohengrin”‘inin etkisinin büyük olduğunu söyler: “”Ve aniden, ilk defa, bir resim gördüm. Katalogda bunun bir saman yığını olduğunu okumuştum fakat saman yığınını tanıyamadım. Resmin nesnesinin kaybedilmiş olduğunu fark ettim. Mükemmel biçimde önümde duran, paletin beklenmedik -ve o zamana kadar saklı olan- gücüydü.”” (alıntılayan: Fernández)

6075_haystacks

Resim eğitimine 30 yaşındayken Münih’in prestijli bir özel okulunda Anton Azbe ile başlayan Kandinsky, ilk kompozisyon, çizgi ve biçimle çalışma becerilerini burada kazandı. Daha sonra Münih Sanat Akademisi sınavına girdi. Başarısız bir denemeden sonra ünlü Alman sembolist / Art Neouveau ressamı Franz Stuck’ın öğrencisi olarak akademide eğitim görmeye başladı. Franz Stuck, Kandinsky’nin paletini fazla parlak buluyordu. Bir yıl boyunca çalışmalarını sadece siyah ve beyaz spektrumunda yaptırarak forma hakim olmasını sağladı.

1903 yılında daha sonra ressam Franz Marc’la beraber kuracağı sanatçılar birliğinin adını da taşıyacak olan Der Blaue Reiter (Mavi Süvari) isimli tabloyu yaptı. 1903 ile 1908 yılları arasında genç sanatçı Gabriele Munter’le Avrupa’yı gezen ve çeşitli sergilere katılan Kandinsky bu dönemde fazlasıyla üretkendi fakat eserleri adıyla özdeşleşen soyut sanatı örnekleyen eserler olmaktan uzaktı. Resimlerinin konusunu sade ve kolay anlaşılabilir biçimlerle ifade ediyordu. İlk soyut resmi 1910 yılında isimsiz bir eserle yaptı ancak ünlü sanat tarihçisi Josef Gombrich’e göre Kandinsky’nin soyut sanat akımını başlatan eseri 1911 yılında yaptığı Cossacks (Kazaklar) isimli resmiydi.

6075_bluerider

Kandinsky resim sanatına sadece tablolarıyla değil aynı zamanda entelektüel çalışmalarıyla da yön veren bir sanatçı oldu. “On the Spiritual in Art”(1) isimli bir deneme ve Mavi Süvari birliğiyle beraber bir almanak yazdı. Her ikisinde de sanatın her biçiminin belirli bir seviyedeki ruhsallığa erişmede eşit yeterlilikte olduğunu savundu.

Birinci dünya savaşının patlak vermesiyle Rusya’ya dönmek zorunda kaldı. 1918 ve 1921 yılları arasında biçim ve renk analizi temelli bir programla eğitim verdi. 1921 yılında Bauhaus’un kurucusu Walter Gropius tarafından Almanya‘ya davet edildi ve Bauhaus’da ders vermeye başladı. 1926’dan 1933’e kadar 159 yağlıboya ve 300 suluboya tablo yaptı fakat Nazi Almanyası’nda sadece Nazi Almanyası’nı yücelten sanata izin veriliyor, modern sanat için “yoz sanat” terimi kullanılıyordu.

Kandinsky’nin eserlerinin yoz sanat olduğu ilan edildi. Bu sebeple 500’e yakın eserin çoğu kayboldu. Nazi baskısı yüzünden iki kere şehir değiştiren Bauhaus da 1933 yılında kapanınca Kandinsky Almanya’yı terk etti ve Fransa‘ya yerleşti. 1944 yılında hayatını kaybedene kadar Neuilly-sur-Seine, Fransa’da yaşadı.

Kaynakça:
Prominent Russians: Vassily Kandinsky. Russiapedia websitesi. Erişim Tarihi: 16 Aralık 2014, http://russiapedia.rt.com/prominent-russians/art/vassily-kandinsky/
Fernández, G. Der Blaue Reiter (the blue rider) Wassily Kandinsky. Erişim Tarihi: 16 Aralık 2014,
http://www.theartwolf.com/masterworks/kandinsky.htm
Ku, Oleg. The Bibliography. (Nisan 2008). Erişim Tarihi: 16 Aralık 2014, http://www.wassilykandinsky.net/
Wassily Kandinsky. (2014). The Biography.com websitesi. Erişim Tarihi: 23 Aralık 2014, http://www.biography.com/people/wassily-kandinsky-9359941.

Yazar:Reyda Özaltuğ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku