Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kadife Çiçeği Ekimi ve Bakımı Nasıl Yapılır?

0 836

Kadife Çiçeği Ekimi ve Bakımı Nasıl Yapılır?Kadife çiçeklerinin tohumlardan yetiştirilmesi oldukça  kolaydır.

Sonunda gurur duyulacak kadar canlı, gösterişli çiçeklerle tomurcuklanmasıyla yetiştiricilerinin çabalarını ödüllendirir.

-Kadife Çiçeği Çeşitleri
En az 50 tür kadife çiçeği türü vardır ancak yalnızca dört çeşidi bahçelerde yaygın olarak görülmektedir.
-Meksika veya Afrika Kadife Çiçeği
Amerika’ya özgü olan, genellikle bahçelerde dikilen, 20-39 inç yüksekliğinde büyüyen kadife çiçeğinin en uzun çeşididir.Sıcak, kuru şartlarda gelişirler.
-Fransız Kadife Çiçeği
Adına rağmen aslen Meksika ve Guatemala’ya özgü bir türdür.Küçük ve daha kompakt bir şekli vardır.Yüksekliği sadece 6-24 inç kadar uzanır.
-Altın Ay Kadife Çiçeği
12-20 inç boyunda uzar ve diğerlerinden farklı bir çiçeğe sahiptir.Bitki, birçok küçük, kompakt kafa üretir.Yaprakları narenciye kokusu verir ve çiçekleri, yemeklere limoni bir lezzet katabilir.

Kadife Çiçeği Ekimi ve Bakımı Nasıl Yapılır?-İngiliz veya Şair Kadife Çiçeği
Canlı turuncu ve sarı çiçeklerle bu tür kadife çiçekleri soğuğa karşı dayanıklıdır.Çiçekleri yenilebilir ve 12-24 inç boyunda büyür.
Kadife Çiçeğinin Tercih Edilmesinin Nedenleri Nelerdir?
Kadife çiçekleri, parlak, cesur ve bol çiçekleriyle ünlüdür.Yıllık olarak yaz aylarında ve sonbaharda, genellikle yılın ilk donuna kadar çiçek açarlar.Bu güzelliklerin bahçelerinizde olmayı hak ettiğini kanıtlayan beş temel özellik vardır.

Kadife Çiçeği Ekimi ve Bakımı Nasıl Yapılır?1.Güzellik: Kadife çiçeği evinize veya bahçenize mükemmel bir estetik katacaktır.İlk dondan sonra bile bile kurutulmuş kadife çiçeği kuru çiçek aranjmanlarına sağlam ve canlı renkler ekler.
2.Az Bakım Gerektirirler: Bu çiçekleri tohum veya fideden yetiştirmek çok kolaydır.Kadife çiçeği bakımı da çok basittir; bazıları ihmal edilmiş olsa dahi hayatta kalabilir.
3.Sivrisinek Kovucudurlar: Kadife çiçekleri tarafından farklı ve keskin bir koku üretilir.Bu koku, pek çok ticari böcek kovucu maddesinin aktif bir bileşeni olan piretrum da dahil olmak üzere bitki bazlı kimyasallarda bulunur.
4.Bitkilere Yardımcıdır: Kadife çiçeği, çoğu bahçe bitkisinin sağlığını destekler ve yuvarlak solucanlar ve böcekler gibi zararlı canlıları uzaklaştırır.Bu durum, kadife çiçeklerinin bahçeler için mükemmel bir yardımcı olduğu anlamına gelir.
5.Yenilebilir: Kadife çiçekleri, salata ve diğer yemeklere renklerin yanı sıra baharatlı bir tatta ekler.Yiyebilmek için, böcek ilaçları kullanılmadan yetiştirilmesi gerekir.

Kadife Çiçeği Ekimi ve Bakımı Nasıl Yapılır?Kadife Çiçekleri Ne Zaman Dikilir?
Çoğu kadife çiçekleri yıllıktır ve sağlam oldukları halde donmaya karşı dayanıklı değildirler.Donma ihtimali geçene kadar açık havada ekilmemeli veya dikilmemelidir.Toprağa dikmeden önce son don olayından altı ile sekiz hafta önceden evde beslemeye başlayabilirsiniz.Toprak ısınana kadar fideler dikmeye hazır hale gelecektir.

Kaynakça:
https://housemethod.com/garden/how-to-plant-and-care-for-marigolds/

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku