Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kafein Saç Uzamasına Yardımcı Olur Mu?

0 1.130

5655_tarakKafein saç uzamasını teşvik eder mi? Bir in-vitro çalışma kafeinden zengin şampuanlar ile saç yıkamanın, erkek veya kadın tipi kellikten muzdarip kişilerde saç uzamasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Biliyor Muydunuz?

“Journal of Radiological Protection” dergisinden bildirilen 2002 tarihli bir çalışmada, tedavi öncesinde kafeine maruz bırakılan kanser hastası farelerin radyasyon tedavisi sonrası saç kaybında bir azalma gösterilmiştir.

Kahve uyanıklığı arttırıcı ve uzun süre uyanık kalmaya yardımcı olan uyarıcı etkileri ile bilinmektedir. Bir fincan kahvede mevcut olan yüksek miktardaki kafein aslında, artmış uyanıklık hissinden sorumludur. Son yapılan çalışmayla kahvenin etkilerine ileride saç uzaması da eklenebilir. Saç folikülleri (saç köklerini içeren keseler), kafein içeren solüsyonlara koyduğunuzda bir büyüme dönemi göstermektedir. Aşağıdaki bölümlerde kafeinin saç dökülmesi ile mücadelede etkili olduğunu göstermekte olan in vitro çalışmaları daha ayrıntılı inceleyeceğiz.

Kafein ve Saç Uzaması:5655_kahvee

“International Journal of Dermatology” dergisinin Ocak 2007 sayısında bildirilen yeni bir çalışmaya göre kafeinin saç uzamasını geliştirmede yararlı olduğu gözlenmiştir. Alman araştırmacılar tarafından yürütülen in-vitro çalışmada, kafeinin saç uzaması üzerinde uyarıcı bir etki sergilediği gösterilmiştir. Sonuç olarak, şampuan şeklinde kafeinin dışarıdan uygulanması hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi sorunlarını tedavi etmek için uygulanabilir.

Araştırmacılar androgenetik alopesinin (saç dökülmesi yaygın bir formu) erken aşamalarında olan 14 erkeğin saç köklerini içeren saç derisinden biyopsiler aldılar. Saç folikülleri farklı miktarlarda kafein içeren test tüpleri içinde yetiştirilmiştir. Bu saç köklerinin bazıları saç uzamasını bozduğu bilinmekte olan 5 ug / ml dihidrotestosteron (DHT) ve kafeinin her ikisini de içeren deney tüpleri içinde yetiştirilmiştir. 8 günlük bir süre sonra, saç foliküllerindeki uzama miktarı incelenmiştir.

5655_hair-loss-belgraviaSonuçlar oldukça cesaret vericiydi ve saç köklerinin uzaması üzerinde kafeinin olumlu etkisini gösterilmiştir. Saç uzaması sadece kafein içeren test tüplerinde en yüksek (yaklaşık % 46) idi. Aynı zamanda, sadece kafein bulunan tüpe yerleştirilen saç folikülünün yaşam döngüsünde yaklaşık % 37’lik bir artış olmuştur. Ayrıca saçın uzunluğu % 33-40 oranında artmıştır. DHT’nin saç uzamasını azalttığı bilinmesine rağmen, hem kafein hem de DHT bulunan test tüpündeki saç folikülleri belirgin uzama göstermiştir. Araştırmacılar kafeinin saç uzaması ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğu sonucuna vardılar ve androgenetik alopesi tedavisinde yardımcı olabileceğini düşünmektedirler.

Kahve İçmek ve Saç Uzaması:

Çalışmada da görüldüğü gibi saç köklerinin uzaması üzerine, kafeinin pozitif etkisini göz önüne alındığında gün içinde kahve alımının arttırılmasının saç uzamasını hızlandırmada yardımcı olacağını düşünebilir. Ne yazık ki, kahve içmek saç dökülmesi sorunları düzeltmek için herhangi bir şekilde yardımcı olmayacaktır. İstenen sonucu almak için bir kişinin 50-60 bardak kadar (yaklaşık 6,000 mg kafein için) kahve içmesi gerekmektedir. Ancak bu kadar çok kahve içtikten sonra, bir bireyin kalp krizinden ölmesi muhtemeldir. Yani kafeinin ağızdan alımı saç uzamasında fayda sağlamaz.

Wirkungsstudie Jena Hautmodell_en.inddKafein İçeren Şampuanlar:

Saç uzamasını arttırmak için güvenli bir seçenek ise saç köklerine nüfuz eden dışarıdan kafein uygulamak olacaktır. Topikal uygulama saç uzamasını artırmak için saç kökleri yoluyla kafeinin daha hızlı emilimini sağlar. Kafein bazlı şampuanlar kullanmak iyi bir seçenektir. Ancak erkek ya da kadın tipi kelliğin tedavisi için bu şampuanlarda kullanılması gereken kafein miktarı henüz belirlenememiştir. Ancak çalışmalarda elde edilen sonuçlar oldukça umut vericidir ve kafeinin gelecekte kellik tedavisinde kullanılması muhtemeldir. Ayrıca kendi evinizde kafeinli şampuan yapabilirsiniz. Basitçe normal şampuan içine bir miktar sıvı kafein karıştırın. Kafein emilimini kolaylaştırmak için, şampuanlama esnasında en az 2 dakika boyunca hafifçe saç derinize masaj yapın. Bu şampuanların saç köklerini DHT’nin kötü etkisinden koruyarak, saç köklerinin büyüme fazını uzattığına inanılmaktadır. Bu da saç uzama hızını arttırmaya ve erken saç dökülmesinin tedavi edilmesine katkıda bulunabilir.

Soğuk demlenmiş kahve uygulamak da, kişinin saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kullanım için bir fincan kahve hazırlayın ve soğutun. Bir sprey şişesine aktarın. Saçınızdaki şampuanın durulanması tamamladıktan sonra soğuk demlenmiş kahveyi uygulamanız gerekir. Saçınız hala ıslak iken, kafa derisi üzerine kahve spreyi ile hafifçe masaj yapın. Masaj bittikten sonra birkaç dakika bekleyin ve sonra saçınızı durulayın.

Sonuç olarak, kafeinin saç uzamasını uyardığını gösteren bazı kanıtlar bulunmaktadır. Ancak bu durumu kesinleştirecek sayıda kontrollü klinik çalışmalar henüz yapılmamıştır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/does-caffeine-help-in-hair-growth.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.