Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Katapult (Mancınık) Nedir?

1 1.016

Minolta DSC

Eski çağlarda savaşlarda kullanılan mancınık diye bilinen katapult günümüzde bambaşka bir hal alarak son teknoloji ürünlerin kullanım alanına girmiştir.

Eski savaşlarda duvarları yıkmak, piyadeleri dağıtmak ve alayları bozmak için taş ve yanan alev topları fırlattıkları orta boyutlu mancınıklardır. Tekerlekli bir sistem üzerinde tasarlanmış bu silah urganın gerilmesi, ve ya yaş ağacın sıkıştırılması ile bir başka deyişle güç toplanıp üzerine konan parçaları büyük bir hızla atan ve düştüğü yere ciddi hasarlar veren günümüzde silah envanterlerinde kullanır durumda olmayan bir sistemdir.

Aynı mantık ile günümüzde fırlatma işlemini daha farklı şekilde yine silah sistemleri ile ilgili olacak halde bulmak mümkündür. Pek kimsenin ilgi alanı olmaması ve ya sistemin kişilerce fark edilmemesi gibi durumlardan dolayı katapult sistemi çoğu insan tarafından bilinmez.

mancinikUçak gemilerinde ve kısa pistlerde kullanılan mantık ise uçağı daha kısa mesafede kaldırmaya imkan veren, diğer bakış açısı ile fırlatan bir mekanizma halini almıştır. Savaş uçaklarının gemilerden kısacık mesafelerde havalanmasını sağlayan temel sistem buna dayanmaktadır. Uçağın ön teker kısmında bulunan bir kanca pistin içinde yapılmış katapult sistemi ile müthiş bir hızla çekilerek seri, hızlı ve kısa mesafelerde güvenilir kalkışa imkan vermektedir.

Ülkemizdeki hava alanlarında ve gemilerde bulunmayan bu sistem donanması ile dünyada ün salmış tüm ülkelerin kullandıkları özel bir sistemdir. Katapult teknolojisi olmayan pistlerde ise genelde gemilerin uç kısımlarındaki rampa güvensiz ve yavaşlatıcı bir biçimde bu görevi görmektedir.

Yazar:Sinan Uza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku