Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Şirinler

0 1.255

Orijinali, Fransızca dilinde “Les Schtroumpfs” olan Şirinler, Belçikalı çizer Pierre Culliford’un oluşturduğu bir çizgi roman dizisi ile animasyon çalışmalarının ortak adıdır. İlk olarak, 1958 yılında bir çizgi roman çalışması olarak ortaya çıkmıştır. Televizyonlarda gösterilmesi ise, 1981 yılı itibariyle başlamıştır. Bu tarihten itibaren, izleyiciler tarafından çok büyük bir ilgi gören Şirinler, Türkiye’de de önemli bir kitleye ulaşmıştır. Dünya çapında da, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, çok geniş kitlelere ulaşan bu yapım, daha sonraları ise yayından kaldırılmıştır.

5898_250px-sirinler

Şirinler yapımı, sosyal yardımlaşma alanında da adından söz ettirmiştir. 2008 yılında, Şirinler’in ortaya çıkışının 50. yılı kutlamaları kapsamında, Avrupa’nın birçok ülkesini de içeren bir açık artırma kampanyası düzenlenmiş ve bunun sonucunda da 124.700 Euro toplanmıştır. Bu para, UNICEF’e bağışlanmıştır.

Şirinler, tartışılması yıllarca süren bir efsaneyi de beraberinde getirmiştir. Sosyalist bir hayatı anlattığı fikri, Şirin Baba’nın şapkasının kırmızı olması, para biriminin olmaması ve değişim aracı olarak yalnızca eşyaların kullanıldığı bir hayattan bahsedilmesi, bu iddiaları güçlü kılmıştır. Bunlara ek olarak, Şirinler’in İngilizce adı olan “Smurf” kelimesinin, “Socialist Men Under Red Flag” (Kızıl Bayrak Altındaki Sosyalist Adamlar) anlamına geldiği de bir dönem konuşulmuştur.

Şirinler’de, iyi ve kötü temaları, karakterler üzerinde simgelenmiştir. Şirinler iyi tarafı, Gargamel ise kötü tarafı sembolize etmektedir. Buna bağlı olarak, pek çok karakter de ortaya çıkarılmıştır.

5898_250_10678_sirinler-beyazperdeye-uyarlaniyor

Şirinler’in baş kahramanı Şirin Baba, 99 oğul ve bir kıza sahiptir. Çizgi kahramanların öne çıkanları ise şunlardır;

– Şirin Baba: Orijinal ismi “Schtroumpf”‘tur. Şirinler’e liderlik etmekte olan yaşlı ve bilge bir karakterdir. Sihir konularında yeteneklidir ve giydiği kırmızı elbise ve şapkası, Şirin Baba’yı diğer şirinlerden farklı kılmaktadır.

– Gargamel: Şirinler’in varlığından haberdar olan tek insandır. Kötü karakteri sembolize etmekle birlikte, karanlık bir şatoda yaşamaktadır. şirinler’i yakalayınca yemek istemekte, belki altına dönüştürme amacı taşımakta, en kötü ihtimalle de onları satarak para kazanmak istemektedir. Bu nedenle Şirinler’in baş düşmanıdır.

– Şirine: Şirin Köyü’nde yaşayan ilk dişi şirindir. Hatta, çoğu bölümde tek kız olarak bulunmaktadır. Saçları uzun, dalgalı ve sarı renkli olduğu için, görünüş olarak hemen fark edilmektedir. Doğuşu ise, Şirinler’in azılı düşmanı Gargamel sayesinde olmuş; ancak Şirin Baba O’nu sihirle değiştirerek kendi taraflarına çekmiştir.

– Güçlü Şirin: Şirine’ye aşık olan Güçlü Şirin, kolunda bir kalp dövmesi taşımaktadır. Aynı zamanda da sürekli olarak vücut geliştirme yapmakta, evinde hep ağırlık malzemeleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da, köyün en güçlü şirinidir.

5898_sirinleroyunu-comguclu-sirn-ve-sirine

– Gözlüklü Şirin: Kolayca ayırt edilebilen bir başka karakterdir. Şirin Köyü’ndeki tek gözlüklü şirin kendisidir. Aynı zamanda Şirin Baba’nın yardımcısıdır. Çok okur, çok yazar ancak gevezedir. Bu nedenle, çoğu zaman daha konuşması bitmeden kendisi ortamdan fırlatılarak atılır.

– Aşçı Şirin: Şirin Köyü’nün aşçısıdır. Aynı zamanda çok oburdur ve yemek konusunda zaafı vardır.

– Usta Şirin: Kulağının arkasına taktığı bir kurşun kalemle kolayca tanınan Usta Şirin, köyün en dahi şirinidir. Gerçekleştirdiği icatları ile hayatı kolaylaştırmaktadır.

– Hayalci Şirin: Hep hayal kuran, çoğu zaman o hayallerde yaşayan bir şirindir.

– Somurtkan Şirin: Köyün en asosyal şirini olarak varlığını sürdüren Somurtkan Şirin, hiçbir aktiviteye katılmak istemediği gibi, her şeyden de nefret eder.

– Süslü Şirin: Elinde aynası ve kulağının arkasına taktığı çiçeği ile, bir başka farklı şirindir. Her zaman süslüdür.

– Şakacı Şirin: Köyün şakacısıdır ve her zaman diğer şirinlere bir hediye paketi verir. Bu paket, alan şirinin elinde her açışta patlamaktadır.

– Tembel Şirin: Sürekli olarak hamağında uyuyan bu şirin, başka bir şirin tarafından dürtüklenmeden uyanmaz.

– Azman: Şirinler’i yemek isteyen bir kedidir. Gargamel’e aittir. Gargamel’e yardımcı olmak onun görevidir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eirinler

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku