Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İmpetigo Hastalığı Nedir?

0 310

89377_1

Yüz, kol ve bacaklarda sık görülen İmpetigo hastalığı okul yarası olarak da bilinir. Okul yarası denilmesinin sebebi, okul çağlarındaki çocuklarda sık görülmesi ve sınıf içinde yayılması yani bulaşıcı olmasından kaynaklanmaktadır. Deride meydana gelen yaralar bakteriler tarafından oluşmaktadır. Kolay bulaşması nedeni ile tedavisi ve gerekli önlemlerin önemsenmesi ve dikkate alınması şarttır.

Cildin üzerinde kabuklu ve cerahat akıntılı baloncuklu yaraların gözlemlenmesi, bu yaraların bir iki gün boyunca var olması ve ilerleme göstermesi hastalığın bulaştığına ve daha da yayılabileceğine işarettir. Antiseptik losyon ve kremler sürülmesi, ağız yolu ile antibiyotik alınması, yara olan bölgenin temizlenmesi yapılacak en iyi tedavi yöntemleridir. Yaranın zamanla genişlemesi, ve patlaması hastalığın en ilerlemiş durumudur.

imp2

Tedavi yöntemleri değişmese de alınması gereken tedbirler artırılmalı, yara oynanmamalı ve daha fazla açılmamalıdır. Sinek ve ya farklı haşere ısırması, deride oluşan kesilme ve delinmelerin mikrop kapması ile de meydana gelebilmektedir.

Deride meydana gelen açık yaraların(kesilme-çizilme) üzerine antiseptik kremler sürülmesi önlem olarak iyi sonuçlar verir. İmpetigo iyileşme sürecini tamamladıktan sonra iz bırakmaz. Tedaviye başlanıldıktan sonra genelde ağız yolu ile alınan antibiyotiklerden 1 gün sonra hasta olan kişi bulaşıcı olmaktan çıkar.

Yazar:Sinan Uza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.