Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Slavoj Zizek Kimdir?

0 506

Slavoj Zizek Kimdir?1949 yılında Slovenya‘da doğdu. Felsefe alanında doktora yaparak, Alman idealist felsefesi üzerine araştırmalar yaptı. Daha sonra ise psikanalist alanına yönelerek çeşitli makaleler kaleme aldı. 1970 yılında Paris’te psikanaliz çalışmalarını genişletmek amacı ile Jacques Alain Miller ile tanıştı. Lacancı psikanaliz üstüne derinlemesine incelemeler yaptı. Felsefe, politika, film gibi popüler sanatlar üzerine ayrıntılı şekilde Lacancı analizleri tüm kitaplarında yer etmiştir. Onun için Hegel ve Lacan tartışmak adeta nefes almaktır. Lacancı psikanalizi kullanıp farklı alanlara sürekli müdahale etmesi ve kendini tekrar etmekten çekinmemesi okuyucuyu çoğu kez rahatsız etse de, kitapları dünya üzerinde birçok dile çevrilmiştir. Takipçileri günden güne artmakta fakat onun en büyük endişesi ise insanlar tarafından kabul görmektir.
Yugoslavya’nın bölünmesinden sonra Slovenya halkının bağımsızlığını ve mevcut rejimin yıkılması süreçlerinde aktif rol aldı. 1990 yılında ki cumhurbaşkanı seçimlerinde Liberal Demokrasi Partisi’nden aday oldu. Öğretim üyesi olarak Lübnan Üniversitesinde görev yapmaktadır.

 

Slavoj Zizek Kimdir?

Hollywood sineması üzerine derinlemesine analizler yaparak bunları Lacancı mantık ile irdeleyen Zizek, günümüzde en büyük sinema eleştirmeni olarak görülmektedir. Marksist çözümlemelerden faydalanarak, popüler kültür kuramlarını analiz eder. Kuramsal olarak derinlikli ve çok boyutlu analiz metinleri olarak okuyucuya sunmaktadır. Felsefenin güncel politikaya uygulanmasının kaçınılmaz sonucudur.
Zizek kendisi için sınırlı anlamda bir komünist ve radikal bir solcu olarak nitelendirmiştir. ABD başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde söyleşileri merakla takip edilmektedir. Kendisi radikal solun önde gelen temsilcisi olarak kabul görmektedir.
Eserleri:
*Gülünç Yücenin Sanatı 2001
*İdeolojinin Yüce Nesnesi, 2001
*Kırılgan Temas, 2002
*Yamuk Bakmak, 2004
*Ödünç Alınan Irak Çaydanlığı, 2004
*Lenin Üzerine, 2004
*Gıdıklanan Özne, 2005
*Kıyametin Versiyonları
*Hitchkok
*Olumsuzla Oyalanma
*Sanat Konuşan Kafalar
*İdeolojinin Aile Miti

Kaynakça:
http://www.on5yirmi5.com/biyografi/kultur-sanat/edebiyat/83645/slavoj-zizek-kimdir.html
https://www.turkcebilgi.com/slavoj_zizek

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku