Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kara Mürver Nedir?

0 1.434

Alternatif tıbbın son zamanlardaki gözdesi olan Kara Mürver, hanımeligiller familyasına bağlı olup, taneli ve şifalı bir bitkidir. Terleme çayı, patlangıç, sambucus olarak da bilinen bu bitkinin şifalı olmasının nedeni ise, birçok hastalık üzerinde tedavi edici etkisinin izlenmiş olmasıdır.

5896_1a

Kara Mürverin Faydaları

* Emziren anneler için oldukça önem taşıyan bu bitki anne sütünü artırır.
* Balgam söktürür.
* Vücuda dinginlik ve rahatlık vererek sinirleri yatıştırır.
* Vücut direncini artırır.
* Nezle, girip gibi soğuk algınlığı hastalıklarının iyileşmesini sağlar.
* Terletici etkisi ile vücuttan toksin atımını sağlar.
* İdrar söktürücü özelliği vardır.
* Güneş yanıklarının ve yaraların iyileşmesini sağlar.
* Müshil özelliği vardır.
Mürver bitkisinin yetiştirilmesi ise son derece kolaydır. Akdeniz Bölgesi dışında Türkiye’nin her bölgesinde yetiştirilmeye uygun olan bu bitki, dikildikten sonra hiç bir bakıma ihtiyaç duymadan büyür. Yazın toplayacağınız bu bitkiyi kış ayları için kurutarak saklayabilirsiniz. Birçok ilaç firmasının kullandığı bu bitki vücut direncini artırıcı özellikte olduğu için hem yetişkin hem de çocuklar için kullanılmakta ve yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

5896_murver

Kış aylarında çiçek ve tanelerini demleyip tüketebileceğiniz kara mürver bitkisi, gribe yakalanma riskinizi�düşürürken, vücudunuzun da direncini ve bağışıklık sisteminizin gücünü de artırmış olmaktadır.

Kara mürver bitkisinin hazırlanışı da tıpkı diğer bitki çayları gibidir. Kaynamış suyun içine bir iki tatlı kaşığı mürver çiçeği ya da meyvelerinden koyup 15-20 dakika demlendirdikten sonra, isterseniz bal gibi bir tatlandırıcı kullanarak, sıcak olarak tüketin. Yalnız, taze taze içmeye özen gösterin. Yara ve yanıklar için ise haricen, yani dışarıdan yaralı bölgeye uygulayarak kullanın.

Yazar:Gülnisa Gülseven

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku