Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kamu Gelirleri Nelerdir?

0 595

5189_1Devlet, devlet olmasının gerekleri olarak mal ve hizmet üretmek zorundadır. Topluma fayda sağlayan mal ve hizmetleri üretmek devletin en temel görevleri arasındadır. Devlet üzerine düşen görevi yapmak için, mal ve hizmet üretebilmek için bir takım harcamalara katlanmak zorundadır. Devlet yaptığı bu harcamaların bedelini de mutlaka ilgililerine ödemek zorundadır.

5189_3Devlet yapmış olduğu harcamaları ödeyebilmek için, mutlaka bu harcamaları finanse edebilecek bir gelir elde etmek zorundadır. Bir yerde gider varsa, mutlaka bu gideri karşılayacak bir gelir de olmak zorundadır. Devlet yapmış olduğu harcamaları karşılayabilmek için hiç şüphesiz ki kamu gelirlerine ihtiyaç duymaktadır. Kamu gelirleri, devlet gelirlerini de içine alır ve daha kapsamlıdır.

Devlet, üzerine düşen görevleri yerine getirebilmek için gelire ihtiyaç duymaktadır. Devlet yaptığı tüm harcamaları vatandaşlarına mal ve hizmet sunabilmek için yapmaktadır ve bu harcamaların finansmanını da vatandaşlarından karşılamaktadır.

5189_2Devlet anayasal ve yasal sınırlar çerçevesinde, cebir unsuruna dayanarak veya cebir unsuruna dayanmadan elde ettiği tüm gelirlere kamu gelirleri denilmektedir. Peki bu kamu gelirleri nelerden oluşmaktadır:

1-Vergi

2-Resim

3-Harç

4-Şerefiy

5-Parafiskal Gelir

6-Borçlanma

7-Mülk Ve Teşebbüs Gelirleri

8-Para Cezalarından Oluşmaktadır.

Kamu gelirleri içerisinde en önemli yeri vergiler almaktadır. Vergi, kamu gelirlerinin çok önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Vergilerin kamu gelirleri içerisindeki payı yaklaşık %90dır.

Kaynakça:
GOOGLE , EKONOMİ

Yazar:Hamza can

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku