Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karl Marx Kimdir?

0 326

Karl Marx Kimdir?Komünizm’in ilk temsilcilerinden olan Alman filozof, ekonomist aydın; 5 Mayıs 1818 tarihinde Almanya‘nın Trier şehrinde dünyaya geldi. Avukat Hirschel Marx ve Henrietta Marx’ın tek çocuğuydu.
Karl Marx henüz çocukken ebeveynleri Yahudilikten vazgeçerek Protestanlığı benimsedi. Trier kentinde temel eğitimini tamamlayan Karl, Bon Üniversitesi’nin hukuk bölümüne kaydını yaptırdı. Felsefeye olan yoğun ilgisi yüzünden disiplinden uzak bir gençlik dönemi geçirdi. Beş yıl boyunca Almanya’nın Berlin şehrinde yaşadı. Burada Berlin Üniversitesinde hukuk eğitimine devam etti. Tarih ve felsefeye olan merakı hiç azalmadı. Hegelci E. Gans’ın derslerini ilgi ile takip etti. 1841 yılında yazdığı tezinde dinin maddecilik bağlamında derin irdelemesini yaptı. Gazetelerde editörlük yapmaya başladı. Sonradan radikal bir gazete olan Franko-German Annals’ı yayınlamak için 1843 yılında Paris’e gitti. Burada Fredrick Engels ile tanışarak Komünizm’in tohumlarını ekti. Engels’in sanayi işçileri hakkında ki çalışmalarına destek oldu. Devrimci gruplara katıldılar.

Bu dönemde Marx kendini siyasal ekonomi ve Fransız Devrimi’ni araştırmaya adadı. Fransız sosyalizmini yakından tanımaya çalıştı. 1843 yılında çocukluk arkadaşı olan Jenny von Westphalen ile beraber yaşamaya başladı. Fransız – Alman Yıllıkları’nı 1944 yılında yayınladı. Yahudi Sorunu adlı makalesinde siyasi savaş konusundaki bir takım görüşlerini ilk defa açıkladı. 1844 El Yazmaları adlı eserinde okurken tutmuş olduğu notları yayınladı. Ana teması yabancılaşma olan hümanist bir felsefe anlayışı geliştirdi. 1845 yılında Brüksel’e sürüldü. Burada sosyalist işçiler ve göçmenler ile olan ilişkilerini güçlendirdi. 1848 yılında İhtilal başlayınca, Belçika‘dan sınır dışı edilerek Köln’e yerleşti. Burada gazete çıkararak işçi sorunlarını derinlemesine irdeledi.

Fransa ve Almanya’da barınması yasaklanan Marx, ömrünün sonuna kadar yaşayacağı Londra’ya yerleşti. İktisadi incelemelere burada önem verdi. En büyük eseri olan Kapital’i burada yazmaya başladı. 1864 yılında Uluslararası İşçiler Birliği’nin kurucu üyesi oldu. 1. Enternasyonel’in tüzüğünü yazdıktan sonra, Almanya’da Kapital’in ilk cildini bastı. 14 Mart 1883 tarihinde öldü.
Yirminci yüzyılda bir çok Marksizm ekolü geliştirildi. Marx’ın fikirlerinin günümüz dünyası üzerinde geçerliliği hala derin tartışmaları beraberinde getirmektedir. Ünlü felsefi kuramcılar Marx’ın her şeye dair geniş teorilerin ya da büyük anlatıların eksik ve kusurlu olduğunu düşünürler. 2008 krizinin ardından Marx’ın tüketicilik fikirlerine olan ilgi yeniden canlanmıştır.

Kaynakça:
https://www.biyografi.net.tr/karl-marx-kimdir/
http://www.nkfu.com/karl-marxin-gorusleri-ve-felsefesi/

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.