Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kayak Yapmaya İlk Kez Gideceklere Tavsiyeler

0 1.602
Kayak Yapmaya İlk Kez Gideceklere Tavsiyeler

Kışın en eğlenceli hali, karlı zirvelerde yaşanıyor. Bembeyaz doruklarda kayak heyecanını yaşamak için tatil planları yapmaya başladınız mı?

Uludağ, Kartepe, Palandöken ve Sarıkamış’ta sezon başladı. O zaman sırt çantanızı toplayın, kayağa gidiyoruz…

Kayak sezonu açılmışken bu kış yepyeni bir şey deneyerek ilk kez kayak yapacaklar için tatili kolaylaştıracak birkaç önerimiz var.

Kayak Sporuna Yeni Başlayacaklar İçin 7 Öneri

1. Kayak Ekipmanlarını Almalı mı, Kiralamalı mı?

Kayak yapmaya yeni başlayanların ilk ve en büyük ihtiyacı doğru ekipman… Kayak sporunun olmazsa olmazı ekipmanlardan hangilerini satın almalı, hangilerini kiralamalı bir ön araştırma yapın.

Örneğin ayak mantarı enfeksiyonu kapmamak için mutlaka kendi kayak çoraplarınızı alın. Tırnak mantarı gibi son derece sıkıntı yaratan enfeksiyonlardan korunmak için eldiven gibi basit giysileri satın almanızda fayda var.

Ancak kayak ekipmanı kiralayan firmalar, kullanım sonrası ekipmanları düzenli aralıklarla dezenfekte ediyorlar. Bu sebeple mont, pantolon gözlük, baton, kayak veya snowboard gibi ekipmanları kiralayabilirsiniz.

Hatta düzenli olarak kayak yapmayı düşünüyorsanız farklı günlerde mümkünse farklı markaların ürünlerini deneyerek size en uygun olanları belirleyebilirsiniz.

Daha önce kayak yapanlardan kayak yaparken hangi ekipmanların yedeği yanınızda olmalı, sırt çantanızda neler bulunmalı konusunda bilgi alabilirsiniz.

2. Kayak Dersi Almalı mıyım?

Kayak Yapmaya İlk Kez Gideceklere Tavsiyeler

Kayak nasıl öğrenilir sorusunun yanıtı elbette düşe kalka… Kayağa başlarken bir süre acemilik yaşamanız, ufak tefek düşmeler gayet normal. Cesaretnizi kaybetmeyin, unutmayın en profesyonel kayakçılar bile bir zamanlar amatör ve acemiydi.

Ancak kayak yapmak, başlarken ön hazırlık gerektiren ve teknik bilgilere hakim olmanız gereken bir spor. Diğer sporlara göre daha zor değil ama biraz daha komplike denebilir.

Bu sebeple kayak ve snowboard yaparken sakatlık yaşamamak için nasıl düşmeniz gerektiği konusunda bile bilgi almanız gerekiyor. Bu nedenle en azından ilk seferinizde bir kayak eğitmeninden ders almanızı öneriyoruz.

Daha önce kayak yaptıysanız ama bu sefer seçtiğiniz kayak merkezine ilk kez geldiyseniz de buradaki kayak eğitmenlerinden kısaca bilgi almanızda fayda var. Hangi liftlerle hangi pistlere çıkılır, pistlerin zorluk dereceleri ve dikkat etmeniz gereken detayları öğrenmek işinize yarayabilir. Bildiklerinizi hatırlamak ve kısa bir ısınma turu yapmak da daha profesyonel bir biçimde kaymanızı sağlayabilir.

3. Kayak Yapmak İçin En Uygun Zaman Hangisi?

Türkiye’nin dört bir yanındaki kayak merkezlerinde kar yağışı ve karın yerde kalış süresi değişiklik gösteriyor. Bu nedenle en iyi kayak deneyimi için hava durumunu sıkı takip etmek ve kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları hakkında güncel bilgileri almak gerekiyor.

Ama Türkiye’de kayak tatili yapacaksanız aralık ayından nisan ortalarına kadar kayak yapabileceğiniz kayak merkezleri var.

Kayak tatili planlarken özellikle yurt dışında kayak tatili yapacaksınız hava durumunu inceleyip kar fırtınası olmayan tarihleri seçmeniz önemli bir detay. Kar kalınlığının ise 40-50 cm yüksekliğe ulaşmış olması büyük önem taşıyor.

Aynı ülkede yer alsa da her kayak merkezinde kayak sezonunun başlangıç ve bitiş tarihi değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin Uludağ’da kayak sezonu 15 Aralık gibi başlıyor ve 15 Nisan’a kadar devam edebiliyor.

Bursa’dan Uludağ’a teleferikle 25 dakikalık enfes bir yolculukla çıkıp, manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

4. Kayak Oteli mi, Dağ Evi mi?

Kayak Yapmaya İlk Kez Gideceklere Tavsiyeler

Kayak tatili planlarken nerede kalacağınız da karar vermesi zor unsurlardan biri. Bir kayak otelinde kalıp, kayak hocasından liftlere birçok olanağa daha kolay ulaşmak mümkün. Ancak bu şekilde de bütçe sorunları açığa çıkabiliyor.

Dağ evi veya apartlarda kalmak masrafı biraz daha düşürecek gibi görünse de kayak merkezine ulaşım, skipass ve dışarıdan ekipman kiralama kalemleri masraflarınızı artırabilir.

Özellikle ilk kez kayak tatili yapıyorsanız, kayak pistine yakın, ücretsiz skipass olanağı sunan oteller hayat kurtarıcı olabilir.

Uludağ’daki otellerin birçoğu otelde kalan konuklara kayak ekipmanı kiralamada indirim kolaylıkları da sunabiliyor.

5. Hangi Kayak Merkezine Gitmeli?

Türkiye’de farklı uzunluklardaki ve zorluk seviyelerindeki pistleri, lift olanakları farklı bütçelere uygun kayak oteli seçenekleri sunan birçok kayak merkezi var.

Uludağ 1. Bölge ve Uludağ 2. Bölge, Kartepe, Kartaltepe, Davraz kayak merkezi, Sarıkamış kayak merkezi ve Palandöken akla gelen ilk seçenekler.

İstanbul’a yakın kayak merkezlerinde bir hafta sonu tatili ile kayağa başlamak için Kartepe ve Kartaltepe kayak merkezileri hem oldukça yakın hem de daha uygun fiyatlı otellere sahip.

Kayak Yapmaya İlk Kez Gideceklere Tavsiyeler

Antalya’ya en yakın kayak merkezi ise Davraz Kayak Merkezi ancak burada kayak sezonu diğer seçeneklere göre daha kısa sürüyor.

Doğu Anadolu’da yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’ta yer alıyor. Türkiye’de kar kalitesi Alpler’dekine denk olan kristal karın bulunduğu Sarıkamış kayak merkezine gitmek için Kars uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Dadaşların memleketi Erzurum’u bir kış turizmi cennetine dönüştüren Palandöken Kayak Merkezi de farklı zevklere uygun kayak otelleri ve farklı zorluk derecelerindeki pistleri ile öne çıkıyor. Kış olimpiyatlarına uygun kayak pistleri bulunan

6. Kayak Tatilinde Akşamları Nasıl Vakit Geçirilir?

Gün boyu keyifle kayak yaptıktan sonra akşamları yorgunluk atmak için yapılabilecekler sınırlı gibi görünebilir.

Ancak kayak tatilinde akşamları da en az gündüzleri kadar eğlenmenizi sağlayacak birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Pek çok kayak oteli akşamlar konuklarını rahat ettirebilmek için akşamları dışarıda vakit geçirebilecekleri bir atmosfer yaratıyorlar.

Gaz sobası veya içinde ateş yanan varillerin etrafında bir şeyler için dostlarınızla sohbet edebilir, kendinizi müziğin ritmine bırakabilirsiniz.

Özellikle kış festivalleri döneminde tatil yapıyorsanız birçok sanatçının konserini veya DJ performanslarını izleyebilirsiniz.

Gece yarısına yakın mangalda sucuk partisi yapan ve sıcak içecekler ikram eden birçok otel de bulunuyor.

Eğlence anlayışına uygun bir otelde yerinizi ayırtarak kayak tatilinin her anını dopdolu geçirebilirsiniz.

Eğer sakince oturup kitabınızı okumak veya sessizliğin tadını çıkarmak isterseniz şömine başında içinizi ısıtabilirsiniz. Eğer bahçesi olan bir dağ evi veya apart kiraladıysanız bir kamp ateşi yakarak etrafında sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz. Hatta bir sinema klasiği olan ateşte marshmallow (marşmelov) pişirerek, yıldızları seyredebilirsiniz.   

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.