Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karasızlık Nedir, Nasıl Mücadele Edilir?

0 610

Kararsızlık tanımı, karar verememe ile karakterize edilir ve bazen bazı durumlara belirli kararları vermek zor olabilir. Doğru kararı verme baskısı, genellikle kötü bir kararın sonuçları konusunda endişeli olunduğunda mevcut bir durumdur. Kararsızlık veya güçsüzlük herkesin zaman zaman yaşayabileceği bir durum olsa da, karar verme alışkanlığındaki yetersizlik, benzersiz bir şekilde tehlikeli olabilir. Ve kararsız kalmanın yarattığı sonuçlar, bir seçeneğin tercih edildiği dönemlere nazaran daha büyük sonuçlar yaratabilir ve bu risk hayatta hep vardır.

Kararsızlığın Tehlikeleri

Karasızlık Nedir, Nasıl Mücadele Edilir?Kararsızlığın üstesinden gelme yeteneği son derece önemlidir, ancak bunun nasıl yapılacağını öğrenmeden önce, kararsızlığın neden bu kadar tehlikeli olduğunu anlamak gerekir. Bu bilgilere sahip olmak kişinin kendini bu konuda yetiştirmesine faydalı olacaktır. Karar verebilmenin ve verilen karara bağlı kalmanın önemini anlamak, aslında kararsızlığın üstesinden gelmek için motive edici olabilir. Peki; kararsızlığın doğurduğu sonuçlar nelerdir?

Başkası Sizin İçin Karar Verebilir

Hayatta, karar vermek için sonsuz bir zamana sahip olunmayacak dönemler vardır. Kararsızlığın tehlikeli olmasının nedenlerinden biri, başka birinin kişinin adına kararlar verebileceği gerçeğidir. Her durum farklıdır, fakat çaresizliğin kargaşaya neden olduğu birçok durum olduğunu anlamak önemlidir. Hayattaki her durum, her zaman hızlı bir karar vermeyi gerektirmez, ancak belirli koşullar gerektirir. Elbette bu zamanlarda, kimse sürekli bir kararsızlık durumu yaşamak istemez.

Karamsar Bir Ruh Haline Düşülebilir

Amerikan Psikoloji Derneği kararsızlık durumunda kişilerin sürekli olarak kötü senaryolar muhakeme edeceğini belirlemiştir. Çoğu durumda, kararsızlık veya zayıflık, belirli durumlarda en kötü durum senaryosu olarak görülen durumdan kaçınma dürtüsüyle tetiklenir. Zamanla, durumlarda sürekli olarak olası en kötü sonuçlara odaklanmak, karamsar bir ruh haline yol açabilir. Bu duygusal veya zihinsel olarak kişi için sağlıklı değildir; dahası, karamsar bir ruh hali yalnızca kısır bir tereddüt, kararsızlık ve daha sonra pişmanlık döngüsünü teşvik etmektedir.

Kararsızlığı Aşmak İçin Bazı Taktikler

Kararsızlık tanımını, tehlikeleri ve tuzaklarıyla birlikte anlamak çok önemlidir. Daha önce belirtildiği gibi, bir karar verebilmenin neden kritik olduğunun tam olarak farkında olmak, kişi için önemli bir varlıktır. Ancak, kararsızlığın aşmanın çok önemli bir kısmı, kişi için değerli olabilecek kesin adımları bilmeyi gerektirmektedir. Kararsızlığın üstesinden gelmenin aşağıdaki beş yolu, özellikle bir seçim yapmakta zorlandığında, hayatta kullanabilecek stratejilerdir.

İçgüdüleri Takip Etmek

İçgüdülerle uyum içinde olmak, kişiye yardımcı olabilecek kritik bir yaşam becerisidir. Hızlı bir karar vermeyi gerekebilecek durumlarda, içgüdüleri takip etme yeteneği kişiye iyi hizmet edebilir. Kişiler, içgüdülerini genellikle bilinçaltı düzeyde yapılan gözlemlerle harekete geçirilir ve motive edilir. Kişinin kendisine güvenmek ve doğru gelen şeyi yapması önemlidir. Bu sadece kararsızlığın üstüne çıkmanın mükemmel bir yolu değil, aynı zamanda içgüdüleri takip etmek öz farkındalığı artırabilir.

Geçmiş Hatalarda Takılı Kalmamak

Karasızlık Nedir, Nasıl Mücadele Edilir?Bir dereceye kadar, geçmiş şimdiki zamanı etkiler; ancak bu, geçmişin şu anda ve gelecekte yaptığı her hareketi kontrol etmesi gerektiği anlamına gelmez. Çoğu durumda, kararsızlık, kısmen, önceki hataları tekrar etme korkusuyla beslenir. Geçmişteki hataları bırakmamak, aşırı düşünmeye ve kendine güvensizliğe yol açabilir. Birçok yönden, bir karar verme korkusu, kararsızlık nedeniyle ortaya çıkan, başka bir kötü sonucun tetikleyebilir. Geçmişte herkes hatalar yapmıştır ve bu hataların ders alması gerekir ki tekrar yapmasın. Geçmişi bir öğrenme deneyimi olarak kabul etmek ve kendinize güvenerek ilerlemek gerekir. Bu kabul etmiş durumu, sadece kararsızlıktan çıkmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bireyin olgunlaşmasını sağlar.

Hedefleri Belirlemek

Bir karar alınması gerektiğinde neredeyse her zaman akılda bir hedef vardır. Zihnini bu hedefe odaklamak ve ardından hangi kararın bu hedefle en uyumlu olduğunu belirlemek çok önemlidir. Bu sadece kararsızlığın üstesinden gelmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda aşırı düşünmekten kaçınmayı da sağlar. Kişi şayet hedef veya istediğinin sonucundan emin değilse, herhangi bir karar vermeye çalışmadan önce bunu anlaması dikkate değerdir. Ne zaman karar verirse versin, neyi başarmayı umduğunu ve oyun sonunuzun ne olduğunun daima farkında olmalıdır. Hedefinden emin olmadığı durumlarda ise kararsızlık, gerekli bilgiden yoksun olmanın basit bir sonucu olabilir. Harekete geçmeden önce acele etmekten ve olayları çözmekten korkmamalıdır. Duraklamak ve daha sonra karar vermek, mecbur olmadığı zamanlarda bir kararı aceleye getirmeye çalışmaktan çok daha iyidir.

Duygusal Duruma Dikkat Etmek

Ulusal Sağlık Enstitüleri karar verme aşamasındaki duygusallığın kararı önemli ölçüde etkilediğini tespit etmiştir. Bu yüzden karar verirken, sakin ve aklı başında hissetmek önemlidir. Çoğu zaman kaliteli, rasyonel ve makul kararlar vermek net bir zihin gerektirir. Net bir zihne sahip olmak için duyguları kontrol etmeniz gerekir. Hayatta her türlü nedenden dolayı zorlu koşullar ortaya çıkabilir; bu zamanlarda duygusal durumu yönetebilmek doğru kararı verebilmenin en kritik noktasıdır.

Karasızlık Nedir, Nasıl Mücadele Edilir?Çevredekilerin Etkilerine Dikkat Etmek

İnsanın çevresindeki kişiler kişinin karar verme sürecinde de etkilidir. Sürekli negatif düşünen insanlarla çevrelenen birinin kararları da olumsuz yönde olacaktır. Bu yüzden doğru kararlar verebilmek ve olumlu bir yaşam sürdürebilmek için kişinini çevresinde olumlu tavırlar için olan insanları toplaması önemlidir. Bunun yanında çevrede olan bireyler sık sık çevrelerinde bulunanların belirli davranışlarını, alışkanlıklarını ve inançlarını içselleştirme eğiliminde olurlar. Bu nedenle, kişinin kendisini şüpheye düşüren veya onu olumsuz etkileyen arınması gerekir.

Destek için Alternatifleri Gözden Geçirme

Hayatın zorlukları herkes için farklı farklıdır ve herkesin mücadele etme şekli de farklıdır. Kararsızlığın üstesinden gelme konusunda yukarıda belirtilen püf noktalar uygulandıktan sonra durum değişiklik yoksa profesyonel bir yardım alınabilir. Bu, kararsızlıkla veya başka bir engelle tamamen mücadele ediliyor olunsa da geçerlidir. Bunun yanında aynı sorunlara cevap arayan kişilerin buluştuğu forumlara ve gruplara katılarak onların tecrübe veya fikirlerinden de faydalanmak yararlı olacaktır. Herkesin bakış açısı farklıdır ve bu kişiye daha fgeniş bir pencereden bakabilme fırsatı sunar. Ayrıca kişinin bu zorlu olay karşısında yalnız olmadığını anlamasına ve kendini güçlü hissetmesini sağlamaktadır.

Kaynakça:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/your-emotional-meter/201711/7-tips-how-kick-the-habit-indecisiveness
https://plan.io/blog/stop-being-indecisive/
http://www.oprah.com/omagazine/ways-to-stop-being-indecisive

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku