Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Afrika Siyah Sabununun 11 Faydası

0 1.498

5688_soapBir sabunun üretilmesi için kullanılan maddeler, sabunun kalitesini belirler. Afrika siyah sabununun karakteristik özelliklerini tarif ederken, sabuna bu özelliklerini kazandıran şaşırtıcı maddelerin de bir listesini vereceğiz.

Biliyor muydunuz?

Tarihsel kayıtlar Babillilerin M.Ö 2800’lü yıllarda sabun yapmakta olduklarını göstermektedir. Ancak, bu sabunlar çoğunlukla vücutları yerine çamaşırları temizlemek için kullanılmaktadır. Bundan çok sonraları, 19. yüzyılda büyük bilim adamı Louis Pasteur kişisel hijyenin önemini anlatınca sabuna olan talep önemli ölçüde artmıştır. Bugün sabun; gıda, hava ve su gibi hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. El yapımı ham Afrika siyah sabununu kullanarak cildinizin daha yumuşak ve parlak hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Geleneksel olarak Batı Afrika, özellikle Gana’da yapılır ve güneşte kurutulmuş hurma yaprakları, kakao tozu, kavrulmuş sinir otu kabukları ve shea yağı kullanılır. Bugün bile, Nijerya‘da yerleşmiş Yoruban kabilesi, bu sabunu üretmeye devam etmektedir. Onlar kendi özel yağ karışımlarını kullanmakta ve özel bir pişirme tekniği uygulamaktadır. Gizli tarifleri dikkatlice nesilden nesile aktarılmıştır. Bu kabileler tarafından yapılan siyah sabun, otantik olarak kabul edilir.

5688_afrikaSabunun rengi siyah veya kahverengi olabilir. Kavrulmuş sinir otu sabunun rengini belirler. Sinir otu ne kadar uzun süre kavrulursa, sabun o kadar koyulaşır. Yapay olarak koku eklenmemiştir ve renk arttırıcı ve koruyucu maddeler içermez. Doğal bir topraksı kokusu ve kakao tozu içerdiğinden zayıf bir çikolata kokusu vardır. Normal sabunlar gibi sert değildir ve şekli düzgün değildir aslında yumuşaktır ve kolayca ufalanabilir. Kullanılan malzemeler ve hazırlama yöntemi bir yerden bir yere farklılık gösterdiği için sabunun şekil, renk ve boyutu da değişmektedir. “Nubian Heritage” ve “Shea Moisture” gibi markalar Afrika siyah sabunu gibi doğal ve organik güzellik ürünleri ile tanınır.

Üreticisine bağlı olarak, siyah sabun aşağıdaki bileşenlerin tamamını veya bir kısmını içerebilir;

-Sinir otu külleri
-Palmiye yaprakları
-Kakao tozu
-Shea yağı
-Saf hindistan cevizi krem yağı
-Palmiye hurması çekirdeği yağı
-Shea ağacı kabuğu
-Palmiye yağı
-Aloe vera yapraklarının suyu
-Zeytinyağı
-Biberiye gibi bazı otlar

Cilt Bakım Yararları:

1) Derinlemesine Temizler:5688_sabun

Sabun antibakteriyel ve antifungal özellikler taşıdığından, derin gözenek temizliği için kullanabilirsiniz. En önemli nokta sert kimyasallar olmadan cildi temizlemesidir.

2) Makyaj Çıkarıcı:

Çeşitli yağlar içerir; böylece hassas yüz cildinin kurumasını önleyecektir. Yani, makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

3) Her yaş İçin Uygun:

Hem kuru hem de yağlı ciltler için uygun olduğu gibi herkes bu sabunu kullanabilir. Bebekler ve yaşlılar için de uygundur. Çeşitli yağlar içerdiğinden cildi nemlendirir ancak cildi yağlandırmaz.
Kuru cilde sahip olanlar özellikle shea yağı veya diğer nemlendirici maddeler içeren çeşitlerini tercih edilmelidir. Kuru cilde sahip olanlar, banyo sonrası nemlendirici kremler uygulamalıdır. Normal cildi tahriş etmediğinden hassas cilde sahip olanlar tarafından kullanılabilir. Ancak aşırı miktarda kullanımı cildi tahriş edebilir ve kuru bırakabilir.

4) Temiz Cilt:

Ham Afrika siyah sabununun düzenli kullanımı traş sonrası oluşan sivilceler ve siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olur. Shea yağı cildi nemlendirir ancak gözenekleri tıkamaz. Erkekler ayrıca tıraş sabunu olarak da kullanabilir.

5) Akne Sorunu:

Antibakteriyel özellikler taşır ve doğal peeling yapıcı niteliklere sahiptir. Derin temizlik sağlar. Yüz, omuz, sırtta yeni akne oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

6) Sağlıklı Cilt:

A, E vitaminleri ve demir ile doludur. Cilt için besleyicidir ve büyük ölçüde cildin kalitesini artırmaya yardımcı olur.

7) Doğal Koruma:

Başka herhangi bir sabundan daha fazla shea yağı içerdiği için, UV koruma sağlar. Sabunda mevcut antioksidanlar, kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumuna yol açabilen serbest radikal hasarından cildi korur. Böylece, cildinizin erken yaşlanmasını önler.

8) Cilt Sorunlarıyla Savaşmaya Yardımcı:

Tıbbi özellikleri akne, rosacea, döküntü, egzama, sedef, kuruluk, siyah nokta ve diğer cilt koşulları ile mücadelede yaygın olarak kullanılır.

9) Güvenli ve Zararsız:

Genellikle sabunlar ve çeşitli diğer kozmetik ürünleri katı ve sıvı yağların sabunlaştırılmasını sağlamak için sodyum hidroksit gibi kimyasal maddeleri içerir. Ancak siyah sabunda yağa eklenen kakao külleri sabunlaşmayı başlatır. Kimyasal içermediğinden çevre dostudur.

10) Yumuşak Saçlar:

Sabun saç yıkamak için (genellikle seyreltilmiş biçimde) şampuan olarak da kullanılabilir. Shea yağı saçı yumuşatır.

11) Güçlü Saçlar:5688_siyah

Tüm malzemeler vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin olduğundan, saçlarınızı daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Kafeine alerjik veya hassas olanlar, kakao meyveleri cilt reaksiyonuna neden olabileceğinden bu sabundan uzak durmalıdır. Bazı insanlar bu sabunu kullandıktan sonra karıncalanma hissi yaşayabilir ancak bu durum normaldir ve genellikle kendiliğinden geçer. Kül, bu yan etkiden sorumludur.

Afrika siyah sabunu satın alırken dikkatlice içerdiği maddelerin listesini kontrol etmelisiniz. Bazı üreticilerin otantik olanlar gibi görünmesi için siyaha boyanmış normal sabunları sattıkları görülmüştür. Bu sahte sabunlar gerekli tıbbi özellikleri taşımazlar ve cildinize zararlı olabilirler.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/benefits-of-african-black-soap.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.