Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

iOS 9 Nasıl Kurulur?

0 304

Apple, birçok gelişmiş özellik ve yenilik barındıran iOS için yeni bir güncelleme daha yayınladı. Sürekli olarak müşteri memnuniyetini sağlamak adına güncellemeler yayımlayan Aplenin bu son güncellemesi, kullanıcıların iOS 9u indirerek kullanabilmesi için iPad tabletinin ya da iPhone telefonunun yeni sürüm işletim sistemini kaldıracak kabiliyette olması gerekiyor. Apple cihazlardan iOS 9’u destekleyen modeller internet üzerinden bulunarak cihazın yeni İte iOS 9 işletim sistemini destekleyip desteklemediği kontrol edilebilir.

7917_31Eğer destekleyen bir telefon ya da tablet gibi bir cihaz kullanılıyorsa sahipseniz iOS 9 rahatlıkla kullanılabilir. Fakat bu cihazlarda kullanıcıların birçoğu iOS 9 ile ilgili yükleme hatası alabilmektedirler. Bu konuda kullanıcılara yardımcı olmak adına bu yazı hazırlanmıştır.

iOS 9 yüklenmesinden önce iOS cihazındaki verilerin yedeklenmesi önemli bir başlangıçtır. Bu yedekleme işi iTunes aracılığıyla ya da iCloud kullanarak yapılabilir. Yedekleme işlemi bittikten sonra iOS 9 indirme ve yükleme işlemine geçilebilir.

iOS 9’u İndirmek ve Telefonunuza Yüklemek İçin Bu Adımları Takip Edin

– iTunes programının en güncel versiyonu indirilerek bilgisayara yüklenir: iTunes müzik, uygulama, video ve oyun indirerek, düzenlemeye oynatmaya yarayan bir programdır)
– Cihazla uyumlu iOS 9 kurulum dosyası indirilir. (iOS cihazdaki “iPhone’umu Bul” özelliği kapatılır. Bunun için cihaz ayarları bölümüne gidilerek ayarların alt tarafındaki iCloud başlığının altında bulunan iPhone’umu Bul seçeneği bulunacaktır.
– iOS telefon ya da tablet bilgisayara bağlanır ve iTunes programı çalıştırılır.
– iTunes açıldığında Ayarlar kısmının alt tarafında bulunan soldaki menüden “Özet” bölümü seçilir:
– Klavyede bulunan Shift tuşuna (Mac bilgisayarlardaki Alt tuşu) basılı tutulu halde telefonu sıfırla veya fabrika ayarlarına döndür gibi bir ifade taşıyan tuş tıklatılır.
– iTunes adlı program bu noktadan sonra 2. adımda anlatılan iOS 9 kurulum dosyası içeren IPSW formatlı dosyayı kullanıcıdan ister. Applenin kendini geliştirmek ve kullanıcılarını memnun etmek adına yayınladığı iOS 9 güncellemesi, iOS 9u kaldıracak kapasitedeki uyumlu cihazlara bu şekilde yüklenerek kullanılabilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.